Frankowicze nie mają powodów do zadowolenia. Szwajcaria nie tnie stóp

Frankowicze nie mają powodów do zadowolenia. Szwajcaria nie tnie stóp

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Ekonomiści oceniają, że kredytobiorcy nie mają co liczyć na przecenę franka. Przynajmniej w perspektywie najbliższych miesięcy.

Wysokość rat we franku szwajcarskim nie zmaleje

Szwajcaria zdecydowała się nie ciąć stóp procentowych (aktualnie -0,75%). Sam kurs CHF utrzymuje się w tej chwili na poziomie 3,84 zł i mimo że to rzeczywiście mniej niż na przełomie Ii i III kw. br., kiedy za franka trzeba było zapłacić 4,00 zł, to frankowicze i tak nie mają powodów do zadowolenia.

Frank gwałtownie odbił się w styczniu 2015 r. do 4,32 zł i dopiero 1-2 miesiące później ustabilizował swój kurs poniżej 4 złotych.

Banki nie wezmą na siebie 90% kosztów przewalutowania kredytów

Przypomnijmy, że osoby, które zdecydowały się na kredyt we franku szwajcarskim podzielą się kosztami przewalutowania z bankami po połowie (50 do 50%), a nie tak, jak proponowało w swojej poprawce SLD. Senat nie zgodził się, aby to banki wzięły na siebie całą odpowiedzialność za spekulację na CHF – także pod wpływem opinii publicznej i rachunków niezależnych ekonomistów.

Przerzucenie 90% kosztów na instytucje finansowe mogłoby doprowadzić do realnego osłabienia gospodarki – tak wynikało m.in. z pierwotnych szacunków Komisji Nadzoru Finansowego. Także Związek Banków Polskich sprzeciwiał się przyjęciu poprawki SLD, którą przegłosował Sejm. Z prostego powodu, tak kosztowna transakcja odcisnęłaby się na polskim sektorze bankowym, a ten w celu optymalizacji kosztów musiałby ograniczyć wysokość finansowania konsumpcji wewnętrznej i nowych inwestycji.

Przewalutowanie zgodnie z założeniami SLD niekonstytucyjne?

Z 90-procentowym obciążeniem kosztami banków nie zgadzali się także sami politycy. Sam tylko minister Szczurek uznał, że projekt przyjęty przez parlamentarzystów był prawdopodobnie niekonstytucyjny.

Kursy w publikacji na podstawie: http://www.banki.pl/kursy_walut na dzień 28.09.2015 r.

Previous CFA czy MBA – co wybrać planując karierę w finansach?
Next Ugoda coraz popularniejszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem na rynku zarządzania wierzytelnościami

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Dzięki dywersyfikacji dostaw gazu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększył się import dostaw gazu z Zachodu, przez Gazociąg Jamalski. Tylko przez punkt Mallnow Rewers można rocznie sprowadzić ponad 5 mld

Kredyty 0 Comments

Kredyt w miesiąc? Mało realne

Czy można uzyskać kredyt w miesiąc? Teoretycznie to możliwe, ale w praktyce trwa to znacznie dłużej. Przeciętnie od złożenia wniosku do podpisania umowy kredytowej należy czekać około 5 tygodni. Świadomość

Finanse osobiste 0 Comments

Windykacja polubowna. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

Masz długi? Na dźwięk słowa „windykacja” twoje serce zaczyna bić w szalonym tempie i przeszywa cię dreszcz przerażenia? Zupełnie niepotrzebnie. Proces spłaty zobowiązań finansowych wcale nie musi być drogą przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!