Frankowicze nie mają powodów do zadowolenia. Szwajcaria nie tnie stóp

Frankowicze nie mają powodów do zadowolenia. Szwajcaria nie tnie stóp

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Ekonomiści oceniają, że kredytobiorcy nie mają co liczyć na przecenę franka. Przynajmniej w perspektywie najbliższych miesięcy.

Wysokość rat we franku szwajcarskim nie zmaleje

Szwajcaria zdecydowała się nie ciąć stóp procentowych (aktualnie -0,75%). Sam kurs CHF utrzymuje się w tej chwili na poziomie 3,84 zł i mimo że to rzeczywiście mniej niż na przełomie Ii i III kw. br., kiedy za franka trzeba było zapłacić 4,00 zł, to frankowicze i tak nie mają powodów do zadowolenia.

Frank gwałtownie odbił się w styczniu 2015 r. do 4,32 zł i dopiero 1-2 miesiące później ustabilizował swój kurs poniżej 4 złotych.

Banki nie wezmą na siebie 90% kosztów przewalutowania kredytów

Przypomnijmy, że osoby, które zdecydowały się na kredyt we franku szwajcarskim podzielą się kosztami przewalutowania z bankami po połowie (50 do 50%), a nie tak, jak proponowało w swojej poprawce SLD. Senat nie zgodził się, aby to banki wzięły na siebie całą odpowiedzialność za spekulację na CHF – także pod wpływem opinii publicznej i rachunków niezależnych ekonomistów.

Przerzucenie 90% kosztów na instytucje finansowe mogłoby doprowadzić do realnego osłabienia gospodarki – tak wynikało m.in. z pierwotnych szacunków Komisji Nadzoru Finansowego. Także Związek Banków Polskich sprzeciwiał się przyjęciu poprawki SLD, którą przegłosował Sejm. Z prostego powodu, tak kosztowna transakcja odcisnęłaby się na polskim sektorze bankowym, a ten w celu optymalizacji kosztów musiałby ograniczyć wysokość finansowania konsumpcji wewnętrznej i nowych inwestycji.

Przewalutowanie zgodnie z założeniami SLD niekonstytucyjne?

Z 90-procentowym obciążeniem kosztami banków nie zgadzali się także sami politycy. Sam tylko minister Szczurek uznał, że projekt przyjęty przez parlamentarzystów był prawdopodobnie niekonstytucyjny.

Kursy w publikacji na podstawie: http://www.banki.pl/kursy_walut na dzień 28.09.2015 r.

Previous CFA czy MBA – co wybrać planując karierę w finansach?
Next Ugoda coraz popularniejszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem na rynku zarządzania wierzytelnościami

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Czy cudzoziemiec porozumie się w polskim banku?

Osoby, które rozmawiają płynnie w języku polskim mogą mieć problem z załatwieniem sprawy w polskich bankach. W Polsce istnieje kilka banków, które zapewniają zagranicznemu klientowi obsługę w obcym języku. Badania

Finanse osobiste 0 Comments

Kredyt hipoteczny: co warto wiedzieć, zanim go zaciągniesz

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na spełnienie marzenia o budowie własnego domu czy zakupieniu mieszkania. Należy pamiętać, że to wieloletnie zobowiązanie – dlatego wybór kredytu hipotecznego musimy

Finanse osobiste 0 Comments

Lato na parkiecie to nie najgorszy pomysł

Ledwie inwestorzy uporali się z dylematem, czy sprzedawać akcje w maju, a już ci którzy postanowili zostać z nimi w portfelu, zastanawiają się, czy warto je trzymać także przez lato.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!