Prawa konsumenta w zakresie zwrotu towaru

Prawa konsumenta w zakresie zwrotu towaru

Specyficzna forma zakupów jaką jest prezentacja może przysporzyć sporo wątpliwości dotyczących praw konsumenckich. Jedną z takich sytuacji może być zwrot produktu zakupionego na prezentacji.

Należy zauważyć, że dokonanie zakupu podczas prezentacji przeważnie jest traktowane jako zawarcie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy prezentacja odbywa się w siedzibie przedsiębiorstwa.

Nabywca zwierający kontrakt poza lokalem firmy ma prawo odstąpić od niej w ciągu 10 dni od dnia zawarcia. Aby zrezygnować z porozumienia należy złożyć stosowne pismo. Istotne jest także, że przedsiębiorca nie może w umowie zawrzeć oznaczonej kwoty, za jaką można od porozumienia odstąpić.

Obowiązkiem firmy jest poinformowanie konsumenta o możliwości odstąpienia od współpracy. Musi też dostarczyć dokumenty, takie jak: wzór oświadczenia o odstąpieniu i potwierdzenie zawarcia umowy z wszystkimi szczegółami(data i rodzaj, przedmiot zakupu i jego cena). W sytuacji, kiedy podmiot nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia, może od niej odstąpić w ciągu 10 dni od otrzymanej informacji, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od jej wykonania. W przypadku zrezygnowania z zakupu, konsument ma obowiązek zwrócić otrzymany towar i otrzymać zwrot powierzonego kapitału.

Ochrona praw konsumenckich w takim wypadku jest rozbudowana. Jednak mimo wszystko trzeba uważać jaką umowę się zawiera, w celu uniknięcia późniejszych komplikacji.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Reklamacja usług pralni
Next Postępowanie likwidacyjne spółki jawnej

Może to Ci się spodoba

Poradnik konsumenta 0 Comments

W jaki sposób zrywa się umowy telefoniczne?

Ostatnio telemarketing stał się bardzo popularny. Wiele przedsiębiorstw stara się wychodzić z inicjatywą i dzwoni do konsumentów. Najczęściej w celach informacyjnych, innym razem ze względów handlowych. W drugim przypadku wielokrotnie

Poradnik konsumenta 0 Comments

Na czym polega sprzedaż konsumencka?

Z chwilą wejścia Rzeczpospolitej do UE zdecydowanie zmienił się stosunek wielkich koncernów do konsumentów. Uzyskali wiele przywilejów, które dotychczas były jedynie w sferze planów. Jak obecnie odbywa się sprzedaż konsumencka?

Poradnik konsumenta 0 Comments

Jak kupować z głową?

Siły marketingowe XXI wieku są nieocenione. Strategie i taktyki potrafią zdziałać cuda i bezwiednie poprowadzić potencjalnego klienta przez wyznaczoną ścieżkę. Jak ustrzec się przed działaniem marketingowców? Agresywne metody działania handlowców

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!