Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, głównie w handlu, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach pełnionych przez siebie powinności zawodowych. Często spieszą się w różne miejsca, omijają przepisy, aby przybyć na umówione spotkanie. Karany jest za niezgodną z prawem jazdę mandatem lub fotoradar robi mu zdjęcie. Musi zdawać sobie sprawę z konieczności pokrycia kosztów za swoje przewinienia.

Kierownik, który zrzuca odpowiedzialność spłacenia mandatu za przekroczenie prędkości, nie robi nic poza prawem. Według przepisów ruchu drogowego to na osobie, która prowadziła pojazd, ciąży obowiązek spłacenia kary finansowej oraz wzięcia na siebie możliwych punktów karnych. Zwykle jednak liczne grono przedsiębiorców płaci za przewinienia podwładnych. Mają świadomość natłoku spotkań i zakorkowania miasta w godzinach szczytu.

Zwykle zdjęcie z fotoradaru lub mandaty są przesyłane do siedziby firmy, ponieważ to na firmę zapisany jest samochód. Natomiast, jak wcześniej wyjaśniono, płacić za niego nie musi posiadacz przedsiębiorstwa. Wystarczy uzgodnić, który pracownik jechał autem lub dojrzeć go na zdjęciu i przekazać blankiet do zapłaty. Ustawa daje możliwość do wyjaśnienia i omówienia powodu wykroczenia w ciągu miesiąca od odebrania mandatu. W momencie, gdy pracodawca nie wskaże jednego winnego sam może być ukarany grzywną do 5 tys. zł. Dlatego też firma bierze na siebie odpowiedzialność uregulowania należności.

Istnieje również możliwość, że właściciel przedsiębiorstwa, w obawie przed dużą karą, sam zapłaci mandat. Wówczas, nawet po czasie, może oczekiwać oddania kosztów mandatu od zatrudnionego, którego godność zostanie ustalona.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Next Google Adsense a podatki

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Urząd Skarbowy wobec wyroków sądów administracyjnych

Wiele kwestii skarbowych oraz problemów samych podatników rozpatruje US. Jednak nie zawsze decyzje ogłaszane przez Fiskus są tolerowane i przyjmowane z pokorą. Jednym z rozwiązań jest oddanie wyroku do analizy,

Prawo podatkowe 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?

Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe?

Prawo podatkowe 0 Comments

Rozliczenia podatkowe sędziów sportowych

Każdy sędzia sportowy otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie zawodów lub sędziowanie spotkań. Musi jednak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, aby wykonywać taki zawód. Jak zatem powinien rozliczać się sędzia sportowy? Czy może

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?

Spółka, funkcjonująca w formie działalności gospodarczej może wypłacić w postaci tzw. dywidendy rzeczowej, czyli w postaci należących do niej praw do znaków towarowych. Czy w świetle prawa podatkowego taka forma

Prawo podatkowe 0 Comments

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Wsparcie finansowe organizacji przekazane razem przez małżeństwo dopuszcza odliczenie darowizny od dochodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do zapłaty. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, z drugiej strony jest też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź