Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Alkoholizm to rodzaj bolesnego uzależnienia. Alkohol to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalny z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na swoją wysoką toksyczność z drugiej strony może powodować ciężkie formy uzależnienia.

Alkoholizm definicja

Każdy napój alkoholowy zawiera pewną ilość alkoholu etylowego. Alkohol etylowy jest silną trucizną neuroparalityczną, która zaburza funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i powoduje nieodwracalne uszkodzenia wszystkich grup narządów wewnętrznych. Alkoholizm to choroba psychiczna. W wyniku ciągłego odurzenia znacznie pogarsza się kondycja fizyczna organizmu, zmniejsza się zdolność do pracy. Alkoholizm to przewlekła choroba trwająca całe życie. W przypadku zdiagnozowania i leczenia we wczesnym stadium możliwe jest całkowite wyleczenie i zapobieganie ciężkim powikłaniom. Przewlekłe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu, nowotwory (zwłaszcza przełyku, jamy ustnej, gardła) i trzustki.

Alkoholizm objawy

Alkoholizm jako choroba jest niebezpieczny, ponieważ może występować w kilku formach i czasami trudno jest go rozpoznać. O chorobie decyduje nie ilość spożywanego alkoholu (wiele osób regularnie i stosunkowo dużo pije, nie będąc alkoholikami), ale jakość relacji, jaka powstaje między osobą a alkoholem – relacja uzależnienia. Oznaki alkoholizmu: obecność co najmniej trzech z nich może wskazywać na początek choroby:

• Alkohol jest często spożywany w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.

• Osoba ma silne pragnienie ograniczenia spożycia alkoholu. Podejmuje nieudane próby odstawienia alkoholu.

• Dużo czasu poświęca się czynnościom związanym z pozyskiwaniem alkoholu.

• Człowiek jest często pod wpływem alkoholu, kiedy musi wykonywać swoje obowiązki. Z powodu spożywania alkoholu zaniedbuje pracę czy rodzinę.

• Osoba nadal pije pomimo problemów spowodowanych alkoholem (kłótnie rodzinne, depresja, zaostrzenia chorób, trudności w pracy).

• Konieczność zwiększenia dawki w celu uzyskania stanu odurzenia lub zauważalnie słabszego efektu przy stosowaniu tej samej ilości.

• Picie alkoholu w celu złagodzenia kaca lub uniknięcia objawów odstawienia (chęć „upicia się”).

Alkoholizm leczenie

Alkoholizm, zwłaszcza w późniejszych stadiach, nigdy nie zostaje całkowicie wyleczony. Wszystkie rodzaje leczenia sprowadzają się do całkowitego zaprzestania picia. Leczenie szpitalne jest odpowiednie dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestać pić. Samo leczenie ambulatoryjne jest drugorzędne w porównaniu z leczeniem stacjonarnym. Dużo ważniejsza jest motywacja pacjenta niż miejsce zabiegu. Stosowane są różne metody leczenia.

Terapia awersyjna – jest skuteczna nawet w przypadkach, gdy alkoholik nie chce przyznać się do choroby i nie zgadza się na dobrowolne leczenie. Istnieją całe listy leków, które wywołują niechęć do alkoholu.

Terapia psychologiczna – jej realizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do alkoholizmu i chce się go pozbyć. Praktyka pokazuje wysoką skuteczność metod współczesnego oddziaływania psychologicznego: 80% pacjentów poddawanych psychoterapii zaczyna uświadamiać sobie szkodliwość nałogu.

Odtruwanie organizmu – Celem jest uchronienie pacjenta przed szkodliwym działaniem produktów rozkładu alkoholu we krwi i przewodzie pokarmowym, oczyszczenie wątroby oraz usunięcie produktów przemiany materii z organizmu pacjenta. Metoda nie tłumi chęci picia.

Previous Ponowne ogólnokrajowe zamrożenie - jakie niesie za sobą skutki dla branży?
Next Leczenie uzależnień

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Tylko 15 proc. osób ze schizofrenią jest aktywnych zawodowo

Na schizofrenię choruje ok. 400 tys. osób, przy czym połowa pozostaje niezdiagnozowana i nie otrzymuje właściwego leczenia. Najczęściej są to bardzo młodzi ludzie. Większość z nich mogłaby prowadzić normalne życie, także zawodowe.

Wiadomości 0 Comments

Komunikat po posiedzeniu KSF

W dniu 20 stycznia 2015 r. w gmachu Ministerstwa Finansów odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF). W spotkaniu uczestniczyli: • Mateusz Szczurek, Minister Finansów, Przewodniczący KSF, • Marek Belka,

Wiadomości 0 Comments

Trzeba przywyknąć do silnego dolara

Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do słabości amerykańskiej waluty. Jednak od kilku miesięcy ta tendencja ulega wyraźnemu odwróceniu. Dolar idzie w górę i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze

Wiadomości 0 Comments

System finansowanie gospodarki odpadami jest nieefektywny

Finansowanie obecnego systemu gospodarki odpadami jest wadliwe i nieefektywne – uważa Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami. Mimo że ustawa nakłada na producentów i podmioty wprowadzające towary na rynek obowiązek ponoszenia kosztów za zbieranie

Wiadomości 0 Comments

5 unikalnych pomysłów na integrację i konferencję biznesową – tylko w Manor House SPA Chlewiska

Konferencje, kongresy, team building, eventy i szkolenia to dziś nieodłączne elementy prowadzenia biznesu i budowania partnerskich relacji na zewnątrz i wewnątrz firmy. Czy jednak nudne szkolenie i „dobra” zabawa są

Wiadomości 0 Comments

Najbardziej denerwujące opłaty bankowe

Za korzystanie z usług oferowanych przez banki trzeba oczywiście zapłacić. Expander zauważa jednak, że część z wymaganych opłat działa na klientów jak płachta na byka. Należą do nich między innymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź