Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Jednym ze metod na sprzedaż wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. Dlaczego wybiera się tego typu umowy? Czy naprawdę warto zawiązywać taką współpracę?

Na wstępie należy wyjaśnić, że zadaniem umowy forfaitingowej jest przeniesienie zadłużenia na bank, spółkę lub instytucję o podobnym charakterze (forfaiter). Jednak zgromadzone długi powinny zostać zaksięgowane w ramach kontraktu.

Poza tym forfaiting zawierany jest czasowo, po uiszczeniu opłaty za usługę. Działa wedle reguł podobnych do cesji wierzytelności, jednak nie można łączyć tych dwóch procedur.

Podsumowując, umowa forfaitingowa to przeniesienie długów, które zachodzi z pełną wiedzą i świadomością obu stron. Zazwyczaj współpraca potwierdzana jest na piśmie, ale nie jest to najważniejsze. Funkcjonuje na zasadach ogólnych (jak umowa kontraktowa).

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Cisza przed burzą w końcówce tygodnia
Next Kiedy warto powołać grupę zadaniową?

Może to Ci się spodoba

Domowe finanse 0 Comments

Jak podzielić budżet w rodzinie? Sprawdzone sposoby na efektywne zarządzanie finansami

Dobry podział budżetu to klucz do stabilności finansowej w rodzinie. To jednak niełatwe zadanie, szczególnie gdy dochody są nierówne, a wydatki różnorodne. Jak zrobić to skutecznie i sprawiedliwie dla wszystkich?

Kredyty 0 Comments

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Wybór banku jest równoznaczny z wyborem jego produktów,  dlatego trzeba pamiętać że jest to decyzja na wiele lat. Ma ona swoje konsekwencje, które są odroczone w czasie z uwagi na

Finanse osobiste 0 Comments

Kiedy trzeba zacząć myśleć o OFE?

Jesteś w kwiecie wieku i nie myślisz jeszcze o swojej emeryturze – przecież przyjdzie na to odpowiedni czas. Niestety, jesteś w ogromnym błędzie, ponieważ powinieneś pomyśleć od niej wraz z

Finanse osobiste 0 Comments

Czym jest renta szkoleniowa?

O rencie szkoleniowej można mówić w odniesieniu do pracowników, którzy utracili zdolność do pracy zawodowej, ale po zmianie zawodu nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Istnieją jednak pewne warunki, które trzeba

Finanse osobiste 0 Comments

66 proc. seniorów pobiera emeryturę na konto. To coraz ważniejsza grupa klientów dla banków

Rośnie liczba emerytów, którzy korzystają z rachunków bankowych. Wciąż jednak co trzeci senior pobiera świadczenie w formie gotówki. Koszty ponoszone przez ZUS z tytułu wypłaty świadczeń w tej formie wynoszą około 221 mln zł rocznie.

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy mają już prawie 49 mld zł zaległych długów

Ponad 2,2 mln Polaków ma kłopoty z terminową spłatą zobowiązań finansowych, których łączna wartość przekroczyła 48 mld zł. W ciągu roku liczba dłużników wpisanych do Biura Informacji Kredytowej albo do Rejestru

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź