Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Alkoholizm to rodzaj bolesnego uzależnienia. Alkohol to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalny z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na swoją wysoką toksyczność z drugiej strony może powodować ciężkie formy uzależnienia.

Alkoholizm definicja

Każdy napój alkoholowy zawiera pewną ilość alkoholu etylowego. Alkohol etylowy jest silną trucizną neuroparalityczną, która zaburza funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i powoduje nieodwracalne uszkodzenia wszystkich grup narządów wewnętrznych. Alkoholizm to choroba psychiczna. W wyniku ciągłego odurzenia znacznie pogarsza się kondycja fizyczna organizmu, zmniejsza się zdolność do pracy. Alkoholizm to przewlekła choroba trwająca całe życie. W przypadku zdiagnozowania i leczenia we wczesnym stadium możliwe jest całkowite wyleczenie i zapobieganie ciężkim powikłaniom. Przewlekłe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu, nowotwory (zwłaszcza przełyku, jamy ustnej, gardła) i trzustki.

Alkoholizm objawy

Alkoholizm jako choroba jest niebezpieczny, ponieważ może występować w kilku formach i czasami trudno jest go rozpoznać. O chorobie decyduje nie ilość spożywanego alkoholu (wiele osób regularnie i stosunkowo dużo pije, nie będąc alkoholikami), ale jakość relacji, jaka powstaje między osobą a alkoholem – relacja uzależnienia. Oznaki alkoholizmu: obecność co najmniej trzech z nich może wskazywać na początek choroby:

• Alkohol jest często spożywany w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.

• Osoba ma silne pragnienie ograniczenia spożycia alkoholu. Podejmuje nieudane próby odstawienia alkoholu.

• Dużo czasu poświęca się czynnościom związanym z pozyskiwaniem alkoholu.

• Człowiek jest często pod wpływem alkoholu, kiedy musi wykonywać swoje obowiązki. Z powodu spożywania alkoholu zaniedbuje pracę czy rodzinę.

• Osoba nadal pije pomimo problemów spowodowanych alkoholem (kłótnie rodzinne, depresja, zaostrzenia chorób, trudności w pracy).

• Konieczność zwiększenia dawki w celu uzyskania stanu odurzenia lub zauważalnie słabszego efektu przy stosowaniu tej samej ilości.

• Picie alkoholu w celu złagodzenia kaca lub uniknięcia objawów odstawienia (chęć „upicia się”).

Alkoholizm leczenie

Alkoholizm, zwłaszcza w późniejszych stadiach, nigdy nie zostaje całkowicie wyleczony. Wszystkie rodzaje leczenia sprowadzają się do całkowitego zaprzestania picia. Leczenie szpitalne jest odpowiednie dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestać pić. Samo leczenie ambulatoryjne jest drugorzędne w porównaniu z leczeniem stacjonarnym. Dużo ważniejsza jest motywacja pacjenta niż miejsce zabiegu. Stosowane są różne metody leczenia.

Terapia awersyjna – jest skuteczna nawet w przypadkach, gdy alkoholik nie chce przyznać się do choroby i nie zgadza się na dobrowolne leczenie. Istnieją całe listy leków, które wywołują niechęć do alkoholu.

Terapia psychologiczna – jej realizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do alkoholizmu i chce się go pozbyć. Praktyka pokazuje wysoką skuteczność metod współczesnego oddziaływania psychologicznego: 80% pacjentów poddawanych psychoterapii zaczyna uświadamiać sobie szkodliwość nałogu.

Odtruwanie organizmu – Celem jest uchronienie pacjenta przed szkodliwym działaniem produktów rozkładu alkoholu we krwi i przewodzie pokarmowym, oczyszczenie wątroby oraz usunięcie produktów przemiany materii z organizmu pacjenta. Metoda nie tłumi chęci picia.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zainteresowanie budową domu jednorodzinnego rośnie

Niski koszt pieniądza w połączeniu ze stabilną ofertą gruntów budowlanych sprawiają, że obecnie jest dobry moment na budowę domu jednorodzinnego – przekonuje Jarosław Jurak, prezes firmy Danwood. Zdaniem ekspertów na polskim

Wiadomości 0 Comments

Strażacy, żołnierze, policjanci i ratownicy medyczni coraz częściej są postrzegani jako współcześni bohaterowie oraz patrioci

Polacy jako patriotów i bohaterów postrzegają dziś nie tylko tych, którzy walczyli o ojczyznę, lecz także tych, którzy poświęcają się służbie innym – strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników. To zawody, których wykonywanie wiąże się

Wiadomości 0 Comments

Prawdy i mity na temat hazardu

Hazard jest uważany za jeden z najważniejszych problemów społecznych w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Wydawać by się mogło, że takie niebezpieczeństwa spotykają głównie ludzi w bogatszych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź