Pracodawca ma obowiązek zaspokajania socjalnych potrzeb pracownika
W zakresie obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika w stopniu, na jaki pozwalają na to jego możliwości i środki finansowe.
Zobowiązanie to jest zdefiniowane regulacją prawną, jednak nie ma on charakteru bezwzględnego. Ocena własnych zdolności i warunków do wykonania tej normy prawnej leży po stronie pracodawcy. Swoboda w tym zakresie jest określona przez artykuły zawarte w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Priorytetem funduszu jest finansowanie działalności socjalnej oraz obiektów o takim profilu. Za działalność socjalną bierze się usługi świadczone przez pracodawców odnoszące się do różnego rodzaju form wypoczynku na terenie kraju, udzielanie pomocy rzeczowej lub niematerialnej oraz pomoc na cele mieszkaniowe na podstawie ustaleń zawartych w porozumieniu pisemnym. Do korzystania z funduszu uprawnieni są pracownicy i ich bliscy, emeryci, renciści, byli pracownicy oraz inne osoby, którym pracodawca przydzielił takie uprawnienia.
Obowiązkiem tworzenia funduszu objęte są osoby, które przyjmują do pracy w danym roku co najmniej 20 pracowników oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci organizacyjno-prawnej jednostki sektora finansów publicznych.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!