Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?

Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?

W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn dąży do wyrównania do 67 lat. Po uzyskaniu tego wieku Polacy mają prawo przejść na emeryturę. Tak, mają prawo, a nie obowiązek.

Rozwiązanie porozumienia z tytułu opcji przejścia pracownika na emeryturę to czysta dyskryminacja określona kwotą kary. Owe nierówne działanie ze względu na ukończone urodziny nie ma wpływu na poziom wykonywanej przez zainteresowanego pracy, więc nie ma prawa być przesłanką zniszczenia porozumienia o pracę.

Gdy pomimo wszystko do takiej czynności dojdzie, pokrzywdzony senior może wnioskować o:

1. zawiązanie umowy z powrotem w trybie natychmiastowym,

2. uiszczenie zadośćuczynienia.

Jeśli pracownik po osiągnięciu wieku pozwalającego na korzystanie ze świadczeń reprezentuje niższą wydajność pracy bądź często choruje, wtedy pracodawca może wystąpić o anulowanie współpracy. Odrębna sytuacja dotyczy obywateli pracujących w dziale budżetu w Polsce. Scharakteryzowani pracownicy państwowi mogą zostać wysłani z powodu uzyskania praw do przejścia na emeryturę oraz nauczyciele akademiccy z pewnym wyjątkiem. Aktualizacja rozporządzenia o wykładowcach szkół ponad licealnych narzuca na nich obowiązek zrezygnowania z pracy po ukończeniu 67. roku życia. Jednakże, jeśli senior ukończy określony wiek w trakcie roku akademickiego, może swobodnie dokończyć swoje zadania do zakończenia danego roku uniwersyteckiego.

Reasumując, większość emerytów nie może zostać zwolniona z powodu otrzymania prawa do emerytury. Istnieje jednak mała grupa zajęć, która wymaga po ukończeniu 67. roku życia anulowania aktywności zawodowej.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Jaka jest płaca minimalna w Islandii?
Next Jakie podmioty nie mogą być zwolnione z podatku VAT?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Prawo pracy 0 Comments

Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

Śniegowa aura za oknem, zimno, silny wiatr, trudne warunki atmosferyczne skutecznie utrudniają punktualne dotarcie do miejsca pracy. Czy taki przypadek losowy, niezależny od zatrudnionego, może być ulgowo traktowany przez pracodawcę?

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy tworzymy grupy związkowe?

Budowanie organizacji związkowych przez pracowników i pracodawców to prawne przedsięwzięcie opisane w Kodeksie Pracy. Do tego typu grup zalicza się powszechne związki zawodowe. Aktywność w ramach tego typu stowarzyszeń nie

Prawo pracy 0 Comments

Komu należy się skrócona norma czasu pracy?

Na rynku pracy jest wielu młodych, kreatywnych i chętnych do pracy kandydatów. Nie należy jednak zapominać o osobach niepełnosprawnych, które również chciałyby prowadzić aktywne życie zawodowe. Każdy pracodawca, który zatrudnia

Prawo pracy 0 Comments

Związki zawodowe to organizacje związkowe

W polskim prawie pracy interesy pracowników wyrażane są przez organizacje związkowe. Ponad zakładowa organizacja zawodowa to ogólnokrajowy związek zawodowy, ugrupowanie związków zawodowych lub konfederacja międzyzakładowa. Organizacja związkowa, która pełni funkcję

Prawo pracy 0 Comments

Współczynnik urlopowy w 2013 roku

Każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma pełne prawo do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Powinien go wykorzystać w czasie zgodnym z wcześniejszymi deklaracjami. W sytuacji, gdy zatrudniony ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź