Kto przejmuje prawa pracownicze po śmierci zatrudnionego?
Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które muszą być egzekwowane. Jednak w momencie śmierci tracą swoją ważność. Czy ktoś powinien przejmować powinności służbowego takiego podwładnego?
Okazuje się, że według przepisów prawa zatrudniony otaczany jest całą listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie można mówić o przejęciu obowiązków służbowych przez inną osobę, bowiem jest to niezgodne z zapisem ustawowym.
Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą otrzymywać różne świadczenia i zasiłki. Upoważnia się przede wszystkim domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.
Czasami zdarza się sytuacja, że zmarły nie miał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są rozporządzane w zgodzie z postanowieniami kodeksu cywilnego.
Trzeba jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie łączy się z dziedziczeniem. W związku z tym jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on zastosowania do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak zatrzymać pracownika w firmie?
Obecnie stopa bezrobocia w Polsce dobija do poziomu 14%. Młodym ludziom jest coraz trudniej o godną pracę, zgodną z kierunkiem studiów i zainteresowaniami. Z drugiej strony kandydatów-specjalistów nie jest aż
Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło
W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.
Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy pracownika?
W momencie, kiedy pracownik zostanie zwolniony lub sam wniesie wypowiedzenie, powinien po ustaniu współpracy, uzyskać świadectwo pracy. Ważne, aby gromadziło wiele ważnych informacji. Jakich? Wszelkie obiekcje rozwiewa zapis widniejący w
Co nowego w zatrudnianiu cudzoziemców?
Już jutro wchodzą w życie nowe ustalenia prawne dotyczące pozyskiwania pracowników obcokrajowców. Zmianie poddane zostaną najważniejsze i obowiązujące dotychczas zasady. W dużej mierze te, które dotyczyły otrzymywania zezwolenia na pracę
Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy
Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.
Ile wynosi wynagrodzenie podczas postoju w pracy?
Gotowość do pracy to termin służący do scharakteryzowania sytuacji, gdzie pracobiorca był zdolny do robienia swoich obowiązków, jednakże z powodów przedsiębiorcy ich nie wykonywał. Dodatkowo za taki czas należy się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!