Jaki fundusz emerytalny wybrać?
Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie powołanych do tego celu, towarzystwach emerytalnych. Co istotne, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie i opłacanie funduszu emerytalnego jest obowiązkowe.
Z punktu widzenia interesu państwa fundusz emerytalny został powołany w celu odciążenia budżetu państwa od ewentualnego utrzymywania osób w wieku poprodukcyjnym. Co istotne, pieniądze z funduszów emerytalnych generują pewne zyski, jednakże przy obrocie nimi nie podejmuje się znaczącego ryzyka inwestycyjnego.
Jak działają fundusze emerytalne – podstawa prawna
W Polsce podstawą prawną funkcjonowania funduszy emerytalnych jest ustawa z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszu emerytalnych. Wyróżnia się trzy filary systemu emerytalnego:
- I filar: składki emerytalne, opłacane w ramach obligatoryjnego systemu ZUS,
- II filar: składki emerytalne w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE),
- III filar: dodatkowe składki emerytalne opłacane dobrowolnie w funduszach pracowniczych lub indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Opłacanie składek emerytalnych zarówno w ramach pierwszego, jak i drugiego filaru jest w Polsce obowiązkowe. Z tym, że osoba ubezpieczana może sama sobie wybrać, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, chce gromadzić środki finansowe na otwarty fundusz emerytalny. Natomiast trzeci filar nie jest obowiązkowy, jednak wiele firm, oferuje swoim pracownikom takie rozwiązanie.
Otwarty fundusz emerytalny – jak do niego przystąpić
W świetle obowiązującego w Polsce prawa otwarty fundusz emerytalny ma osobowość prawną i jest zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). Osoby, które gromadzą swoje środki finansowe w ramach OFE, są w posiadaniu jednostek rachunkowych, czyli umownej części aktywów netto. Jak już wspomniano, w Polsce opłacanie składek w ramach otwartych funduszy emerytalnych jest obowiązkowe, ale każdy może sobie sam wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym będzie opłacać składki. Firmy te w imieniu swoich klientów gromadzą i lokują środki finansowe, po to, żeby po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, systematyczne je wypłacać.
W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, w ramach których można gromadzić środki na poczet przyszłej emerytury. W związku z tym nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem firmy z odpowiednią polityką inwestycyjną. Wśród dostępnych na rynku ofert warto zainteresować się propozycją, którą przygotowała dla swoich klientów firma Aegon. Do otwartego funduszu emerytalnego tego towarzystwa ubezpieczeniowego można przystąpić w ciągu 4 miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub założenia własnego przedsiębiorstwa. W celu przystąpienia do Aegon OFE należy wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE
Często podnoszoną przez osoby, które zdecydowały się na opłacanie składek emerytalnych w ramach OFE konkretnego towarzystwa, kwestią jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków finansowych. W świetle obowiązujących obecnie przepisów prawnych istnieje możliwość dziedziczenia zgromadzonych składek. Przy zawieraniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wskazać osobę, której zostaną przekazane środki na wypadek śmierci ubezpieczonego. Natomiast, jeśli nie upoważni on żadnej jednostki, wówczas prawo do dziedziczenia tych środków przechodzi na najbliższą, w świetle prawa, osobę.
Może to Ci się spodoba
Absolutna stopa zwrotu niezależnie od sytuacji rynkowej?
Fundusze absolutnej stopy zwrotu w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Zarządzający nimi stawiają sobie bowiem ambitny cel osiągnięcia bezwzględnego zysku. Expander postanowił sprawdzić, czy tego typu inwestycje rzeczywiście przynoszą
Pozabankowa pożyczka online – czy warto?
Pozabankowe pożyczki online to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób potrzebujących pilnie gotówki, a spośród największych ich zalet wymienia się głównie dostępność oraz minimum formalności.
Polacy mają 47 mld zł długów. Program Rodzina 500 plus nie skłonił dłużników do spłaty zaległości
Zadłużenie Polaków jest coraz większe. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej, dłużnicy w 2016 roku byli winni łącznie ponad 47 mld zł. To zarówno niespłacone kredyty, jak i zaległe opłaty
Wprowadzenie elektronicznego obrotu pieniądza
Wspólnota Europejska już od dłuższego czasu prowadzi prace nad wprowadzeniem obrotu pieniędzy elektronicznych. Zawierać on będzie nie tylko transfery, ale także pożyczki, debety oraz płatności internetowe i mobilne. Czynnikiem sprawczym
Czym jest dodatek kombatancki?
Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w działaniach wojennych lub zbrojnych, może ubiegać się o przyznanie zasiłku kombatanckiego. Aczkolwiek zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Na jakich
Polacy niewiele odkładają na przyszłość
Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!