Ekantor przyjazny dla laika

Ekantor przyjazny dla laika

Osoby, które wciąż jeszcze odwiedzają tradycyjne kantory lub banki często robią to, choć jest to dla nich mało komfortowa sytuacja. Boją się, że zawierając transakcje za pośrednictwem Internetu utracą swoje pieniądze gdzieś w wirtualnej przestrzeni, lub że przypadkowo nacisną nie ten przycisk i zawrą transakcję, której tak naprawdę nie chcieli wykonać. To lęki nieuzasadnione, gdyż w praktyce obsługa kantoru online jest prostsza i szybsza niż podróż do wybranej placówki prowadzącej wymianę walut w tradycyjny sposób.

Od czego zacząć?

Ekantory działają w oparciu o system przesyłu środków pieniężnych z/na konta złotówkowego klienta na/z jego konto walutowe. Jak tłumaczy przedstawiciel ekantor.pl, kantor nie przetrzymuje pieniędzy na swoich kontach, by nie być posądzonym o obrót środkami użytkowników, czy gromadzenie z tego tytułu odsetek. Zatem chcąc korzystać z usług kantoru internetowego należy mieć otwarte konto złotówkowe oraz konto walutowe.

Poznaj swojego partnera

Najważniejszym dokumentem, z którym trzeba się zapoznać już na początku jest zamieszczony na stronie ekantoru regulamin. W nim ujęte są wszelkie najważniejsze dla klienta kwestie związane z obsługą, sposobem rozliczenia oraz prowadzenia spraw spornych, a co najważniejsze znajdziemy tu wszelkie dane firmy, z którą będziemy dokonywać transakcji. Zazwyczaj regulamin jest umieszczony w łatwo dostępnym miejscu na stronie, tak jak w przypadku ekantor.pl, który na stronie głównej u dołu udostępnia Regulamin, Politykę prywatności oraz zakładkę „Bezpieczeństwo”. Dzięki temu wszystkie najważniejsze dokumenty, które powinniśmy poznać mamy pod ręką. Polityka prywatności, czy Ochrona danych osobowych to bardzo ważny dokument zwłaszcza w tego rodzaju współpracy, gdy musimy wskazać nie tylko nasze dane identyfikacyjne, czy adresowe, ale również numery kont bankowych, którymi dysponujemy. Z niego dowiemy się w jaki sposób firma chroni nasze dane i  czy jest to ochrona spełniająca wymogi stawiane przez ustawę o ochronie danych osobowych.

Intuicyjna obsługa

Warto wybrać kantor, który ma przejrzysty układ strony, by nie błądzić i nie być zmuszonym do doczytywania długich treści małym drukiem. Poza tym dla laika jest najważniejszy, by tak jak w e-bankowości panel klienta był przejrzysty i nie budził żadnych wątpliwości, co do czynności, które właśnie przeprowadzamy. Wiele kantorów internetowych, w tym i ekantor.pl zadbało o intuicyjną obsługę panelu. Już odwiedzając stronę główną jesteśmy w stanie poznać zasady bezpieczeństwa, warunki i czas realizacji transakcji, kursy walut oraz czynności, które musimy wykonać, by korzystać z panelu klienta i usług ekantoru. Wszystko jest opisane bardzo klarownie i zwięźle.

Otwarcie konta klienta

Gdy zapoznamy się ze wszystkimi poradami oraz informacjami, które zamieszczone są na stronie głównej możemy przejść do założenia konta klienta. Zwróćmy uwagę, czy jest to konto rzetelnie zabezpieczone (hasło, wylogowanie po określonym czasie, szyfrowanie) przed dostępem osób niepowołanych. Na potrzeby przeprowadzenia transakcji wymiany musimy podać swoje dane identyfikacyjne, adresowe, adres poczty e-mail, telefon itp. Najistotniejszą kwestią jest podanie numerów dwóch kont bankowych (w PLN oraz w walutowe) bez tego nie będziemy mogli dokonać żadnej transakcji.

Zawieranie transakcji

Zawarcie transakcji nie przysparza żadnego problemu. Przy dobrze dopasowanym do potrzeb klienta panelu wskazanie działań, które mają być wykonane zabiera kilka minut. Do dyspozycji mamy waluty, którymi operuje wybrany ekantor oraz ich aktualny kurs (internetowe kantory uaktualniają kursy walut w bardzo krótkich okresach, w przypadku ekantor.pl kurs odświeżany jest co 10 sekund). Naszym zadaniem jest wskazanie kont bankowych, z których chcemy korzystać oraz ilości i rodzaju waluty, którą chcemy wymienić. Oczywiście należy pamiętać, że na naszych kontach bankowych muszą być środki, którymi zapłacimy za dewizy.

Co jeśli pojawi się problem?

Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z przeszkodą możemy poprosić o pomoc pracownika infolinii lub zgłosić problem drogą mailową do ekantoru. Dbające o klientów kantory internetowe są w stanie nawet wycofać transakcję, jeśli okaże się, że jej zlecenie nie było zamiarem klienta, a jedynie wynikiem błędu. Wszystko jednak zależy od poziomu kantoru online oraz tego, czy zgłosimy pomyłkę we właściwym czasie.

Previous Prowadzisz biznes? Nie zapomnij o pozycjonowaniu.
Next Co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru mieszkania?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

66 proc. seniorów pobiera emeryturę na konto. To coraz ważniejsza grupa klientów dla banków

Rośnie liczba emerytów, którzy korzystają z rachunków bankowych. Wciąż jednak co trzeci senior pobiera świadczenie w formie gotówki. Koszty ponoszone przez ZUS z tytułu wypłaty świadczeń w tej formie wynoszą około 221 mln zł rocznie.

Finanse osobiste 0 Comments

Jaki fundusz emerytalny wybrać?

Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej można mówić w stosunku do pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne wymogi, które trzeba

Finanse osobiste 0 Comments

Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek celowy?

Na terenie Polski system socjalny jest na wysokim poziomie. Rząd proponuje wiele świadczeń oraz pomoc finansową dla potrzebujących. Wśród wielu obowiązujących wymienić warto zasiłek celowy. Kto powinien o niego zabiegać?

Finanse osobiste 0 Comments

Od 2018 roku firmy będą musiały się włączyć w system emerytalny na nowych zasadach

Planowana w najbliższych miesiącach reforma emerytalna może spowodować, że wielu pracodawców zdecyduje się utworzyć pracownicze programy emerytalne na starych zasadach. Na zarejestrowanie PPE w Komisji Nadzoru Finansowego zostało tylko kilka miesięcy. Najprawdopodobniej

Finanse osobiste 0 Comments

Co czwarty Polak wskazuje, że 5 tys. zł oszczędności to minimum

Bezwzględne minimum oszczędności przeciętnej rodziny to 4 150 zł – wynika z badania Barometr Providenta. To o 900 zł więcej niż deklarowano w ubiegłym roku. 27 proc. badanych podkreśla, że dla nich niezbędne minimum to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź