Korzyści dla przedsiębiorców  wynikające ze zmian w prawie pracy

Korzyści dla przedsiębiorców wynikające ze zmian w prawie pracy

Od początku bieżącego roku weszły nowe przepisy, których celem jest ułatwienie rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z nowelizacją powinności informacyjne związane z założeniem działalności gospodarczej są teraz zniesione. Motywem sprawczym tych zniesień jest potrzeba uproszczenia procedury związanej z założeniem działalności gospodarczej. Ułatwienie polega na tym, że przedsiębiorca nie musi zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotychczas informowanie polegało na podaniu rodzaju, zakresu i lokalizacji rozpoczynanej działalności. Wraz z tym przepisem usunięte zostały kary dotyczące niespełnienia tego obowiązku informacyjnego.

Data wydania potwierdzenia o posiadaniu numeru NIP dla rozpoczynającego działalność podmiotu gospodarczego został zmniejszony do 3 dni.

Nowelizacja, która weszła w życie zapewniła również Państwowej Inspekcji Sanitarnej dopuszczenie do informacji zawartych w krajowym spisie REGON i dostęp do danych zgromadzonych na koncie płatnika składek sporządzonego przez ZUS.

Urzędy statystyczne muszą udostępnić dane PIP i PIS dotyczące podmiotów deklarujących zatrudnienie pracowników do działań obejmujących zakres praktyk tych inspekcji.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Korekcyjne umocnienie złotego
Next Wszystko o gwarancji konsumenckiej

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Przywileje przyszłej matki

Kobieta w ciąży posiada jednostkowe prawa, a przedsiębiorca jest w obowiązku zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najistotniejszym cechą przywilejów jest brak prawa do zwolnienia kobiety w ciąży.

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy zatrudniony, który ma pracę pragnie, aby ciągle podnosić swoje kompetencje, poszerzać umiejętności i ciągle się samodoskonalić. Dlatego też przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą,

Prawo pracy 0 Comments

Czy można uzyskać odszkodowanie za brak poprawnego świadectwa pracy?

Po zerwaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia straty wskutek niewydania świadectwa pracy na czas

Prawo pracy 0 Comments

Jakie dofinansowanie otrzymają aktywne zawodowo osoby niepełnosprawne?

W obecnym roku pracodawcy mogą starać się o zapomogę dla niepełnosprawnych pracowników. Jest jednak pewien warunek: wynagrodzenie powinno być przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy pracobiorcy. Jeśli właściciel zakładu pracy przekaże

Prawo pracy 0 Comments

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się na studiowanie zdaje sobie sprawę, że musi odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do aktywności zawodowej oraz są wstępnymi doświadczeniami w rozwoju kariery.

Prawo pracy 0 Comments

Na czym polega świadczenie rehabilitacyjne?

Podwładny w ramach umowy o pracę może mieć dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych. Na liście jest między innymi zasiłek chorobowy, który wypłacany jest w przypadku kłopotów ze zdrowiem. Kiedy natomiast

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź