Kiedy trzeba zapłacić VAT w Niemczech?

Kiedy trzeba zapłacić VAT w Niemczech?

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że prowadząc działalność gospodarczą za granicą należy realizować pewne, dodatkowe obowiązki podatkowe. W niektórych sytuacjach konieczne staje się na przykład zapłacenie podatku VAT w Niemczech. Kto i kiedy musi uiścić tę daninę publicznoprawną? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy płaci się VAT w Niemczech?

Co do zasady przedsiębiorcy, którzy posiadają miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, nie muszą rejestrować się w zakresie VAT w Niemczech. Mogą oni swobodnie dokonywać dostaw towarów oraz świadczyć określone usługi na rzecz swoich niemieckich kontrahentów. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na sprzedaż określonego towaru lub zrealizowanie pewnej usługi. Niektóre czynności wymagają zapłacenia podatku VAT w Niemczech. Niedopełnienie pewnych obowiązków podatkowych może natomiast wiązać się z surowymi sankcjami i ogromnymi kosztami.

Kto zapłaci VAT w Niemczech?

VAT w Niemczech należy zapłacić w dziewięciu różnych sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy wartość sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami przekroczy w danym roku kalendarzowym kwotę 100.000 euro. Po drugie wtedy, gdy świadczy się usługi budowlane na terytorium Niemiec na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami. Po trzecie w sytuacji, w której świadczy się na terytorium Niemiec usługi przewozu osób. Po czwarte wtedy, gdy wprowadza się towary na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, których dopuszczenie do wolnego obrotu, czyli tak zwane oclenie, następuje na terytorium Niemiec. Po piąte, gdy przemieszcza się na terytorium Niemiec własne towary celem składowania. Po szóste, gdy przemieszcza się na terytorium Niemiec towary nabyte w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Po siódme, gdy sprzedaje się towary, które w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium Niemiec. Po ósme, wtedy gdy dany podmiot jest odbiorcą usług budowlanych, świadczonych przez zagranicznych podwykonawców. Po dziewiąte natomiast, gdy dany podmiot posiada na terytorium Niemiec stałą placówkę, poprzez którą częściowo lub całkowicie prowadzi działalność gospodarczą.

Jak zapłacić VAT w Niemczech?

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech nie jest wcale skomplikowane, o ile skorzysta się z pomocy właściwego pośrednika. Należy przede wszystkim przejść rejestrację w zakresie VAT w niemieckim urzędzie skarbowym. Potem konieczne jest składanie stosownych deklaracji i dokonywanie przelewów w wyliczonej wysokości. Zeznania składane są raz w miesiącu. Konieczne jest też dokonanie podsumowania roku w ramach deklaracji rocznej. Obowiązek ten należy zrealizować do 31 maja następnego roku.

Previous Metody płatności w Internecie
Next 8 Ćwiczeń z zakresu tłumaczenia języka hiszpańskiego.

Może to Ci się spodoba

Firma 1Comments

Na jakich zasadach działa coworking?

Założenie własnej firmy to duże wyzwanie i bywa bardzo uciążliwe. Wymaga dużych środków, które zwykle przekraczają możliwości młodych przedsiębiorców. Idealnym wyjściem jest coworking. Na czym dokładnie polega? Czy naprawdę przynosi

Trudny początek roku dla Facebooka

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem kryzysów w mediach społecznościowych. Ucierpiały w nich zwłaszcza YouTube i Facebook. Ten pierwszy wciąż boryka się ze skutkami afery wizerunkowej z udziałem popularnego, amerykańskiego youtubera, który żartował z samobójcy. Z

Przed świętami liczba przesyłek wzrasta o 70 proc. Firmy kurierskie szykują się do szczytu już od września

Blisko połowa Polaków zamierza w tym roku kupić prezenty przez internet – wynika z badania Deloitte. Wydatki w tym kanale wzrosną o 8,6 proc., podczas gdy budżet na prezenty w ogóle ma być tylko o 3,4 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!