Kiedy powołuje się anonimowego świadka?

Kiedy powołuje się anonimowego świadka?

W obowiązującym prawie typizacja przestępstw jest bardzo szeroka. W każdym przypadku ogromną rolę odrywają świadkowie, którzy znają ciąg zdarzeń i mogą przekazać wiele drobiazgów. Bywają natomiast sytuacje niebezpieczne i procesy groźnych przestępców. Czy wówczas konieczne jest zebranie świadków anonimowych?

Na początku należy wyjaśnić, że świadek anonimowy to człowiek, który nie upublicznia swoich danych personalnych, wizerunku oraz głosu. Jego tożsamość pozostaje niejawna do zakończenia procesu.

Takich świadków powołuje się od kilku lat. Decyzja zapadła, gdy zdecydowanie zwiększyły się skutki terroryzmu, przestępczość zorganizowana, działania mafii oraz organizacje z dużymi kontaktami i wpływami na świecie.

Podstawą zeznań jest zagwarantowanie wszystkich udogodnień. Jeśli zeznania muszą zostać wygłoszone podczas rozprawy (wówczas musi zostać utajniona i zamknięta dla mediów) konieczne jest wprowadzenie szczególnej ostrożności i przymus przewidzenia wszystkich ewentualności. Niedopuszczalne jest przekazywanie danych personalnych, odkrywanie twarzy, również postury, sposobu gestykulacji, poruszania się oraz płci.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous EUR/GBP w kleszczach sytuacji zewnętrznej
Next Złoto najtańsze od 3 miesięcy

Może to Ci się spodoba

Sprawy karne 0 Comments

Jakie sprawy rozpatruje Trybunał Konstytucyjny?

Od dawna funkcjonuje w Polsce najważniejszy organ sądownictwa, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Został powołany, aby kontrolować działania urzędów i sądów na niższym szczeblu. Kto jest w składzie Trybunału Konstytucyjnego? Jakie

Sprawy karne 0 Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z zapisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za popełnione czyny. Od czasu do czasu jednocześnie stosuje się dozór kuratora sądowego, który powinien kontaktować się ze skazanym.

Sprawy karne 0 Comments

Jak sąd przeprowadza dochodzenie?

Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwszy sposób stosowany jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach stosuje się dochodzenie? Jak wygląda

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!