Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?

Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?

W każdym zakładzie pracy zdarzają się wypadki. Czasem zawini człowiek, czasem maszyna. Kodeks Pracy jasno określa obowiązki wszystkich zaangażowanych w przypadku wystąpienia takiego incydentu.

Za wypadek w pracy uznaje się nieprzewidziane zdarzenie, którego konsekwencją jest uszkodzenie ciała, uraz bądź śmierć poszkodowanego. Mamy tu na myśli incydent podczas:

– wykonywania przez podwładnego obowiązków opisanych w umowie o pracę,

– przebywania do dyspozycji pracodawcy i aktywności na jego rzecz, nawet bez polecenia,

– przemieszczania się na trasie pomiędzy miejscem zamieszkania podwładnego, a zakładem pracy.

Jeśli wypadek staje się faktem, pracodawca jest zobowiązany:

– zlikwidować stan zagrożenia kolejnym wypadkiem,

– przeprowadzić działania w ramach pierwszej pomocy potrzebującym,

– scharakteryzować przyczynę zaistniałej sytuacji,

– wprowadzić środki mające na celu zabezpieczenie pracowników przed kolejnym takim zdarzeniem.

W związku z koniecznością utrzymania dowodów zdarzenia, przedsiębiorca musi uchronić miejsce wypadku przed działaniem osób niepowołanych i uniemożliwić zmianę położenia poszczególnych urządzeń.

Ustalenie przyczyny wypadku jest bardzo ważne, zarówno dla pokrzywdzonego w ramach jego odszkodowania i biznesmena w obszarze możliwości uzyskania zadośćuczynienia od firmy ubezpieczeniowej.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Wybór OFE w 2013 roku
Next Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w obliczu wypadku podczas pracy?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Czym są organizacje związkowe?

Fundamentalnym przywilejem podwładnych, szczególnie zatrudnionych w większych przedsiębiorstwach, jest formowanie organizacji związkowych. Cel zrzeszania jednostek jest jeden: połączenie podwładnych wypełniających podobną profesję oraz wspólne walczenie o poprawę warunków pracy. Jakie

Prawo pracy 0 Comments

Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło

W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.

Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

Prawo pracy 0 Comments

Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania

Pracownik może liczyć na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe poza miastem, w którym mieszka. Jakie są regulacje ustawowe? Każda absencja w miejscowości

Prawo pracy 0 Comments

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Według polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. Dlatego też przełożony nie jest upoważniony do wysłania podwładnego na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może odwołać się od takiej decyzji, ponieważ jest ona

Prawo pracy 0 Comments

Od przyszłego roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników spoza UE

Rolnicy czy właściciele firm budowlanych korzystających z usług wykonawców ze Wschodu będą musieli przygotować się na zmianę przepisów. Od nowego roku zamiast oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii wprowadzone zostaną zezwolenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź