Jak zmienić obowiązującą nas stawkę amortyzacyjną?

Jak zmienić obowiązującą nas stawkę amortyzacyjną?

Stopa amortyzacyjna to zużycie środka trwałego wyrażone w procentach. Pomnożenie tej stopy przez początkową kwotę konkretnego przyrządu, określa fragment kwoty, jaką można włączyć w sumę podatku. Spis stawek amortyzacyjnych obejmuje informacje dotyczące wartości poszczególnych dóbr.

Podatnicy mają prawo powiększać i pomniejszać stawki amortyzacyjne, warunkiem jest używanie środka liniowego zużycia.

Biorąc pod uwagę czas, w jakim stopę procentową zezwala się przekształcić, to jest to miesiąc, w którym urządzenie zostało wpisane do katalogu, albo od pierwszego miesiąca każdego kolejnego roku podatkowego.

Co więcej wysokość stawki jest ograniczona zestawieniem wartości amortyzacji. Obniżenie współczynnika zużycia jest opcjonalne, natomiast zwiększenie nie może przerosnąć progów określonych w katalogu. Wszelkie zmiany są możliwe nie tylko w związku z nowo wprowadzanych środków trwałych, ale każdego urządzenia, które jest już obiektem amortyzacji.

W rzeczywistości znaczy to, że pomniejszenie stawek może zajść pierwszy raz natychmiast po dokonaniu odpisu amortyzacyjnego. Jeśli natomiast chodzi o urządzenia będące już zawarte w ewidencji zmniejszenie stopy powinno odbyć się najpóźniej dnia pierwszego odpisu amortyzacyjnego w danym roku.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Jakie obowiązki mają inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
Next Państwowe formy pomocy dla osób bezrobotnych

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czym jest development center?

Niejednokrotnie firmy rekrutujące pracowników mają bogaty wachlarz testów, badań, przydatnych pytań oraz ćwiczeń, które skontrolują podstawowe umiejętności oraz szanse na zajęcie wyznaczonego etatu. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się development

Mała firma 0 Comments

Ekwiwalent za odzież roboczą a podatek od jego wartości

Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego dostarczenia zatrudnionego odzieży i obuwia roboczego, które realizują wszystkie obowiązkowe normy, jeżeli ulegnie ona zniszczeniu lub zabrudzeniu albo domagają się tego warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mała firma 0 Comments

Kto organizuje spór zbiorowy?

Rozbudowane firmy lub poważne przedsiębiorstwa zatrudniają bardzo wielu pracowników. Praktycznie zawsze przełożony rozmawia z kadrą dzięki obecności rady pracowniczej, która powoływana jest na wniosek zatrudnionych. Często jednak nie można zawiązać

Mała firma 0 Comments

Komu należy się trzynastka?

Wedle prawa istnieje grupa zatrudnionych, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tzw. trzynastkę). Sposób jej liczenia jest bardzo specyficzny i łączy się z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?

Mała firma 0 Comments

Czym charakteryzuje się e-firing?

Rozwój internetu doprowadził do sytuacji, że coraz mniej osób uznaje spotkanie jako podstawową metodę kontaktu. Większość spraw załatwia się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wniosków na stronie lub portali społecznościowych. Na

Mała firma 0 Comments

Jak pracodawca może cofnąć wypowiedzenie?

W historii każdej firmy zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie podwładnemu i bierze swoją decyzję bardzo poważnie. Jednak nie zawsze propozycja zakończenia współpracy jest dobra dla wszystkich. Czy właściciel

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź