Jak przeprowadzić zwolnienie pracownika?
W zgodzie z przepisami odsunięcie od obowiązków podwładnego zatrudnionego w ramach umowy o pracę może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może usunąć podwładnego z pracy. Jak w związku z tym powinno wyglądać? W jakiej sytuacji nie może zostać wykorzystane i dlaczego?
Na początek warto wyjaśnić, że są pracownicy, których nie można zwolnić bezpodstawnie. Chodzi głównie o panie w ciąży lub pozostające na urlopie macierzyńskim. Pod ochroną pozostają także osoby na urlopie wychowawczym lub w okresie przedemerytalnym.
Jeśli warunki nie zostaną spełnione przełożony może przekazać zatrudnionemu wypowiedzenie umowy na piśmie wraz z jasnym i szczegółowym przedstawieniem uzasadnienia, które wpłynęło na finalną decyzję kierownika.
Oczywiście zgodnie z prawem każdy podwładny może w ciągu siedmiu dni od uzyskania dokumentu zwrócić się do sądu pracy z podważeniem powodów wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że jest to działanie w wyjątkowych okolicznościach i raczej rzadko wykorzystywane.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!