Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

W Polsce niemalże 90 proc. odbiorców energii kupuje prąd od zakładów energetycznych – pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego. Prócz nich na rynku funkcjonuje kilku mniejszych sprzedawców. Konsumenci mają prawo do zmiany sprzedawcy prądu, zwłaszcza jeśli inne przedsiębiorstwo jest im w stanie zaoferować lepszą stałą cenę za energię.

Zmiana możliwa, ale nie konieczna

Konsument ma prawo, na podstawie przepisów ustawy Prawo energetyczne oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, do rezygnacji z usług dotychczasowego operatora systemu dystrybucyjnego, z którym miał zawartą umowę na zakup i przesył energii. Zgodnie bowiem z przepisami istnieje możliwość przesyłu energii elektrycznej od dowolnego dostawcy do odbiorców za pośrednictwem sieci, która należy do innego podmiotu. Nie można zrezygnować w żaden sposób z usługi przesyłowej, ale dostawca energii do gospodarstwa domowego czy firmy jak najbardziej może ulec zmianie.

Wprowadzono konkurencję

Jeszcze przed 2007 rokiem odbiorca podpisywał jedną kompleksową umowę z dysponentem sieci energetycznej, w ramach której miał zapewnioną energię elektryczną oraz jej przesył. Teraz może kontynuować umowę o przesył prądu z dotychczasowym podmiotem, ale zawrzeć odrębną umowę na zakup energii. W ten sposób ustawodawca wprowadził element konkurencji na rynku energetycznym z korzyścią dla odbiorców, ponieważ nastąpiła dzięki temu obniżka cen energii. Dostawcy muszą obecnie walczyć o klienta, dlatego obniżają stawki. Odbiorca, który rozlicza się według taryfy G11 lub G12, może zmienić dostawcę dwa razy do roku.

Jak dokonać zmiany?

Zmiany tej można dokonać na dwa sposoby. Najprościej będzie zawrzeć nową umowę sprzedaży z wybranym dostawcą, a następnie na jej podstawie upoważnić go do zrealizowania wszystkich formalności w imieniu klienta. Wówczas mówi się o umowie z upoważnieniem. Jeśli jednak nie chcemy w ten sposób załatwiać sprawy albo nowy dostawca nie oferuje takiej możliwości, należy po zawarciu nowej umowy sprzedaży z dostawcą energii wypowiedzieć dotychczasową. Odbiorca wypowiada umowę kompleksową i zawiera umowę wyłącznie o świadczenie usług dystrybucyjnych na czas nieokreślony lub określony. Wejdzie ona w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Kolejnym krokiem jest poinformowanie przedsiębiorstwa, z którym klient zawarł umowę o przesył energii, o zawarciu nowej umowy sprzedaży prądu. Najlepiej takiego zgłoszenia dokonać w formie pisemnej.

Zmiana sprzedawcy energii może wiązać się z koniecznością dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego do nowych warunków sprzedaży. Koszty dostosowania ponosi niestety właściciel układu, a przy odbiorcach przyłączonych do sieci niskiego napięcia będzie nim operator systemu dystrybucyjnego. W momencie wejścia nowej umowy w życie dostawca powinien dokonać odczytu liczników prądu na dzień dostawy. Na tej podstawie będzie wystawiona pierwsza faktura za sprzedaż prądu.

Ważne!

Dokonując zmiany dostawcy energii elektrycznej, trzeba wykazać się ogromną czujnością i dokładnie przeczytać wszystkie warunki przedstawionej nam umowy. Warto porównać uprzednio ceny i sprawdzić opcje płatności na rynku. Istotny jest też okres obowiązywania umowy i warunki jej wypowiedzenia przez obie strony. Dla konsumenta ważne będzie to, czy umowa zawarta na czas określony po jego zakończeniu ulegnie automatycznemu przedłużeniu, czy też konieczne jest wyrażenie zgodę przez odbiorcę.

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Lokaty bankowe zapewnią zysk i bezpieczeństwo

Lokaty bankowe cieszą się wielką popularności. Nic dziwnego – jest to bowiem jeden z najbezpieczniejszych i najpewniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. W przypadku lokat ryzyko utraty środków jest znikome. Nasze oszczędności

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać dodatek kombatancki?

Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w represjach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Kiedy wydaje się dodatki?

Finanse osobiste 0 Comments

Jest szansa, że Polacy zaczną masowo inwestować w nieruchomości komercyjne

Coraz bliżej utworzenia na polskim rynku REIT-ów, czyli funduszy lub spółek inwestujących w nieruchomości komercyjne. Umożliwia on inwestowanie zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i indywidualnym nawet niewielkich kwot. Trwają prace nad stroną prawną

3 komentarze

 1. krzysiek
  24 czerwca, 10:47 Reply
  Ja zmieniłem na mniejszego dostawcę prądu i wybór nie był łatwy a do tego spore zamieszanie informacyjne wokół . Jednak jestem i mam oszczędność w granicach kliku procent a nie jak z pozostałym
 2. zonia
  28 czerwca, 13:21 Reply
  przeszukać internet w poszukiwaniu najtańszego dostawcy, poczytać fora, skorzystać z porownywarek i wybrać cos dal siebie. I nie bac się małych sprzedawcow, nie tylko znane marki maja atrakcyjne ceny (jeśli można nazwac te ceny atrakcyjnymi ;p)
 3. Dżonny
  28 lipca, 14:57 Reply
  Ja polecam rozejrzeć się po rynku energetycznym w Polsce i poszukać firm, o ktoryc h nie slychac w mediach i reklamach radiowych. jest duzo mlodych firm, ktore walcza o klienta wysoka jakoscia uslug i bardzo korzystnymi ofertami cenowymi. ja korzystam z firmy Axpo i uwazam, ze maja najlepsza oferte na rynku.

Zostaw odpowiedź