Czym jest Wspólny Słownik Zamówień?

Czym jest Wspólny Słownik Zamówień?

Wspólny Słownik Zamówień (CPV) to słownik bardzo pomocny osobom zaangażowanym w zamówienia publiczne. Powstał, aby ułatwić klasyfikację przedmiotu zamówienia. Jest ona jednolita dla całej Unii Europejskiej i ma pomóc również w biznesowych relacjach międzynarodowych.

Ponad 10 lat temu powstał pierwowzór takiego słownika, jednakże nie precyzował wielu dziedzin działalności, dlatego 5 lat później został zreformowany i udoskonalony.

Nowy słownik składa się z dwóch części:

+ słownik główny – zawiera bardzo szeroki zakres usług wykonywanych w ramach zamówień publicznych. Ułożony jest w sposób dość nietypowy, ponieważ najpierw pojawia się branża ogólna, a następnie drobniejsze czynności w ramach jednej kategorii.

+ słownik uzupełniający.

CPV ma stanowić pomoc merytoryczną jednostkom organizującym zamówienia publiczne i firmom, które przystępują do przetargów.

Czasami zdarza się tak, że przedmiot zamówienia wykracza poza jeden kod i opisywany jest kilkoma. Nie jest to błąd. Oprócz tego zdarzają się sytuacje, gdy słownik nie zawiera kodów, które byłyby w stanie dokładnie opisać usługi w ramach zamówień. Warto byłoby uzupełniać owy słownik każdego roku, ponieważ wrasta ilość możliwości.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Piszemy apelację
Next Byki próbowały zwyżki, ale bez animuszu

Może to Ci się spodoba

Zamówienia publiczne 1Comments

Przepis na sukces przetargowy

Wielu przedsiębiorców ma kłopoty z wszystkimi formalnościami związanymi z zamówieniami publicznymi. Nie potrafią znaleźć swojej drogi do sukcesu przetargowego. Jak działać, aby wygrywać? Przede wszystkim należy się skupić na stworzeniu

Zamówienia publiczne 0 Comments

Nowe prawo zamówień publicznych w 2021 roku. Ma naprawić bolączki obecnego systemu

Z początkiem 2021 roku wejdzie w życie nowe Prawo zamówień publicznych, którego projekt w ubiegły wtorek został przyjęty przez rząd. Nowelizacja ma naprawić bolączki obecnego systemu, na który uskarża się wiele firm, m.in.

Polski przemysł obronny ma duży potencjał rozwoju. Szansą dla firm są przetargi na wyposażenie polskiej armii

Polską armię należy modernizować równolegle z polskim przemysłem obronnym – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Szansą na to jest udział krajowych podmiotów w przetargach na wyposażenie armii organizowanych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!