Wszystko o sądowym pouczeniu

Wszystko o sądowym pouczeniu

Każde postępowanie cywilne powinno toczyć się zgodnie z zasadami prawa oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Bywają sytuacje, w których uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wówczas może zostać pouczony i poinformowany o detalach procesowych. Kiedy jeszcze stosuje się pouczenia?

Sędzia ma prawo zastosować pouczenie w sytuacji, gdy uczestnik jest nieświadomy swoich praw lub obowiązków. Przeważnie ma miejsce w sytuacjach, w których strona postępowania nie posiada adwokata lub informacji na temat podstawowych procedur działania sądu.

Według badań pouczenie wybiera się najczęściej, gdy pojawiają się wątpliwości w kwestii terminu oraz miejsca składania konkretnych dokumentów (zażalenia, wnioski i podania) lub zmian i możliwych konsekwencji.

Trzeba powiedzieć, że sąd zobowiązany jest do pouczenia, gdy zachodzi takie zapotrzebowanie. Jeśli tego nie dokona można uznać, że doszło do zlekceważenia podstawowych zasad równości oraz ostatecznie anulowanie wyroku.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Wszystko o rencie alimentacyjnej
Next Czy kredyt konsumencki się opłaca?

Może to Ci się spodoba

Sprawy karne 0 Comments

Czym zajmuje się komisja penitencjarna?

Komisja penitencjarna uważana jest za jeden z organów władzy wykonawczej. Powoływana jest na potrzeby zakładów karnych, w których wypełnia obowiązki pod nadzorem dyrektora placówki. Jakie zadania ma do wykonania komisja?

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy dochodzi do paserstwa?

Problem paserstwa jest w Polsce doskonale znany. Większość czynów zabronionych o charakterze rabunkowym popełnia się właśnie ze względu na opcję sprzedaży pozyskanych rzeczy. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń możliwych jest wiele

Sprawy karne 0 Comments

Czym zajmuje się kurator sądowy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za dokonane działania. Czasami jednak dodatkowo stosuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się ze skazanym. Jakie obowiązki musi

Sprawy karne 0 Comments

Czym jest pozew zbiorowy?

Wśród klientów poważnych firm i korporacji znaleźć można wielu niezadowolonych z jakości usług oraz proponowanych przedmiotów. Zazwyczaj z czasem pojawia się ich jeszcze więcej i mają takie same uwagi. Czy

Sprawy karne 0 Comments

W jakim celu powołano sądy polubowne?

Historia sądów polubownych sięga średniowiecza, ale do dziś posiadają wielu fanów. Podejmują sprawy o różnym charakterze, aczkolwiek na ostatnim etapie prowadzić mają do ugody. Jak funkcjonują sądy polubowne? W jakich

Sprawy karne 0 Comments

W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

W zgodzie z przepisami polskiego prawa funkcjonuje przynajmniej kilka metod dyscyplinowania niebezpiecznych obywateli. Wśród opcji wybieranych przez sąd znajduje się kara pozbawienia wolności, areszt tymczasowy, prace społeczne lub mandat karny.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź