Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Kwietniowe wyniki funduszy inwestycyjnych niewiele odbiegały od tych osiągniętych w marcu. Ponownie dodatnią stopę zwrotu wypracowała mniej niż połowa rozwiązań, a najlepsze rezultaty znów osiągnęły fundusze akcji tureckich.

Po tym jak w marcu zyskały średnio +12,2%, w kwietniu ich przeciętny wynik przekroczył +8%. Złą passę kontynuowały natomiast fundusze akcji rosyjskich oraz inwestujące na warszawskiej giełdzie.

Trzeci miesiąc z rzędu powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy polskich obligacji. Zaliczane do tej kategorii rozwiązania o uniwersalnej strategii oraz papierów skarbowych zyskały średnio odpowiednio +0,7% oraz +0,6%. To nieco słabszy wynik od benchmarku, czyli indeksu obligacji skarbowych IROS, który wzrósł o +0,91%.

W kwietniu zyskiwały papiery na całej krzywej dochodowości, w tym najbardziej obligacje o najdłuższym terminie do wykupu. Indeks IROS-10 wzrósł o +1,63%. Wzrostowi cen sprzyja niska inflacja i prognozy jej utrzymania na niskich poziomach, mocno “gołębia” retoryka RPP oraz silne trendy spadków rentowności na rynkach peryferyjnych Europy. W takich warunkach wszystkie fundusze z tych dwóch grup wypracowały zyski. Nieco słabsze wyniki osiągnęły fundusze obligacji korporacyjnych, które zarobiły średnio +0,2%. To głównie efekt kolejnej przeceny Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Copernicus FIO), którego jednostka w skali miesiąca straciła -5,2%.

Wracając do rynków akcji, ponownie największe zyski notowali inwestujący na rynku tureckim. W przeciągu miesiąca indeks XU100 wzrósł o +5,9% (dzięki umocnieniu tureckiej liry, w PLN wzrost był jeszcze wyższy). W efekcie fundusze akcji tureckich zdominowały górną część zestawienia kwietniowych wyników, a Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) jako jedyny wypracował nawet dwucyfrową stopę zwrotu. Na dobrej sytuacji na tureckim parkiecie skorzystały również fundusze akcji Nowej Europy, które zarobiły średnio +1,6%, w tym UniAkcje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +5,3%. Nieźle wypadły również fundusze akcji europejskich. Konflikt ukraiński na inwestorach globalnych robi coraz mniejsze wrażenie, a większy wpływ na rynki mają czynniki fundamentalne.

Niestety nie można tego powiedzieć o warszawskiej giełdzie, której nie sprzyja ani sytuacja na Wschodzie, ani potencjalnie negatywny wydźwięk zapisów chętnych do pozostania w OFE. Na rynku dominowały spadki – indeks WIG stracił -0,9%. Jak to często bywało już w tym roku, najsłabiej wypadły małe spółki – MiS80 zniżkował o -4,2%. W tej sytuacji nie dziwi, iż jedną z najsłabszych kategorii funduszy w kwietniu były fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które straciły średnio -2,5%.

Nieznacznie lepiej wypadły fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii, których straty wyniosły przeciętnie -1,5%. Niemal wszystkie rozwiązania z tego segmentu zanotowały ujemny wynik. Pozytywnie wyróżniło się kilka funduszy zamkniętych, a także ING Selektywny (ING FIO) oraz UniKorona Akcje (UniFundusze FIO), których jednostki zyskały po ponad +0,5%. Negatywnie zaskoczył Eques Akcji, który z wynikiem -6,1% znalazł się w 10-tce najsłabszych inwestycji w kwietniu.

Zestawienie to zdominowały fundusze akcji rosyjskich, które zakończyły kwiecień na -5,5% minusie. Był to dla nich już szósty z kolei spadkowy miesiąc, a od początku roku inwestorzy posiadający ich jednostki stracili już ponad -20%.

Również fundusze o mieszanej strategii zanotowały w kwietniu słabe wyniki, choć strat udało się uniknąć blisko 20 z nich. Średni wynik funduszy stabilnego wzrostu wyniósł -0,2%, zrównoważonych -0,7%, a aktywnej alokacji -1,1%.

 

Zespół Analiz Online

Previous Na jakich zasadach przyznaje się nagrody jubileuszowe?
Next Czy ubezpieczenie wypadkowe jest przydatne?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Kto ma prawo do renty szkoleniowej?

Renta szkoleniowa dotyczy pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, jednak po przekwalifikowaniu wciąż mogą znaleźć zatrudnienie. Istnieją jednak pewne warunki, które warto spełnić, żeby starać się o świadczenie. Co

Kredyty 0 Comments

Drobna czcionka statystycznym przybliżeniem kredytowej rzeczywistości

Banki oczekują, że przeciętny klient przyjdzie w najbliższym czasie po kredyt gotówkowy na 14,7 tys. zł spłacany przez cztery kolejne lata – wynika z analizy przykładów reprezentatywnych publikowanych przez instytucje

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy najczęściej odkładają pieniądze na kontach oszczędnościowych

57 proc. oszczędzających Polaków odkłada zebrane nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych. Jak pokazały badania “Zachowania finansowe Polaków”, zrealizowane we wrześniu 2014 roku przez Instytut Millward Brown na zlecenie Getin Banku,

Finanse osobiste 0 Comments

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta

Polacy coraz częściej wykonują badania profilaktyczne. Regularnie robi je już 2/3 osób. Wiele z nich mogą oni wykonać bezpłatnie dzięki skierowaniu od lekarza. Mimo to spośród puli badań podstawowych oferowanych przez NFZ

Finanse osobiste 0 Comments

Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie

W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania PI Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają dzisiaj.

Finanse osobiste 3 komentarze

Ubezpieczenie nowego samochodu – gdzie najlepiej ubezpieczyć auto z salonu?

Ubezpieczenia komunikacyjne to jedna z pierwszych inwestycji po zakupie nowego samochodu. Oprócz obowiązkowej polisy OC ubezpieczyciele proponują atrakcyjne pakiety ubezpieczeń dodatkowych. Co wpływa na ich cenę i gdzie szukać najkorzystniejszej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź