Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Wsparcie finansowe organizacji przekazane razem przez małżeństwo dopuszcza odliczenie darowizny od dochodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do zapłaty. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, z drugiej strony jest też sposobność przelewu z konta któregoś z partnerów. Ograniczeniem, aby uniknąć problemów z fiskusem, jest umieszczenie w tytule obu małżonków.

Przekaz z wspólnego konta jest założeniem najbezpieczniejszym, gdyż umożliwia odliczenie od przychodu obojga z nich, bez zbędnych komplikacji.

W formularzu podatkowym odnoszącym się do 2014 roku zawrzemy pomoc przekazaną od stycznia do grudnia obecnego roku. Odliczenia dopełnia się wypełniając konkretne formularze podatkowe.

Tylko pomoc określonych podmiotów na konkretne cele pozwoli obniżyć dochód do opodatkowania.

Możliwości oddanych darowizn są następujące:

– obiekty wierzeń religijnych,

– kościelna działalność opiekuńczo-charytatywna,

– treść krwiodawstwa,

– wsparcie instytucji pożytku publicznego (np. urzędy, spółdzielcze stowarzyszenie mieszkalne).

Każda spółka ma w obowiązku przeznaczyć darowiznę na sprecyzowany cel. Takimi motywami mogą być: wsparcie osób potrzebujących, kultura i sztuka czy ochrona zdrowia i jego promocja.

By wyznaczyć wysokość darowizny i skorzystać z należącego się potrącenia danego wsparcia należna jest skrupulatna specyfikacja. Są to m.in. dowody wpłaty, rachunki, z których wynika suma darowizny, potwierdzenie odbioru przelewu.

Komplet tej kategorii dokumentów licząc od roku, w którym płacimy podatek, powinno się zachować na czas 5 lat.

Małżeństwo ma możliwość dokonać wspólnie wsparcia bez względu na to czy rozliczają się wspólnie czy oddzielnie. W sytuacji wspólnego rozliczenia na początku trzeba odjąć odpowiednią sumę od przychodu łącznie z innymi odliczeniami, następnie, w celu wspólnego odprowadzenia podatku, trzeba podliczyć dochody.

Komplikacje pojawiają się w sytuacji, gdy transakcja przeprowadzana jest z konta jednego z małżonków. Problemy z fiskusem mogą być rezultatem niewłaściwie dobranej dokumentacji. Wobec tego zaleca się dokładnie poznać już w momencie wręczenia darowizny z niezbędnymi aneksami do zeznania podatkowego.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Co grozi za złamanie tajemnicy zawodowej?
Next Czy źródło dochodu jest istotne?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Co to jest przywrócenie terminu?

Fiskus lub inne instytucje podatkowe określają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub osobistej sytuacji podatnika. Daty wskazane są, aby narzucić podatnikom

Prawo podatkowe 0 Comments

Rozliczenie podatku VAT przy pobieraniu zaliczki

Obecnie popularne staje się wpłacanie zaliczek za wykupione świadczenia między firmami. Polega to na uiszczeniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, następnie należność powinno się uregulować po skończonym świadczeniu. Z tego powodu

Prawo podatkowe 0 Comments

Rozliczenie kosztów poniesionych na zakup wody dla pracowników

Według Kodeksu pracy pracodawca w upalne dni jest zobowiązany zagwarantować swoim pracownikom wodę pitną. Taki zakup nie jest opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ jest dla zatrudniającego kosztem uzyskania przychodu. Pracodawca jest

Prawo podatkowe 0 Comments

Na czym polega zwolnienie podatkowe?

W polskim prawie istnieje co najmniej kilka powodów, dla których podatnik nie musi wypełniać swojego obowiązku podatkowego. Zanim jednak otrzyma taką ulgę powinien przestrzegać ważne wytyczne ustawowe. Co zrobić, aby

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy potrzebujemy kasę fiskalną do sprzedaży?

W kraju często są organizowane różnorodne festyny i dożynki. Gospodynie domowe sprzedają swoje ciasta, a rzemieślnicy rzeźby przez nich wytworzone. Czy muszą oni posiadać kasę fiskalną? Zgodnie z prawem każda

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź