Pismo o umorzenie długu – jak je napisać?
W przypadku, gdy nie jesteś w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych, możesz złożyć do sądu pismo o umorzenie długu. Takie rozwiązanie pomogło już wielu dłużnikom, którzy nie radzili sobie ze spłatą należności. Jak napisać pismo o umorzenie długu? W jakiej sytuacji możesz umorzyć swoje zobowiązania finansowe? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego – co powinien zawierać?
Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że nieskuteczność egzekucji świadczeń pieniężnych nie jest przesłanką do umorzenia długu. Dług alimentacyjny może jednak zostać umorzony w szczególnych przypadkach. Na przykład na wniosek wierzyciela, kiedy wystąpi on o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jest to jednak bardzo rzadko spotykane.
Inna sytuacja dotyczy umorzenia długu alimentacyjnego na wniosek dłużnika. Związane jest to jednak wyłącznie ze świadczeniami, które mają być wypłacane w przyszłości. Co więcej, dłużnik zobowiązany jest do złożenia w depozycje sądowym kwoty, stanowiącej równowartość świadczeń alimentacyjnych za okres sześciu miesięcy. Ponadto ma on obowiązek umocować komornika do podjęcia depozytu.
Istnieje także możliwość umorzenia długu alimentacyjnego wraz z odsetkami dla gminy z tytułu wypłat z Funduszu Alimentacyjnego. Dłużnik musi wtedy złożyć wniosek o umorzenie długu i wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. Wnioski te muszą mieć jednak uzasadnienie (np. trudna sytuacja finansowa czy niemożność podjęcia pracy).
Wiele osób zastanawia się także, jak ma się dług alimentacyjny do tego, kiedy można ogłosić upadłość konsumencką. Otóż są to dwa zupełnie odrębne tematy, co oznacza, że długi alimentacyjne nie ulegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej.
Podanie o umorzenie długu za mieszkanie – kiedy można je złożyć?
Jeśli chodzi o mieszkania komunalne, istnieje opcja umorzenia długów z tytułu opłat czynszowych. W takiej sytuacji windykator odwiedza lokatora i ma on za zadanie znaleźć przyczyny powstania zaległości w opłatach. Jeśli uda mu się dotrzeć do powodów takiej sytuacji, proponuje on rozwiązanie problemu. Windykator może rozłożyć dług na raty. Natomiast w przypadku, gdy dłużnik jednorazowo spłaci 30% zadłużenia, może on starać się o umorzenie długu.
Pismo do komornika o umorzenie długu – co należy w nim zawrzeć?
Bez względu na to, czy chodzi o umorzenie długu ZUS, umorzenie długu alimentacyjnego czy długu za mieszkanie, musisz pamiętać o tym, że bez zgody wierzyciela umorzenie jest właściwie niemożliwe. Umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika na wniosek dłużnika jest możliwe jedynie w przypadku zaistnienia określonych podstaw prawnych w ustawie. Mimo wszystko warto podjąć z komornikiem rozmowy w celu ustalenia ratalnego planu spłaty zadłużenia. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie natychmiastowej egzekucji.
Może to Ci się spodoba
Wszystko o pouczeniach sądowych
Każde postępowanie cywilne musi odbywać się w zgodzie z ustaleniami prawnymi oraz poszanowaniem sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Bywają zdarzenia, w których uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wtedy powinien zostać
Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?
Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest podpisywanie ugody. Aby jednak to nastąpiło należy dopełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach stosować ugodę administracyjną? Czy jest to dobra metoda rozwiązywania waśni?
Zapis na sąd polubowny – zagadnienia podstawowe
Spory pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są nieuniknione. Zawieranie umów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą bardzo często wiąże się z koniecznością następczej próby egzekwowania postanowień w niej zawartych przed sądem.
Uchwalenie ustawy o funduszach nieruchomościowych będzie sprzyjać rozwojowi rynku budowlanego i polskiej giełdy
Zgodnie z deklaracją rządu już w maju ma się pojawić nowy projekt ustawy o REIT-ach, czyli funduszach nieruchomościowych, w które inwestować można nawet niewielkie kwoty, partycypując w ogromnych inwestycjach. Zdaniem szefowej Griffin Premium RE, spółki,
ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu
Kto powinien uregulować koszty egzekucyjne?
Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, że nie zawsze osiągnie oczekiwane przychody. A jeśli niedobory finansowe staną się codziennością może mieć kłopoty z regulowaniem wystawionych rachunków i faktur. Zazwyczaj wszystko kończy się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!