Wypadki w pracy

Wypadki w pracy

W momencie zdarzenia się wypadku przy pracy każdy przedsiębiorca ma jasno określone postępowania, które są ujęte w Kodeksie Pracy. Do jego powinności należy również prowadzenie wykazu takich wydarzeń.

Nade wszystko trzeba wiedzieć co znaczy wypadek przy pracy. Przepisy określa go jako nieprzewidziane wydarzenie wywołane faktem zewnętrznym powiązanym z pracą. Konsekwencją może być obrzęk, choroba lub śmierć. Takie przypadki mogą mieć miejsce w czasie wykonywania zadań i codziennych obowiązków, również w drodze do celu określonego przez pracodawcę w godzinach pracy.

W momencie, gdy już przytrafi się wypadek pracodawca jest zobligowany do następujących czynności:

– usunąć niebezpieczeństwo,

– ustalić przyczynę i okoliczności wydarzenia,

– podjąć kroki, by uniknąć podobnych wypadków.

W związku z powstałymi przepisami pracodawca ma zadanie zabezpieczyć teren wypadku, by nie dopuścić tam podmiotów postronnych oraz rzeczy, które przyczyniły się do zajścia aż do chwili jego rozwiązania. Następnym obowiązkiem jest bezzwłoczne poinformowanie właściwego kontrolera pracy i prokuratora o ciężkim, zbiorowym czy też śmiertelnym wydarzeniu.

W rzeczywistości przedsiębiorca reguluje wszystkie koszty związane z ustaleniem przyczyny i okoliczności zdarzenia oraz jest zobowiązany do zachowania protokołu i innych pism z nim związanych przez okres 10 lat.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Państwowe formy pomocy dla osób bezrobotnych
Next Kto może zwrócić się z wnioskiem do Komisji Pojednawczej?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Dochodzenie odszkodowania przez dyskryminowanego pracownika

Przepisy prawa pracy surowo definiują konsekwencje za naruszanie obowiązku równego traktowania pracowników oraz osób starających się o zatrudnienie. Osoby, które były przez pracodawcę dyskryminowane mogą żądać od niego wypłaty odszkodowania.

Prawo pracy 0 Comments

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się na studiowanie zdaje sobie sprawę, że musi odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do aktywności zawodowej oraz są wstępnymi doświadczeniami w rozwoju kariery.

Prawo pracy 0 Comments

Jaki jest zakres zasady uprzywilejowania w zatrudnieniu?

Kodeks pracy jest aktem przedstawiającym prawa i obowiązki pracownika, zatem standardy w nim zamieszczone są normami bezwzględnie obowiązującymi. Znaczy to, że nie biorą one pod uwagę one żadnych wyjątków na

Prawo pracy 0 Comments

Jak długo należy czekać na zasiłek chorobowy?

Każdy podwładny zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma prawo skorzystania z wielu ustawowych zasiłków. Są one przydzielane automatycznie, w ramach opłacanych przez pracodawcę składek. Kto w związku z tym

Prawo pracy 0 Comments

Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Osoba zatrudniona może starać się o przełożenie urlopu na inny termin składając odpowiednio umotywowany wniosek do pracodawcy. Sformułowanie przyczyn przełożenia urlopu wypoczynkowego musi opierać się w nim o istotne powody.

Prawo pracy 0 Comments

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Według polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. Dlatego też przełożony nie jest upoważniony do wysłania podwładnego na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może odwołać się od takiej decyzji, ponieważ jest ona

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź