Skutki podatkowe zawieszenia działalności

W dzisiejszych czasach praktycznie każdego przedsiębiorcę rujnuje kryzys, ma kłopoty z terminowymi płatnościami, na koniec miesiąca wychodzi, że jest więcej wydatków niż dochodów. Nie ulega wątpliwości, że w najgorszych momentach ratuje się firmę, angażuje wszystkie oszczędności, zapożycza, byle tylko nie dopuścić do bankructwa przedsiębiorstwa. Trzeba jednak trzeźwego myślenia i racjonalnej oceny sytuacji. Wypada rozważyć zawieszenie działalności, nie można jednak zapomnieć o skutkach, jakie przynosi taka decyzja.

W chwili, gdy firma korzysta z podatku liniowego przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym, wszystkie sprzęty, towary, zasoby i dobra, które nie są użytkowane nie zostaną objęte amortyzacją (obliczenie dóbr materialnych i niematerialnych, które są w posiadaniu firmy). Do opisanej zasady trzeba się stosować w następnym miesiącu po zamieszeniu przedsiębiorstwa. Amortyzacja jest określana na dzień zawieszenia i możliwego wznowienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Ważne jest to, że z momentem wstrzymania działalności nie będzie naliczany podatek z tytułu uzyskiwanego dochodu. Nie należy zapominać, że gdy firma będzie funkcjonowała przykładowo tylko przez kilka dni musi bezwzględnie rozliczać się ze zobowiązań podatkowych. Trochę inaczej jest w przypadku spółek, bowiem nie muszą one spłacać podatku. Ale taki wyjątek jest możliwy tylko wtedy, gdy udziałowcy maksymalnie do 7 dni po zgłoszeniu informacji o zawieszeniu działalności wypełnią jeszcze jeden dokument informujący o czasie, na jaki owa firma będzie wstrzymana.

Przedsiębiorcy, których okoliczności zmusiły do zawieszenia zobowiązani są do składania rocznego zeznania podatkowego w identycznym terminie jak dotychczas. Zmuszeni są, aby wziąć pod uwagę wszystkie przychody jakie uzyskali w roku ubiegłym pomijając okres, w którym działalność była zawieszona. Są jednak wydarzenia, kiedy podatek liniowy od niektórych zysków będzie wyliczany co miesiąc. Wystarczy wtedy odprowadzić podatek z tej okazji w pierwszym miesiącu lub kwartale po wznowieniu funkcjonowania firmy. Nie można zapomnieć, że księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona zgodnie z prawdą nawet wtedy, gdy działalność jest zawieszona.

Wszyscy przedsiębiorcy mają wybór. Może rozliczać się na podstawie karty podatkowej, która w bardzo uproszczony sposób nalicza podatek w zgodzie z branżą w jakiej działa dana firma. Jeśli natomiast uzna, że zawieszenie jest konieczne, wtedy zmuszony jest do opłacenia 1/30 kwoty zysku w ciągu miesiąca za cały czas zawieszenia. Bez względu na wszystko obowiązuje przymus wypełniania wszystkich obowiązkowych deklaracji podatkowych oraz terminowe ich dostarczanie.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?
Next Branża IT zatrudnia na kontraktach – na czym to polega?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każda firma, oprócz podwładnych, potrzebuje maszyn i urządzeń, do efektywnego spełniania powinności. Aby usprawnić działanie wszystkich technologii warto zakupić dodatkowe programy, które umożliwią wprowadzenie dodatkowych opcji, poprawią jakość i skuteczność.

Prawo podatkowe 0 Comments

Jakie świadczenia pracownicze są zwolnione od podatku?

Firmowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to pewnego typu budżet w oparciu o który są finansowane wycieczki i czas wolny pracobiorców. Czy wydatki wynikłe z tytułu zapewnienia komfortowego wypoczynku podwładnym są opodatkowane?

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój samochód na firmę wie, że wymiana części i naprawa jest bardzo droga. Dlatego też wdrożono ułatwienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wliczenie tej usługi

Prawo podatkowe 0 Comments

Nowości w ustawie o podwójnym opodatkowaniu z Norwegią

Od prawie roku funkcjonuje w Polsce przepis, który pozwala na omijanie podwójnego podatku z Norwegią. Jest to swojego rodzaju porozumienie międzypaństwowe i umożliwia połączenie podatków dochodowych. Na czym opiera się

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak rozliczyć import usługi?

W Polsce na przywożone towary decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że rodzimy rynek jest uboższy, a towary importowane o wiele bardziej interesujące i w niższej cenie. Na

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy złożenie korekty zeznania PIT jest niemożliwe?

Poprawę zeznania PIT dokonuje się po zlokalizowaniu błędu w poprzednim formularzu bądź nie scharakteryzowaniu wszystkich dochodów. Typ dokumentu jest ten sam jak przy pierwszym oznajmieniu podatkowym. Różnica obejmuje tylko cel

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź