Niepełnosprawny w urzędzie

Każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej musi mieć zapewniony nieograniczony dostęp do wszystkich instytucji państwowych oraz instytucji użytku publicznego. Dlatego państwo przychodzi z pomocą niepełnosprawnym i ułatwia pokonanie wielu barier. W jaki sposób?

W kraju rośnie świadomość, jak trudne jest życie osób niepełnosprawnych ruchowo. Dlatego objęto pomocą nie tylko same osoby z różnymi dysfunkcjami, ale również ich rodziny, prawnych opiekunów i inne osoby sprawujące opiekę nad nimi.

Dzięki udogodnieniom wprowadzonym rok temu każda osoba niepełnosprawna może korzystać z usług urzędów administracji publicznej, państwowej opieki medycznej, policji, straży pożarnej oraz innymi jednostkami należącymi do państwa.

W przypadku barier ruchowych komunikacja jest dość prosta. Jednak inaczej odbywa się to w przypadku osób niesłyszących, niemówiących lub niewidomych. Wówczas konieczne jest zorganizowanie innej formy kontaktu. Na przykład za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości tekstowych lub innych. Czasami także korzysta się z pomocy tłumacza (języka migowego lub przewodnika), który staje się pośrednikiem między niemówiącym a urzędnikiem państwowym.

Do obowiązków urzędów należy organizacja tłumacza bądź przewodnika oraz opłacenie go w przypadku, gdy petent sam tego nie zrobił.

Aby spotkanie w urzędzie odbyło się bez problemów komunikacyjnych należy uprzednio poinformować o tym wybraną jednostkę (minimum na trzy dni przed przybyciem), aby przygotowała się na tę okoliczność.

Gdy w kontakcie pośredniczy tłumacz zobowiązuje się on do tajemnicy i nie może przekazywać danych oraz informacji ustalonych z osobą głuchoniemą.

Dodatkowo Unia Europejska organizuje od kilku lat szkolenia oraz kursy nauki języka migowego dla osób niepełnosprawnych oraz ich najbliższych rodzin lub opiekunów.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Raport walutowy: EUR/USD
Next Jak utrzymać rodzinę z dwójką dzieci?

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak długo trwa postępowanie administracyjne?

Proces administracyjny powinien zakończyć się przed upływem 30 dni. Jednakże, gdy proces jest złożony trwa on dwukrotnie dłużej. Daty te są elastyczne. Gdy urząd nie zdąży wyjaśnić sprawy, może przedłużyć

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kto uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?

Od 1997 roku działa ustawa, która przybliża zasady uzyskiwania orzeczenia o niepełnosprawności. Tematem do dziś zajmują się zbudowane zespoły powiatowe oraz wojewódzkie. Kto odbierze taki dokument? Co powinien zrobić? Przede

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jakie powinności należą do Najwyższej Izby Kontroli?

NIK zajmuje się sprawdzaniem wielu ważnych instytucji o charakterze administracyjnym i państwowym. Analizuje zgodność pism, przestrzeganie prawa, sposób zamykania różnych spraw oraz płynność finansową. Jakie czynności może przeprowadzić NIK? Po

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak dochodzi do odwołania darowizny?

Zgodnie z prawem celem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami w całej sprawie są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa reguluje warunki przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź