Padł rekord na rynku luksusowych nieruchomości

Padł rekord na rynku luksusowych nieruchomości

Z raportu Christie’s International wynika, że w 2014 roku najwięcej za nieruchomość zapłacono na francuskim lazurowym wybrzeżu (Cote d’Azur), gdzie stopę kwadratową luksusowej rezydencji wyceniono na 22 577 dolarów. Mało? Po przeliczeniu oznacza to aż 870 tys. zł za m kw.

Firma Christie’s dowodzi ponadto, że w 2014 roku ugruntowała się nowa półka cenowa, na której plasują się zupełnie unikatowe rezydencje z cenową metką na poziomie przynajmniej 100 mln dolarów (równowartość ponad 350 mln zł). Stało się tak za sprawą pęczniejącej liczby miliarderów, dla których posiadanie rezydencji unikalnej na skalę światową jest sposobem podkreślenia statusu społecznego.

Tak drogich nieruchomości próżno szukać na rodzimym rynku, na którym ceny rzędu 20-30 mln złotych wydają się póki co nieprzekraczalnym maksimum dla pojedynczej transakcji.

Na szerzej pojętym rynku luksusowym, a więc takim gdzie za rezydencję płaci się ponad 1 mln dolarów hossa także jest motywowana rosnącą liczbą osób majętnych. Z szacunków firmy Christie’s wynika, że na 80 najdroższych rynkach dokonano w 214 roku aż o 16% więcej transakcji niż rok wcześniej.

Za tak dobrymi wynikami tego segmentu rynku w dużej mierze stoją nieruchomości wakacyjne, na które popyt w 2014 roku rósł bardzo dynamicznie. Nie bez znaczenia była także poprawa koniunktury na rynkach tak ważnych miast jak Paryż, Nowy Jork czy Sydney.

Skąd jednak tak duży wzrost popytu? Obserwatorzy rynku nieruchomości luksusowych wskazują na liczne czynniki motywujące do zakupu drogich apartamentów i rezydencji. Można do nich zaliczyć chęć podniesienia jakości życia, ale też chęć ochrony posiadanego majątku, podkreślenia statusu, czy nawet po prostu pasję.

Warto też zwrócić uwagę na takie ciekawostki jak fakt, że w Marrakeszu czy terytorium wysp Turks i Caicos (na północ od Haiti) 100% luksusowych rezydencji jest kupowanych przez cudzoziemców. Nawet w Dubaju aż trzy na cztery najdroższe rezydencje trafiają w ręce nabywców zagranicznych, a w Londynie i Miami nawet około 40%.

Previous GBP utrzymuje wzrosty po wyborach
Next Przegląd poranny 12 maja

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Kiedy należy udostępnić pomieszczenie tymczasowe?

Wśród wielu obowiązków gminy znaleźć można również konieczność posiadania lokalu tymczasowego. Jednak przydzielanie odbywa się na wprowadzonych jednolicie zasadach, na podstawie umowy najmu lokalu tymczasowego. Kto ma prawo do mieszkania

Nieruchomości 0 Comments

Start 5-letniej rękojmi na mieszkania

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady fizyczne nieruchomości. Wiadomość ta z pewnością ucieszy wszystkich klientów deweloperów, którzy terazbędą mieli o

Nieruchomości 0 Comments

Trójmiejski rynek apartamentów

Z każdym rokiem na rynku polskim zwiększa się ilość mieszkań noszących zaszczytną nazwę apartamentów. Rynek trójmiejski nie odbiega w tym wypadku od standardów ogólnopolskich i na mapie Gdańska, Gdyni i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!