Netflix wyda w tym roku 5 mld dol. na zakupy licencji

Telewizja internetowa powoli zastępuje tradycyjną. Szeroki wybór treści, możliwość zatrzymania odtwarzanego programu w dowolnej chwili i kontynuowanie na dowolnym urządzeniu sprawiają, że wideo w sieci zyskuje na popularności. Z platformy Netflix, światowego giganta, korzysta już 75 mln osób. Spółka tylko w tym roku na zakup licencji planuje wydać ok. 5 mld dol. 

– W styczniu weszliśmy do 130 nowych krajów, w tym do Polski, i chcemy w nich świadczyć jak najlepsze usługi. Jesteśmy na etapie uczenia się tych rynków, uczenia się tego, co odbiorcy chcą oglądać, i chcemy się dostosować do tych wymagań – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Joris Evers, wicedyrektor ds. globalnej komunikacji w Netflix.

Na koniec ubiegłego roku, jeszcze przed globalną ekspansją spółki, łączna liczba subskrybentów przekroczyła 75 mln osób, z czego 45 mln tylko w Stanach  Zjednoczonych. Docelowo firma chce, by 80 proc. osób korzystających z usługi pochodziło z innych krajów. Dlatego chce poszerzyć ofertę i znacznie zwiększyć wydatki na licencje. W tym roku planuje wydać 30 nowych i powracających seriali, ponad 20 licencjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych, seriale dla dzieci i programy z amerykańskim stand-upem.

– Nasze wydatki na licencje w ujęciu globalnym rosną. W tym roku przeznaczymy na nie 5 mld dol.,  w ubiegłym roku na ten cel wydaliśmy 3 mld dol. Będą to wydatki zarówno na licencje, jak i na nasze własne programowanie. Jesteśmy zainteresowani nabywaniem takich programów, które będą nadawały się do emisji na całym świecie – podkreśla ekspert Netflix.

Platforma staje się coraz większym zagrożeniem dla tradycyjnych nadawców. Przykładem może być serial „Penny Dreadful”, o który zabiegały m.in. telewizje Sky i Canal+, a prawa do transmisji zakupił właśnie Netflix.

Jak przyznaje Evers, firma chce zapewnić dostęp do globalnej telewizji na całym świecie.

– Jesteśmy przekonani, że telewizja internetowa zapewnia lepsze doznania niż telewizja klasyczna, zwłaszcza w dobie pokoleń wychowanych na usługach na żądanie – ocenia wicedyrektor Netflix.

Jak szacuje Evers, usługa wideo na żądanie rośnie w siłę i w ciągu 15–20 lat ma szansę całkowicie zastąpić tradycyjną telewizję. Podkreśla, że ma nieograniczony zasięg, a z klasycznym medium wygrywa wygodą i dopasowaniem do potrzeb widza. To użytkownik decyduje, na jakim urządzeniu i kiedy ogląda daną treść. Choć w Polsce usługa VOD nie jest jeszcze tak popularna, jak np. w USA, to również przyciąga coraz więcej osób.

– Myślę, że zobaczymy coraz więcej inwestycji w innowacyjne rozwiązania. Tradycyjne stacje telewizyjne w będą się skupiały na serwisach internetowych, a użytkownicy będą stawiali na aplikacje. Konkurencją dla nas jest również piractwo. Uważamy, że wynika ono z frustracji osób, które nie mogą dotrzeć do tego kontentu, do którego chcą, bo nie mają do niego dostępu – tłumaczy Evers.

Z badania przeprowadzonego przez firmę PwC w 2014 roku wynika, że z nielegalnych serwisów internetowych oferujących treści wideo korzysta 7,5 mln Polaków. Za dostęp do treści na nich zamieszczonych płaci wedle różnych szacunków 30–50 proc. osób.

Jak przekonuje wicedyrektor ds. globalnej komunikacji Netflix, z konkurencją można skutecznie walczyć, przede wszystkim oferując łatwy dostęp do wysokiej jakości treści.

– Mamy wyjątkowy program rekomendacji, dzięki któremu tworzymy spersonalizowany kanał składający się z takich programów, które nam odpowiadają. To różnica w stosunku do tradycyjnej telewizji, gdzie cała treść jest wspólna dla wszystkich użytkowników. Oprócz tego naszą zaletą jest wysoka jakość strumieniowania obrazu, szeroki zakres i wybór treści, a także możliwość zatrzymania odtwarzanego programu w dowolnej chwili oraz kontynuowanie na go dowolnym urządzeniu – podkreśla Joris Evers.

Previous Firmom coraz trudniej zatrzymać najlepszych pracowników
Next Przeciętny konsument otrzymuje tygodniowo 50 e-maili i telefonów z różnymi ofertami marketingowymi

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Brak kierowców i unijny pakiet drogowy największymi zagrożeniami dla firm transportowych

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej krajowe firmy logistyczne i transportowe rosną w siłę, odpowiadając obecnie za blisko jedną czwartą unijnego rynku. W najbliższych latach czeka je jednak szereg wyzwań. Najważniejsze

Inwestowanie 0 Comments

Do sprzedaży trafiło przeszło 58 tys. mieszkań, najwięcej od dekady

2016 rok będzie najprawdopodobniej rekordowy na deweloperskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Do klientów może trafić nawet 58 tys. lokali, najwięcej od 2006 roku. Branży sprzyja wysoki nadal niedobór mieszkań na tysiąc

Inwestowanie 0 Comments

W przyszłym roku ruszy giełda EraCoinów. Pierwsza polska kryptowaluta niedługo zostanie zaprezentowana w USA

EraCoiny to pierwsza na świecie kryptowaluta, która ma być prosta w obsłudze, a jej pozyskanie tańsze i łatwiejsze niż w przypadku innych wirtualnych walut. Aplikacja sama naliczy walutę, a następnie wymieni ją na

Inwestowanie 0 Comments

Jak początkujący powinni inwestować na giełdzie?

Wielu młodych ludzi ma marzenia o wielkich pieniądzach i dostatnim życiu. Mają oszczędności, ale boją się inwestować i nie mają ochoty na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Czy giełda to dobre

Wiadomości 0 Comments

Polska giełda z technologią prosto z Nowego Jorku

Już w kwietniu polska giełda dołączy do światowej czołówki. Dzięki nowemu systemowi transakcyjnemu UTP pod względem technologicznym niczym nie będzie ustępować najbardziej rozwiniętym parkietom, jak nowojorski czy brytyjski. W praktyce

Inwestowanie 0 Comments

Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Z badań wynika, że 97 proc. zagranicznych inwestorów obecnych w Polsce chciałoby ulokować tu kolejne projekty. Przyczyniają się do tego dostępność wykwalifikowanej kadry i stabilność ekonomiczno-gospodarcza. Potwierdza to coraz wyższa pozycja Polski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź