Kiedy ojciec może wziąć urlop rodzicielski?
Parlament Rzeczpospolitej Polskiej coraz więcej mówi o problemie niżu demograficznego w kraju. Aby młodzi rodzice mogli uniknąć części kosztów związanych z opieką nad niemowlęciem, wydłużono okres wychowawczy.
Od obecnego roku urlop macierzyński trwa 20 tygodni z możliwością uzyskania ekstra 8 tygodni. Dodatkowo powinno się dodać następne 6 miesięcy tak zwanego urlopu rodzicielskiego. Z tego czasu wolnego mogą czerpać oboje rodziców na przemian, jednak nie można go rozdzielić na terminy mniejsze niż 2 miesiące, czyli w skrócie 3 części. Taka forma pozwala na umiarkowany powrót matki do aktywności zarobkowej i daje możliwość bliższego kontaktu ojca z noworodkiem w pierwszych dniach po jego narodzinach. Istnieje pewne ograniczenie, pakiet urlopowy należy wykorzystać przed uzyskaniem przez potomka pierwszego roku życia.
Ponadto w trakcie opisanej przerwy w pracy rodzic dostaje środki pieniężne w wysokości równej zasiłkowi dla ludzi bez pracy. Warto wspomnieć, iż tata może wypełniać opiekę nad dzieckiem już po 14 tygodniu urlopu macierzyńskiego partnerki.
Gdy stan fizyczny kobiety ciężarnej nie pozwala jej na dyspozycyjność zawodową, może przejść na wcześniejszy urlop. Zasiłek w tym czasie wynosi 80% całości podstawy takiego świadczenia. Gdy jednak nie będziemy korzystać z rocznego prawa do opieki nad potomkiem, możemy prosić o przeliczenie pieniędzy przelanych do 100% na prawie niewykorzystanego przysługującego okresu ulgi z obowiązków zawodowych.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!