Gdy zaginie przelew

Gdy zaginie przelew

Przelewy stały się dla nas codziennością. Możemy dokonywać ich praktycznie z każdego miejsca na świecie przy pomocy komputera lub nawet telefonu. Ich zaletą jest oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Zdarza się jednak, że w wirtualnej przestrzeni wysłane pieniądze nie docierają do odbiorców. Nie oznacza to jednak, że przepadną. Expander podpowiada co zrobić, gdy przelew nie trafi pod właściwy adres i uspokaja, że transakcje nie giną w systemach bankowych.

Obecnie coraz więcej banków oferuje przelewy natychmiastowe, dzięki którym pieniądze trafiają na rachunek adresata w kilka sekund, nawet jeśli jest to weekend. Gdy pieniądze wysyłamy w ramach jednego banku, dzieje się podobnie i właściwie błyskawicznie pojawiają się one na wskazanym przez nas koncie. Gdy operacja dotyczy kont w różnych bankach, zwykle przelew dociera najpóźniej następnego dnia roboczego. Nic więc dziwnego, że tak bardzo polubiliśmy tę wygodną formę płatności. Sporadycznie zdarza się jednak, że przelewy nie trafiają na odpowiednie konto. Dlaczego tak się dzieje?

Gdy wyślemy przelew na zamknięte konto

Przyczyną jest zwykle błąd osoby, która zleca przelew. Nie polega on na wpisaniu niewłaściwego numeru konta, ponieważ systemy bankowe są tak zabezpieczone, że nie dopuszczają do tego. W numerach rachunków znajdują się bowiem cyfry kontrolne i w razie pomyłki system natychmiast wyświetla komunikat o błędzie. Nie jest to jednak system doskonały – Przykładowo pozwala on wysłać przelew na rachunek, który kiedyś funkcjonował i został zamknięty. Zdarza się to wtedy, gdy nie wiemy o tym, że odbiorca zmienił konto bankowe – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Taka sytuacja może być bardzo stresująca, zwłaszcza jeśli dotyczy dużej kwoty. Okazuje się jednak, że nie trzeba obawiać się o swoje pieniądze – Banki nie przyznają starych numerów rachunków nowym klientom. Nie ma więc obawy, że pieniądze wysłane na stare konto trafią do nieznanej nam osoby. W takiej sytuacji bank, który otrzymał przelew kierowany na zamknięte konto, po prostu odsyła pieniądze zleceniodawcy. Maksymalnie w ciągu 4 dni powinny one wrócić na nasz rachunek – tłumaczy Jarosław Sadowski z firmy Expander.

Co zrobić, by odzyskać pieniądze?

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pieniądze nie wracają w ciągu kilku dni. Przyczyną może być nadal aktywne konto w systemie bankowym, które teoretycznie zostało zamknięte. Może się tak stać zarówno z powodu błędu pracownika banku jak i niedopełnienia wymaganych formalności przez klienta.

Co mnożna zrobić jeśli wysłaliśmy przelew, odbiorca twierdzi, że to konto zamknął, a pieniądze nie wróciły na nasze konto? – Przede wszystkim warto poprosić go, aby skontaktował się z bankiem i aby sprawdził, czy jego konto rzeczywiście zostało zamknięte. Być może pieniądze czekają na niego na jego starym rachunku, który z jakiegoś powodu nadal istnieje – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Ostatecznie zawsze możemy złożyć reklamację w banku, z którego wysłaliśmy przelew. Wyjaśnienie sprawy będzie wtedy leżało, bo jego stronie. Pieniądze na szczęście nie znikają bez śladu i ostatecznie udaje się ustalić co się z nimi stało. Jedyny problem polega na tym, że może minąć trochę czasu zanim uda się je odzyskać, dlatego przed wysłaniem przelewu na dużą kwotę zawsze warto upewnić się czy odbiorca nie zmienił konta bankowego.

 

 

Źródło: Materiał prasowy

Previous Rekord w Tokio, 100 jenów za dolara
Next Co się stanie z Twoim kredytem po przyjęciu euro

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Jak znaleźć profesjonalnego komornika?

Praca komornika nie jest łatwa. Wymaga dużych pokładów rzetelności, pewności siebie i odpowiedzialności. Odzyskiwanie długów to mozolna, często sprawiająca problemu, profesja. Niestety wśród całej masy komorników trudno znaleźć specjalistę i

Domowe finanse 0 Comments

Nasza praca, a nasze finanse

Większość osób pracujących narzeka na zbyt niskie pensje. Tylko nieliczni są zdania, iż zarabiają wystarczająco, bądź też adekwatnie do wykonywanej pracy. Co zatem mają powiedzieć Ci, którzy nie pracują w

Ubezpieczenia 0 Comments

Polisa na życie – jak wybrać taką, która dobrze zabezpieczy przyszłość?

Rozważasz zakup polisy na życie z myślą o przyszłości? Zależy ci nie tylko na zabezpieczeniu najbliższych, lecz także zagwarantowaniu sobie dodatkowych środków, z których będziesz mógł korzystać, będąc na emeryturze?

Finanse osobiste 0 Comments

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z obowiązującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i surowo karane. Dotyczy sytuacji, w których zyski zdobywa się kosztem innych. W jakich przypadkach mówić należy o bezpodstawnym

Lokaty 0 Comments

Lokaty bankowe zapewnią zysk i bezpieczeństwo

Lokaty bankowe cieszą się wielką popularności. Nic dziwnego – jest to bowiem jeden z najbezpieczniejszych i najpewniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. W przypadku lokat ryzyko utraty środków jest znikome. Nasze oszczędności

Finanse osobiste 0 Comments

Jak ulokować oszczędności?

Kiedy po latach ciężkiej pracy, zastanawiamy się gdzie ulokować nasze pieniądze, zdobyte wieloletnim wysiłkiem, możemy mieć nie lada kłopot. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni rodzaj lokaty, który przyniósł by zyski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź