Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Jednym ze metod na sprzedaż wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. Dlaczego wybiera się tego typu umowy? Czy naprawdę warto zawiązywać taką współpracę?

Na wstępie należy wyjaśnić, że zadaniem umowy forfaitingowej jest przeniesienie zadłużenia na bank, spółkę lub instytucję o podobnym charakterze (forfaiter). Jednak zgromadzone długi powinny zostać zaksięgowane w ramach kontraktu.

Poza tym forfaiting zawierany jest czasowo, po uiszczeniu opłaty za usługę. Działa wedle reguł podobnych do cesji wierzytelności, jednak nie można łączyć tych dwóch procedur.

Podsumowując, umowa forfaitingowa to przeniesienie długów, które zachodzi z pełną wiedzą i świadomością obu stron. Zazwyczaj współpraca potwierdzana jest na piśmie, ale nie jest to najważniejsze. Funkcjonuje na zasadach ogólnych (jak umowa kontraktowa).

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Cisza przed burzą w końcówce tygodnia
Next Kiedy warto powołać grupę zadaniową?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Jakie błędy zwiększą opłaty za budowę domu?

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja, ale również odpowiedzialność i duże wyzwanie logistyczne. W życiu własne cztery kąty buduje się tylko raz, stąd tak wiele błędów, potknięć i niewłaściwych decyzji.

Finanse osobiste 0 Comments

Finansowy sukces dzieci w rękach rodziców

Jak twierdzi Warren Buffet, to wiek, w którym uruchamiamy pierwszy biznes, ma największy wpływ na sukces w życiu. Finansowa zaradność nie bierze się jednak znikąd – przedsiębiorczym nastolatkiem, a później

Finanse osobiste 0 Comments

Lato na parkiecie to nie najgorszy pomysł

Ledwie inwestorzy uporali się z dylematem, czy sprzedawać akcje w maju, a już ci którzy postanowili zostać z nimi w portfelu, zastanawiają się, czy warto je trzymać także przez lato.

Nieruchomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

Finanse osobiste 1Comments

Promocyjne pakiety dla wytrwałych

Atrakcyjność banku mierzymy rankingami i porównywarkami, w których z łatwością podejrzymy oprocentowanie lokaty czy warunki kredytowe. Stali klienci banków liczą jednak na więcej udogodnień niż na pojedyncze promocje w rachunkach

Finanse osobiste 0 Comments

Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w sztukę

Wartość rynku aukcyjnego dzieł sztuki w Polsce przekracza 100 mln zł. Zamożni i bogaci Polacy coraz częściej inwestują w sztukę. Średnio zyski przy 20-letnim okresie inwestycji przekraczają 10 proc., a na niektórych artystach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź