Co załatwić przed rozpoczęciem pracy za granicą?
Mnóstwo obywateli Polski decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia za granicą. Głównie dlatego, że nie mają pomysłu na pracę dla siebie i sprzyjającej ścieżki kariery. W dużym stopniu przyciągają ich pieniądze i wizja szybkiego awansu oraz luksusowego życia. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas wyboru zatrudnienia poza Polską?
Osoba zainteresowana pracą musi zdecydować się na jedną z form znajdowania zatrudnienia. Może samodzielnie szukać indywidualnego pracodawcy, który potrzebuje podwładnych na pracę sezonową lub na stałe i na własną rękę organizować wszystkie kwestie formalne. Jednak dużo większym zainteresowaniem cieszą się pośrednicy, którzy mają rozbudowaną bazę propozycji oraz ogłaszają grupowe transporty do jednego miejsca pracy.
Należy jednak pamiętać, że poszukiwanie pracy w obu opisanych wyżej przypadkach wiąże się z dużym zagrożeniem. W dużej mierze dlatego, że niejednokrotnie można trafić na oszustów, którzy wcale nie oferują pracy, a szukają taniej siły roboczej lub próbują wykorzystać nieświadomych ludzi.
Warto sprawdzić przyszłego zatrudniającego zza granicy, aby mieć pewność, że posada jest uczciwa, a przełożony zapłaci godziwe pieniądze. W przypadku pośredników pracy trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie mają pozwolenie na świadczenie usług, a proponowane oferty nie są sprawdzane.
Na koniec trzeba sprawdzić jak została sporządzona umowa oraz czy nie zawiera klauzuli oraz niekorzystnych rozwiązań. Jeśli język jest barierą warto przetłumaczyć dokument, żeby mieć pewność.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca
Nieobecności kadry pracowniczej sprawiają, że powinności nie są w pełni wykonywane, a sami zatrudnieni nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed trudnym zadaniem staje sam pracodawca, który
Obroty agencji zatrudnienia rosną. Przyszły rok upłynie pod znakiem zmian w prawie
Coraz większy popyt na pracowników i ich rosnące wynagrodzenia sprawiają, że firmy pośrednictwa pracy notują wyższe obroty. Rynek rośnie o ok. 20 proc. i należałoby się spodziewać takich wyników również w 2017 roku –
Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?
W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn dąży do wyrównania do 67 lat. Po uzyskaniu tego wieku Polacy mają prawo przejść na emeryturę. Tak, mają prawo, a nie obowiązek.
Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?
Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?
Czy portal społecznościowy może odebrać wymarzoną pracę?
Dostępność portali społecznościowych nikogo w ostatnim czasie nie zaskakuje. Właściwie każdy korzysta z tego rodzaju porozumienia ze światem. Działanie na stronie zależy od osobistych potrzeb i zainteresowań. Jednak niewiele osób
Przywileje przyszłej matki
Kobieta w ciąży posiada jednostkowe prawa, a przedsiębiorca jest w obowiązku zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najistotniejszym cechą przywilejów jest brak prawa do zwolnienia kobiety w ciąży.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!