Jaki fundusz emerytalny wybrać?

Jaki fundusz emerytalny wybrać?

Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie powołanych do tego celu, towarzystwach emerytalnych. Co istotne, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie i opłacanie funduszu emerytalnego jest obowiązkowe.

Z punktu widzenia interesu państwa fundusz emerytalny został powołany w celu odciążenia budżetu państwa od ewentualnego utrzymywania osób w wieku poprodukcyjnym. Co istotne, pieniądze z funduszów emerytalnych generują pewne zyski, jednakże przy obrocie nimi nie podejmuje się znaczącego ryzyka inwestycyjnego.

Jak działają fundusze emerytalne – podstawa prawna

W Polsce podstawą prawną funkcjonowania funduszy emerytalnych jest ustawa z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszu emerytalnych. Wyróżnia się trzy filary systemu emerytalnego:

  •         I filar: składki emerytalne, opłacane w ramach obligatoryjnego systemu ZUS,
  •         II filar: składki emerytalne w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE),
  •         III filar: dodatkowe składki emerytalne opłacane dobrowolnie w funduszach pracowniczych lub indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Opłacanie składek emerytalnych zarówno w ramach pierwszego, jak i drugiego filaru jest w Polsce obowiązkowe. Z tym, że osoba ubezpieczana może sama sobie wybrać, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym,  chce gromadzić środki finansowe na otwarty fundusz emerytalny. Natomiast trzeci filar nie jest obowiązkowy, jednak wiele firm, oferuje swoim pracownikom takie rozwiązanie.

Otwarty fundusz emerytalny – jak do niego przystąpić

W świetle obowiązującego w Polsce prawa otwarty fundusz emerytalny ma osobowość prawną i jest zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). Osoby, które gromadzą swoje środki finansowe w ramach OFE, są w posiadaniu jednostek rachunkowych, czyli umownej części aktywów netto. Jak już wspomniano, w Polsce opłacanie składek w ramach otwartych funduszy emerytalnych jest obowiązkowe, ale każdy może sobie sam wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym będzie opłacać składki. Firmy te w imieniu swoich klientów gromadzą i lokują środki finansowe, po to, żeby po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, systematyczne je wypłacać.

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, w ramach których można gromadzić środki na poczet przyszłej emerytury. W związku z tym nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem firmy z odpowiednią polityką inwestycyjną. Wśród dostępnych na rynku ofert warto zainteresować się propozycją, którą przygotowała dla swoich klientów firma Aegon. Do otwartego funduszu emerytalnego tego towarzystwa ubezpieczeniowego można przystąpić w ciągu 4 miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub założenia własnego przedsiębiorstwa. W celu przystąpienia do Aegon OFE należy wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Często podnoszoną przez osoby, które zdecydowały się na opłacanie składek emerytalnych w ramach OFE konkretnego towarzystwa, kwestią jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków finansowych. W świetle obowiązujących obecnie przepisów prawnych istnieje możliwość dziedziczenia zgromadzonych składek. Przy zawieraniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wskazać osobę, której zostaną przekazane środki na wypadek śmierci ubezpieczonego. Natomiast, jeśli nie upoważni on żadnej jednostki, wówczas prawo do dziedziczenia tych środków przechodzi na najbliższą, w świetle prawa, osobę.

Previous Duże zmiany na rynku programów lojalnościowych
Next Regularne oszczędzanie – sprawdź, jak to zrobić

Może to Ci się spodoba

Domowe finanse 0 Comments

Chwilówka na ferie to dobry pomysł? Tak, jeśli wiesz, co podpisujesz

Rekordowo niskie stopy procentowe to jeden z powodów, dla którego komercyjne banki czasowo zawieszają swoje najmniej rentowne produkty finansowe, a w tym kredyty konsumpcyjne na wakacje. Rozwiązaniem może okazać się

Finanse osobiste 0 Comments

Zapłać swoją wiarą

Wiele osób prawdopodobnie zdziwiło się czytając nagłówek. Wbrew pozorom jednak tekst nie będzie miał absolutnie nic wspólnego z religią. Motywy wiary całkowicie poza mistycznej za to się w nim pojawią.

Emerytury 0 Comments

Przedsiębiorco nie licz na ZUS i OFE

Osoby prowadzące własny biznes uzyskują emerytury w wysokości ok. 1200 zł netto, czyli znacznie poniżej średniej wartości takiego świadczenie w naszym kraju. Niska emerytura może być dla nich szczególnie dotkliwa,

Finanse osobiste 0 Comments

Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?

Wolontariusze poszukiwani są w wielu instytucjach i stowarzyszeniach. Zgadzają się wypełniać zlecone zadania za darmo i znoszą ciężkie warunki pracy. Jednak zgodnie z przepisami mogą oczekiwać na nieliczne świadczenia dodatkowe.

Finanse osobiste 0 Comments

Kto ma prawo do dodatku funkcyjnego?

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje stałe wynagrodzenie. Często bazą jest kwota podstawowa oraz możliwe świadczenia dodatkowe. Wśród nich jest również dodatek funkcyjny. Komu przysługuje? W jakich

Finanse osobiste 0 Comments

Niebezpieczna gotówka

Szefowie resortu finansów NBP, banków komercyjnych oraz podmiotów działających na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego uważają, że popularność płatności gotówką szkodzi Polsce i Polakom. O trzech zagrożeniach, jakie eliminuje instalacja terminala

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź