Nowości w ustawie o podwójnym opodatkowaniu z Norwegią

Nowości w ustawie o podwójnym opodatkowaniu z Norwegią

Od prawie roku funkcjonuje w Polsce przepis, który pozwala na omijanie podwójnego podatku z Norwegią. Jest to swojego rodzaju porozumienie międzypaństwowe i umożliwia połączenie podatków dochodowych. Na czym opiera się wprowadzona całkiem niedawno poprawka? Czy naprawdę przyda się Polakom pracującym na terenie Norwegii?

Modernizacje prawne dotyczyć mają głównie marynarzy, którzy pracują na statkach pływających między Polską a Norwegią. W myśl nowych ustaleń będą oni objęci jedną stawką podatku dochodowego i skończą się problemy w czasie uzupełniania zeznania rocznego.

Bardzo istotne również jest to, że zatrudniony na obszarze obu krajów będzie mógł uchronić się przed podwójnym opodatkowaniem. Głównie dzięki temu, że strona norweska zrezygnuje z praw do podatku od polskich marynarzy, a polska strona od norweskich.

Wprowadzone zmiany są nie bez znaczenia, ponieważ bezspornie ułatwiają i upraszczają całą procedurę rozliczania się z wskazanego podatku dochodowego oraz funkcjonującego opodatkowania. Rewolucja ustawowa z 2012 roku wpłynie na przyspieszenie całego mechanizmu uzupełniania rocznych zeznań podatkowych i pozwoli uniknąć niechcianych błędów.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Zmiany w podwójnym opodatkowaniu z Norwegią
Next Kiedy możemy wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?

Zgodnie z przepisami wdrożonymi w 1993 roku istnieje podatek od towarów i usług. W teorii wszystkie firmy związane ze sprzedażą lub wykonywaniem zleconych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT

Prawo podatkowe 0 Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od pewnego czasu każda osoba kierująca firmą może przesłać swoje zobowiązanie podatkowe za pomocą internetu nawet wówczas, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużej mierze ułatwić całą czynność

Prawo podatkowe 0 Comments

Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi się przemieszczać po całym mieście, załatwiać, spotykać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to stanowczo utrudnione. Nie w każdym przypadku firmę nowych aut.

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele poświęcenia i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną zagadką nie jest, że żeby biznes zaczął się kręcić trzeba zainwestować spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z oszczędności samego

Prawo podatkowe 0 Comments

Jakie są aktualne przepisy dotyczące kas fiskalnych

Od kwietnia bieżącego roku zostało wprowadzone nowe rozporządzanie w sprawie kas fiskalnych. Dotyczy ono sposobu ewidencjonowania kas oraz warunków ich serwisowania. Przed zaczęciem prowadzenia ewidencji, podatnik powinien złożyć do właściwego

Prawo podatkowe 0 Comments

Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Każdy przedsiębiorca, który kieruje firmą musi systematycznie przekazywać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę musi pamiętać, aby co miesiąc odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich podwładnych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź