Wehikuł czasu

Wehikuł czasu

Rozmowa z Piotrem Jeske, dyrektorem marketingu F-Trust SA, współtwórcą Platformy Funduszy.

– Zastanawiam się, czy jest Pan tylko optymistą, czy aż utopistą.

– Uchodzę raczej za realistę. Dlaczego Pan pyta?

– Bo tworząc Platformę Funduszy zdaje się Pan wierzyć, że Polaków uda się przekonać do kupowania funduszy inwestycyjnych przez Internet. Nie nazwałbym tego realistycznym podejściem do świata.

– Dwadzieścia lat temu niewielu ludzi wierzyło, że Polacy będą masowo przelewać pieniądze przez Internet. A tak się stało. Dzisiaj banki są zmuszone zamykać oddziały, bo zamiast klientów hula tam wiatr, który za chwilę zmieni się w huragan. Nie mam wątpliwości, że z funduszami będzie podobnie. Wystarczy spojrzeć na Wielką Brytanię, gdzie przez Internet sprzedaje się 50% produktów inwestycyjnych. To kwestia czasu. Tym bardziej, że Polacy oswajają się z Internetem chyba najszybciej w Europie. Więc upieram się przy swoim – jestem realistą.

Oczywiście nie jest tak, i pewnie nigdy nie będzie, że każda jednostka uczestnictwa funduszy inwestycyjnych będzie w Polsce kupowana drogą elektroniczną. Część klientów woli obsługę tradycyjną i zawsze będzie wolała. Także dlatego, że kupna funduszy nie da się porównać z wykonaniem przelewu lub wzięciem kredytu przez Internet. Wielu klientów chce porozmawiać z dobrze przygotowanym doradcą, który wskaże im na optymalny dla nich produkt inwestycyjny, wyjaśni wszystkie ryzyka, wyliczy korzyści. To ważne przede wszystkim dla klientów, którzy inwestują w fundusze po raz pierwszy.

Spółka F-Trust, właściciel Platformy Funduszy i jeden z największych na polskim rynku dystrybutorów funduszy inwestycyjnych, dobrze to rozumie. Nasi klienci mogą dokonywać transakcji przez Internet, ale mogą też skorzystać z obsługi telefonicznej, spotkać się z jednym z naszych dyrektorów regionalnych lub naszych dystrybutorów, mogą kupić fundusz w jednej z naszych placówek. Platforma Funduszy jest szczególnie wygodna dla osób, które dokonują częstych roszad w swoim portfelu – mogą to zrobić bez konieczności „wychodzenia z domu”. Oczywiście, podkreślam, każdemu klientowi dajemy możliwość rozmowy ze dedykowanym opiekunem. Nie jest tak, że jak ktoś zaczął inwestować przez Internet, to nie otrzyma od nas merytorycznej pomocy. Platforma jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy inwestują niewielkie kwoty – kupują jednostki uczestnictwa za 100, 300 lub 500 zł – ale robią to regularnie. Ci klienci dobrze już naszą spółkę i jej ofertę znają.

– Korzystanie z Platformy nie wydaje się, na tyle na ile się z tym narzędziem zaznajomiłem, specjalnie trudne.

– Położyliśmy bardzo duży nacisk na kwestię użyteczności oraz maksymalne uproszczenie procesu obsługi. Do korzystania z pełnej funkcjonalności Platformy, czyli do założenia konta, wystarczy tylko adres email i hasło. Widzimy, że klienci bardzo sobie cenią przyjazny interface, to, że w czasie tworzenia naszej Platformy Funduszy pomyśleliśmy przede wszystkim co zrobić, aby ten dość skomplikowany proces nabywania funduszy maksymalnie uprościć. Narzędzie to jest tym wygodniejsze, że zostało dostosowane do telefonów komórkowych i tabletów.

– Zawsze istnieje obawa o bezpieczeństwo.

– Bezpieczeństwo Platformy w niczym nie ustępuje systemom bankowości elektronicznej. Nasz system działa na specjalnym, dedykowanym serwerze. Dostęp do Platformy jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem bezpiecznego protokołu https, a logowanie oraz wszelkie transakcje dla klientów wymagają nie tylko podania hasła, ale także sms kodu. Wszystkie znajdujące się na serwerze informacje, na przykład dotyczące danych osobowych klienta oraz wykonanych już transakcji, są szyfrowane.

– Podobno Platforma stała się także bardzo wygodnym narzędziem do współpracy z Waszymi dystrybutorami.

– To delikatne określenie. Zaryzykowałbym twierdzenie, że ona podbiła serca właścicieli i pracowników współpracujących z nami małych firm. Dla nich Platforma stanowi przyjazne i wygodne narzędzie do sprzedaży funduszy, istotnie skracając i ułatwiając cały proces. To idealne narzędzie dla osób, które mają swój biznes i optymalizują proces pozyskiwania klientów. Optymalizują, czyli nie chcą się zajmować przyjmowaniem wszystkich zleceń, drukowaniem ogromnej ilości dokumentów, tłumaczeniem, przechodzeniem przez MIFiD… Dzięki nam mogą kierować klientów bezpośrednio na naszą Platformę Funduszy, gdzie klient samodzielnie, łatwo, prosto i bezpiecznie, przechodzi cały ten proces.

– Także ten słynny MIFID, który w całym procesie kupna jednostek uczestnictwa funduszy zajmuje bodaj najwięcej czasu?

– Oczywiście. Ten problem, dzięki Platformie, znika. Znika też żmudny i kosztowny proces drukowania dokumentów, wypełniania całej góry papierów. Dzięki temu małe firmy zamiast brnięcia w biurokrację mogą się skupiać na rozwoju swojego biznesu.

– Pytanie tylko, czy na tym zarabiają.

        – Zarabiają. Każdy współpracujący z nami sprzedawca otrzymuje specjalny kod, dzięki któremu może weryfikować sprzedaż i rozliczać się z F-Trust.

Proszę też pamiętać, że Platforma Funduszy to nie tylko portal transakcyjny. Klienci znajdą tu także wiele treści edukacyjnych oraz możliwość stworzenia portfela treningowego bez konieczności inwestowania prawdziwych pieniędzy. Ponadto, na Platformie znajduje się siedem portfeli modelowych, dzięki czemu klienci mogą wybierać w zależności od zasobności swojego konta i apetytu na ryzyko.

Platforma Funduszy cały czas się rozwija. Od momentu uruchomienia w lutym 2016 roku, dodanych zostało blisko 150 nowych funkcjonalności i udogodnień, wiele na życzenie korzystających z niej klientów. Najnowszym udogodnieniem na Platformie jest możliwość kupowania online bez opłat dystrybucyjnych IKE i IKZE zarządzanych przez Skarbiec TFI.

– W ofercie F-Trust SA jest ponad tysiąc produktów inwestycyjnych. Wszystkie klasy aktywów, wszystkie regiony geograficzne, gdzie fundusze działają. Całe to bogactwo jest dostępne na Platformie Funduszy?

– W ofercie F-Trust znajdują się fundusze właściwie wszystkich najważniejszych polskich TFI, ale także takich światowych gigantów, jak BlackRock, Fidelity Worldwide Investment, Franklin Templeton Investments oraz Schroders. Wszystkie można kupić za pośrednictwem F-Trust przy wsparciu pracowników Działu Obsługi Klienta oraz Działu Sprzedaży. Natomiast oferty dwu ostatnich są dostępne dla klientów w pełnej funkcjonalności, co oznacza, że klient może kupować i umarzać jednostki uczestnictwa funduszy zarządzanych przez te dwie firmy (aby tego dokonać musi tylko dokonać pierwszego nabycia podczas spotkania z przedstawicielem F-Trust, każda kolejna transakcja na funduszach odbywa się za pośrednictwem Platformy).

Platforma to wehikuł, który przenosi nas do innego świata. Dzięki niemu zakup produktów inwestycyjnych jest szybszy i co najistotniejsze – łatwiejszy. Istotną przewagą Platformy jest także jej funkcja edukacyjna, co powoduje, że nasi klienci podejmują bardziej racjonalne decyzje. A racjonalne zawsze oznacza lepsze.

Czytaj też: Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Szanse i zagrożenia związane z wprowadzeniem euro w Polsce.  

Wprowadzenie wspólnej waluty euro niesie ze sobą zarówno korzyści i zysk jak również zagrożenia i koszty. W tym artykule chciałbym przedstawić jakie płyną szanse i zagrożenia związane z wprowadzenia euro

Wiadomości 0 Comments

Czy to parabank? Uważaj zanim cokolwiek podpiszesz

Po wakacjach i rozpoczęciu roku szkolnego domowe budżety trzeszczą w szwach. Codziennie bombardowani jesteśmy ulotkami zachęcającymi do wzięcia pożyczki – od zaraz, przy minimum formalności. Pokusa jest silna. Warto jednak

Wiadomości 0 Comments

94 proc. użytkowników zabezpiecza swoje telefony

Zdecydowana większość użytkowników urządzeń mobilnych zabezpiecza swoje smartfony i tablety, jednak stosowane metody są zwykle mało skuteczne – wynika z raportu Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo. Kod PIN czy zabezpieczenie wzorem łatwo jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź