Kto organizuje spór zbiorowy?
Rozbudowane firmy lub poważne przedsiębiorstwa zatrudniają bardzo wielu pracowników. Praktycznie zawsze przełożony rozmawia z kadrą dzięki obecności rady pracowniczej, która powoływana jest na wniosek zatrudnionych. Często jednak nie można zawiązać porozumienia, w związku z tym uruchamiane są spory zbiorowe. Kiedy powstają i jak dochodzi do rozpoczęcia wszystkich procedur?
Na wstępie warto powiedzieć, że spór zbiorowy może dotyczyć różnych spraw. Najczęściej jednak problemem jest wysokość wynagrodzenia, sposób wypłacania pieniędzy, za mało świadczeń socjalnych lub trudne warunki etatowe.
Niejednokrotnie przyczyną kłopotów jest inne zdanie podwładnych oraz przełożonego na wybrany temat. Mimo negocjacji, prób zawiązania porozumienia nie można osiągnąć kompromisu. Wtedy rada pracownicza ustanawia spór na piśmie i pamięta o określeniu żądań, powołaniu się na ustawy, a także poinformowaniu w czyim interesie występuje.
Na koniec trzeba wspomnieć, że spory pracownicze powinny dotyczyć większości zatrudnionych. Nie mogą naświetlać odosobnionych przypadków negatywnych opinii lub indywidualnych wniosków. Zadaniem sporu pracowniczego jest uzyskanie kompromisu na warunkach przystępnych dla obu stron.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!