Więksi coraz więksi, mniejsi znikają

Więksi coraz więksi, mniejsi znikają

Rynek hurtowni wielobranżowych przez lata przypominał wielki tygiel, w którym kotłowały się zarówno hurtownie małe, jak i duże. Często dominującą pozycję miały większe, innym razem mniejsze. Od niedawna jednak sytuacja ustabilizowała się i widać wyraźnie, że te pierwsze zaczynają dominować – nierzadko kosztem mniejszych. Prawo rynku pokazuje jednoznacznie, że im większa sieć hurtowni, tym silniejszą ma pozycję i zdobywa klientów kosztem mniejszych struktur. Dlaczego tak się dzieje?

Duże sieci hurtowni mają sporą przewagę nad mniejszymi, indywidualnymi. Dotyczy to bogatszego asortymentu towarów, co bierze się z faktu, że mają często umowy na wyłączność z ich producentami. Najwięksi gracze w tej branży wolą zlecić dystrybucję swoich towarów sieci mającej hurtownie w różnych rejonach kraju, niż powierzyć to zadanie kilkunastu niezależnym firmom dystrybucyjnym. Sytuacja ta sprawia, że towary są dystrybuowane przez sieć hurtowni, która na tym zarabia, co pozwala jej na poszerzenie terenów swojej działalności i jeszcze bardziej umacnia pozycję na rynku. Za dużymi hurtowniami stoi także duży kapitał, pozwalający na odpowiednią promocję i reklamę, mającą spory zasięg. Mniejsze hurtownie nie zawsze mają środki na odpowiednie działania marketingowe.

Warto zauważyć, że trend taki widoczny jest również w sklepach detalicznych, które już w ponad 70% należą do wielkich sieci handlowych. Wracając do hurtowni – ubezpieczyciele zaostrzają raz na jakiś czas kryteria przyznawania limitów kredytów kupieckich, co nie ma większego wpływu na duże hurtownie, jednak może być zabójcze dla tych mniejszych, które nie dysponują większymi środkami finansowymi.

Dlatego też, jeżeli mniejsza hurtownia nie znajdzie branży, która nie została jeszcze zdominowana przez dużego gracza, z pewnością nie będzie działać długo. Przegra pod względem dystrybucji, asortymentu oraz cen. Niestety, jest to proces raczej nieunikniony, którego nie da się zatrzymać. W kolejnych latach z pewnością będziemy mogli zaobserwować konsolidację towarów pod szyldami kilku dużych graczy (jak np. Eurocash), podczas gdy mniejsi po prostu znikną z rynku – proces taki już się rozpoczął.

Previous Czy opłaca się zostać księgową
Next Kiedy trzeba zacząć myśleć o OFE?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Bezpieczna archiwizacja dokumentów z Rhenus Data!

Rhenus Data to firma, specjalizująca się w kompleksowej i profesjonalnej obsłudze dokumentów zarówno fizycznych, jak i elektronicznych. Pozwala to zatem na obsługę dokumentu w jego całym cyklu życiowym. Swoje działania

Wiadomości 0 Comments

EBC ogłasza wielkie drukowanie

Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE). Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):

Wiadomości 0 Comments

Polityka pieniężna przestała być nudna

Choć przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej jest niemal pewne, że dojdzie do obniżki stóp procentowych, nie oznacza to, że wiadomo jaka będzie jej skala. Co więcej, nie ma

Wiadomości 0 Comments

Joanna Chilarska chce mieć widok na łąkę, a nie inwestycję Amerykanów?

Amerykański Hillwood chce zainwestować w Regułach w Data Center. Powstaje hala, a w niej serwery i znając życie będą tu takie firmy jak np. Microsoft, Apple, Samsung, Intel, Sony, IBM

Bankowość 0 Comments

Oferta firmowa w Orange Finanse

W ciągu pierwszych czterech miesięcy od startu rachunki w Orange Finanse otworzyło blisko 50 tys. klientów indywidualnych. Teraz bank sięga po mikroprzedsiebiorców, poszerzając swoją ofertę o produkty dla firm: rachunek

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź