Konta wielowalutowe – kiedy najbardziej opłaca się je zakładać?

Konta wielowalutowe – kiedy najbardziej opłaca się je zakładać?

Rosnąca mobilność Polaków sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się konta walutowe. Dzięki nim możliwa jest korzystna wymiana walut bez ponoszenia wysokich kosztów przewalutowania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co tak naprawę oznacza konto wielowalutowe oraz komu i w jakich sytuacjach przyda się najbardziej. Poznaj zasady działania tego produktu finansowego, wybierz najlepsze rozwiązanie i korzystaj z niego przez długie lata!

Czym właściwie są konta wielowalutowe?

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony w obcej walucie. Najpopularniejsze są w tym przypadku: euro, dolary, frank szwajcarski oraz funt szterling. Na takim rachunku możesz gromadzić środki, wypłacać z niego gotówkę i dokonywać bieżących rozliczeń. Konta walutowe umożliwiają szybkie zlecanie i odbieranie przelewów zagranicznych.

Nie wiesz, jak duże oszczędności mogą wygenerować operacje za ich pośrednictwem? Odwiedź dowolny kantor, sprawdź kursy, a następnie przelicz różnicę w porównaniu do wpłat i wypłat za pośrednictwem konta walutowego. Przy przelewach zagranicznych czasami stosuje się nawet kilkukrotne przewalutowanie – np. na popularną walutę światową (euro czy dolary) i dopiero z niej na walutę docelową. Kursy w bankach są stabilne, a kwoty przelewane na rachunek dewizowy nie są pomniejszane o dodatkowe koszty.

Komu rachunki dewizowe przydają się najbardziej?

Konto dewizowe to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które pracują za granicą, dużo podróżują lub często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Planujesz wyjazd na rodzinny urlop lub wycieczkę objazdową po Europie i zastanawiasz się, czy konto wielowalutowe dobrze sprawdzi się w Twojej sytuacji? Niekoniecznie! Jest to rachunek dedykowany osobom rzeczywiście otrzymującym wypłaty w obcej walucie lub bardzo często nią dysponującym.

Konta wielowalutowe są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które:

  • pracują poza granicami Polski i chcą przelewać środki rodzinie mieszkającej w kraju,
  • uczą się za granicą (studiują, kończą szkoły średnie czy językowe) i otrzymują stypendia w walucie obcej,
  • często wyjeżdżają służbowo zagranicę i muszą regulować na miejscu liczne rachunki,
  • z reguły robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych i dokonują płatności online w obcej walucie,
  • bardzo dużo podróżują, odwiedzają obce kraje i chcą uniknąć konieczności kłopotliwego wypłacania, wymiany w kantorach i noszenia ze sobą większych zasobów gotówki,
  • spłacają kredyt w walucie obcej (np. we frankach szwajcarskich).

Kolejną grupą, której opłaca się założyć rachunek dewizowy, są firmy. Chodzi tutaj m.in. o spółki mające swoje filie w innych krajach oraz przedsiębiorstwa podejmujące liczne współprace z zagranicznymi kontrahentami.

Jak założyć konto wielowalutowe przez internet?

Konto walutowe możesz założyć przez internet. Wystarczy, że wypełnisz wniosek, w którym podasz swoje dane i dodasz zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Następnie musisz potwierdzić swoją tożsamość – za pomocą wideorozmowy z doradcą lub za pośrednictwem kuriera. Gdy konto zostanie otworzone, bank prześle Ci wiadomość SMS i e-mail z danymi do bankowości elektronicznej oraz linkiem do aplikacji mobilnej.

Ile kosztuje rachunek dewizowy?

Koszt prowadzenia rachunku dewizowego zależy od banku. Z powodzeniem możesz znaleźć darmowe konta walutowe (bez opłaty stałej). Banki mogą jednak wymagać regularnych miesięcznych wpłat w wybranej walucie (najczęściej 10 lub 20 euro, dolarów, funtów czy franków szwajcarskich). W przeciwnym wypadku zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Sprawdź również koszty wypłaty z bankomatów i wykonywania przelewów (często są one darmowe).

Dodatkowe funkcjonalności kont wielowalutowych

Do konta dewizowego najczęściej można zamówić kartę wielowalutową, która pozwala płacić w kraju (np. za zakupy w sklepach internetowych) oraz za granicą bez kosztów przewalutowania. Często istnieje też możliwość połączenia konta walutowego ze swoim rachunkiem osobistym prowadzonym w tym samym banku. Jak wiadomo, nowoczesna karta debetowa pozwala na wygodne płatności zbliżeniowe. Banki polecają także mobilne karty debetowe – ułatwiające płacenie za zakupy smartfonem.

Wybierz mądrze i korzystaj przez lata

Konto walutowe pozwoli Ci płacić w obcych walutach i wykonywać przelewy zagraniczne bez opłat za przeliczenia kursów. Na rynku dostępne są rachunki dewizowe w wielu walutach obcych. Koszty prowadzenia oraz funkcjonalności różnią się w zależności od banku i przygotowanej przez niego oferty, dlatego dokładnie zapoznaj się z różnymi opcjami. Porównaj opłaty stałe oraz kwoty wymaganego comiesięcznego salda na koncie. Wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i korzystaj z niego przez długi czas!

Previous Zakupy w centrach handlowych — czy są bezpieczne?
Next Jak działa e-sąd?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 1Comments

Kredyt na samochód – na jakich zasadach można odstąpić od umowy?

Kredyt samochodowy jest jednym z popularniejszych sposobów sfinansowania zakupu własnych czterech kółek. Umowa kredytowa to długoterminowe zobowiązanie, dlatego wybór banku oraz oferty powinien być dobrze przemyślany. Dostępne na rynku narzędzia

Finanse osobiste 0 Comments

Czy zarobki humanistów są wysokie?

Już wiele lat zdobycie stabilnej i satysfakcjonującej pracy wymaga odpowiedniego wykształcenia i umiejętności. Wielokrotnie rynek nie przyjmuje studentów niektórych kierunków. Szczególne trudności posiadają humaniści. Na co mogą liczyć po zakończeniu

Domowe finanse 0 Comments

Chwilówka na ferie to dobry pomysł? Tak, jeśli wiesz, co podpisujesz

Rekordowo niskie stopy procentowe to jeden z powodów, dla którego komercyjne banki czasowo zawieszają swoje najmniej rentowne produkty finansowe, a w tym kredyty konsumpcyjne na wakacje. Rozwiązaniem może okazać się

Finanse osobiste 0 Comments

50 rat 0% – hit czy kit?

W styczniu sklepy stawiają na super promocje, by napędzić sprzedaż. Sztandarowym rozwiązaniem jest rozłożenie zakupu na długie i nieoprocentowane raty, najlepiej „50 rat zero procent” Czy zakup na taki kredyt

Emerytury 0 Comments

Jak zagwarantować sobie bezpieczną starość? Różnice między kontem oszczędnościowym a emerytalnym

Prognozy dotyczące wysokości emerytury obecnych 30-40-latków nie są zbyt optymistyczne. Mimo to niewielu Polaków decyduje się na gromadzenie dodatkowych środków z myślą emeryturze. Warto jednak wygospodarować z miesięcznej pensji choćby

Finanse osobiste 0 Comments

Rynek pracy ofiarą i powodem kłopotów w gospodarce

Bezrobocie to jeden z najgroźniejszych skutków dekoniunktury. Jego nasilenie jednocześnie pogłębia kłopoty i opóźnia wyjście gospodarki z zapaści. Doskonale zdają sobie z tego Amerykanie. W Polsce to ciągle problem niedoceniany.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź