Ekwiwalent za odzież roboczą a podatek od jego wartości
Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego dostarczenia zatrudnionego odzieży i obuwia roboczego, które realizują wszystkie obowiązkowe normy, jeżeli ulegnie ona zniszczeniu lub zabrudzeniu albo domagają się tego warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik może wyznaczyć stanowiska, na których dopuszcza się noszenie przez pracowników własnej odzieży i obuwia roboczego, realizujących wymagane kryteria.
Według Kodeksu pracy, jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić prania odzieży roboczej, pracownik może dokonywać tych czynności samodzielnie, pod warunkiem, że będzie on miał dodatkowy ekwiwalent pieniężny o wartości kosztów wydanych na te czynności. Dodatek w postaci ekwiwalentu stanowi przychód wynikający ze stosunku pracy.
W sytuacji, gdy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej będzie przyznany w ramach wydatków faktycznie poniesionych przez pracownika, wówczas jego suma nie jest opodatkowana. W przypadku, gdy pracodawca płaci pracownikowi stałą ryczałtową stawkę kosztów prania odzieży roboczej, jest ona opodatkowana, jako przychód ze stosunku pracy.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!