Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Poznaj różnice

Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Poznaj różnice

Jeśli chcesz sięgnąć po pożyczkę gotówkową, będziesz musiał wybrać nie tylko kwotę i liczbę rat, ale także rodzaj oprocentowania. Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Czym się od siebie różnią i która z nich okaże się lepszym wyborem?

Pożyczka gotówkowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Łatwo dostępna, niedroga, niewymagająca stosu formalności pozwala pozyskać dodatkowe środki szybko i wygodnie.

Pożyczka gotówkowa — co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka gotówkowa przybiera formę tradycyjnej pożyczki z wypłatą na konto i spłatą w miesięcznych ratach — kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset. W zależności od swojej zdolności kredytowej i szczegółów konkretnej oferty w ramach pożyczki gotówkowej (RRSO 26,66%) dostaniesz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Dużą zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Może być to kupno nowoczesnego sprzętu AGD, wakacyjny wyjazd w odległe zakątki świata, sfinansowanie kosztownego remontu samochodu czy nieprzewidzianych wydatków.

Pożyczka gotówkowa — warunki

Warunkiem otrzymania finansowania jest wypełnienie wniosku pożyczkowego oraz dostarczenie dodatkowych wymaganych przez pożyczkodawcę dokumentów. Zazwyczaj jest to jedynie zaświadczenia o wysokości i źródle dochodu. Jeśli na podstawie analizy zawartych w nich informacji pożyczkodawca korzystnie oceni Twoją zdolność kredytową, wyda pozytywną decyzję i wypłaci środki. Jeśli Twoja zdolność do spłaty okaże się niewystarczająca, zaproponuje niższą kwotę lub wyda negatywną decyzję.

Pożyczka gotówkowa — zanim wybierzesz tę jedyną

Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki temu sprawnie znajdziesz tę dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Analizę oprzyj na:
– maksymalnej kwocie finansowania. Jeśli do realizacji planów i marzeń potrzebujesz dużej kwoty, w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy zaoferują potrzebną sumę;
– kosztach. Najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej jest nie oprocentowanie pożyczki, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa finansowania. Zawiera ona w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
– możliwość złożenia wniosku online. Chcesz usprawnić proces wnioskowania o dodatkowe środki? Wybierz pożyczkodawcę, który umożliwia złożenie wniosku przez internet;
– rodzaju oprocentowania. Instytucje finansowe udzielają obecnie pożyczek z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Abyś mógł zdecydować, która z nich okaże się dla Ciebie lepszym wyborem, w kolejnym akapicie przedstawimy specyfikę każdej z nich.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie pożyczek i kredytów składa się z dwóch elementów:

  • marży instytucji finansowej, która stanowi jej zysk;
  • stopy bazowej, zwanej także stopą referencyjną. W zależności od konstrukcji stopy bazowej oprocentowanie pożyczki może przybierać formę stałą lub zmienną.

Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem zmiennym to pożyczka, której stopa bazowa jest zmienna i zależna od wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jego wartość kształtuje się przede wszystkim na podstawie wartości stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe rosną, rośnie także WIBOR, a co za tym idzie — stopa bazowa i oprocentowanie pożyczek. Jeśli wybierzesz pożyczkę z oprocentowaniem zmiennym, bardzo prawdopodobne jest, że na przestrzeni czasu rata zmaleje lub wzrośnie. Sięgnięcie po taki produkt wiąże się wiec z pewnym ryzykiem.

Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym to pożyczka, której stopa bazowa pozostaje stała bez względu na wahania stóp procentowych oraz zmiany WIBOR-u. W praktyce oznacza to, że przez cały okres kredytowania (lub określony — wskazany przez pożyczkodawcę) kwota raty się nie zmieni.

Którą z nich warto wybrać?

To, która pożyczka okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji, aktualnej wartości stóp procentowych i prognoz w tym zakresie na przyszłość.
Jeśli chcesz zachować pełną kontrolę nad budżetem i pewność, że rata finansowania pozostanie niezmienna, sięgnij po tę o stałej konstrukcji oprocentowania. Pożyczka z oprocentowaniem zmiennym to dobra propozycja dla osób, które akceptują ryzyko towarzyszce zmianie wysokości rat. Przy takiej konstrukcji miesięczny koszt może bowiem zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć. Dla przykładu oprocentowanie Pożyczki Gotówkowej (RRSO: 26,66%) w Kasie Stefczyka jest zmienne.

Źródło:

https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html

Previous Kiedy trzeba zapłacić VAT w Niemczech?
Next Po frankowiczach kredytobiorcy złotowi mogą zalać banki pozwami

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc

Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy nie chcą czekać na przelew – a banki liczą zyski

Blue Media podsumowała wyniki Systemu Płatności BlueCash (SPBC) za rok 2014 Polacy coraz częściej korzystają z przelewów natychmiastowych. W roku 2014 tylko za pośrednictwem najpopularniejszego w Polsce systemu płatności natychmiastowych

Finanse osobiste 0 Comments

Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego

W 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadać tylko dwóch pracujących. Zabezpieczyć emerytury po 2020 roku miał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Choć wpływy do Funduszu są wyższe niż wydatki, to środki

Finanse osobiste 0 Comments

Koniec konsumpcji, czas na oszczędzanie

Większość z nas chciałaby utrzymać swój obecny standard życia na emeryturze, tymczasem tylko co dziesiąty Polak odkłada dodatkowe środki na przyszłość. W tej grupie ponad połowa (55 proc.) przyznaje, że

Domowe finanse 0 Comments

Większość internautów chwali PiS za projekt „500 zł na dziecko”

Przez ostatnie dwa miesiące blisko 50 tys. razy Polacy użyli zwrotu „500 złotych na dziecko” w internecie i mediach społecznościowych – wynika z analizy IMM. Najbardziej ożywiona dyskusja miała miejsce 12 lutego, kiedy

Finanse osobiste 0 Comments

Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?

Wolontariusze poszukiwani są w wielu instytucjach i stowarzyszeniach. Zgadzają się wypełniać zlecone zadania za darmo i znoszą ciężkie warunki pracy. Jednak zgodnie z przepisami mogą oczekiwać na nieliczne świadczenia dodatkowe.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź