Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?
Jedną z cech świadczenia pracy jest to, że ma ono charakter osobisty, to znaczy, że nie może go robić inna osoba. Po śmierci osoby stosunek pracy wygasa.
Pracownik podczas wykonywania obowiązków nabywa różne prawa finansowe i świadczenia pieniężne. W momencie śmierci pracownika te prawa ulegają transferowi na jego bliskich.
W tej sprawie ustawodawca wyznaczył różnice od ogólnie przyjętych zasad dziedziczenia.
Bliskimi uprawnionymi do wstąpienia w prawa pracownika w pierwszej kolejności są:
– małżonek pracownika niezależnie od tego czy realizuje warunki przyznania renty rodzinnej,
– osoby, które według odrębnych przepisów przepisami spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej, a nie są rzeczywistymi sukcesorami zmarłego.
Uzyskanie praw pracowniczych nie zależy od dziedziczenia zatem, gdy pracownik nie wskazał w testamencie spadkobierców, nie ma to żadnego wpływu na możliwość uzyskania przez nich uprawnień.
W sytuacji, gdy brak jest małżonka lub osób spełniających kryteria do uzyskania renty rodzinnej, prawa majątku zostają przeniesione do masy spadku i wtedy ulegają dziedziczeniu na ogólnych zasadach wynikających z prawa cywilnego. Taki przepis jest uzasadniony, ponieważ umożliwia osobom z najbliższej rodziny zatrudnionego zapewnić określone środki, jakie jemu przysługiwały i wynikają ze stosunku pracy, bez potrzeby czekania na zakończenie postępowania spadkowego.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy pracownik pracujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny wypełnia zobowiązania niezbędne do ubiegania się o wspomniane wolne.
Na jakich zasadach podejmuje się pracę sezonową?
Kłopot związany ze znalezieniem stałego zatrudnienia dotyczy wszystkich grup wiekowych. Bezrobotni szukają zajęcia nie trwającego długo, ale zapewniającego akceptowalne wynagrodzenie i zapewniające godziwe warunki. Czy praca sezonowa jest opłacalna? Jak
Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?
W dobie globalizacji i szerszego zaciekawienia multimediami, coraz więcej przedsiębiorców wkłada oszczędności w nowości technologiczne i rozwinięcie sfery komputerowej. Aktualnie praktycznie żadna z firm nie wyobraża sobie pracy bez komputera,
Zmieniają się zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych
Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zostanie obniżona z 80 do 50 proc. To oznacza więcej
Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?
Podwładny zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma prawo do ubezpieczeń społecznych i wielu ulg socjalnych. Są przydzielane, ponieważ przełożony płaci należne składki. Jak w związku z tym wygląda sprawa
Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?
Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!