Kiedy dochodzi do wypowiedzenia umowy?
Fundamentem każdej współpracy na linii pracodawca-pracownik jest umowa, która ustanawia warunki działania i reguluje kwestię wynagrodzenia oraz możliwego wypowiedzenia. Dlaczego konieczne jest zakończenie zawodowych relacji? W jakich przypadkach firma decyduje się na wręczenie wypowiedzenia?
W zgodzie z przepisami zatrudniający może posunąć się do wypowiedzenia umowy na podstawie własnej przekonującej opinii. Jednak należy podkreślić, że wcale nie musi to być skandaliczne zachowanie pracownika lub kompromitujące wydarzenie, które negatywnie wpłynęło na wizerunek korporacji.
Przyczyn wypowiedzenia może być naprawdę wiele. Jednak najczęściej chodzi o niepoprawne kontakty ze współpracownikami, kiepskie wyniki sprzedaży, brak motywacji, niepunktualność, brak podstawowych umiejętności czy kłopoty z komunikacją.
Z pewnością podwładni prawie zawsze nie potwierdzają argumentacji do wypowiedzenia i czasami mogą podważać jego wartość. W najgorszych przypadkach sprawa kierowany jest do sądu, tam badane są zdania obu stron i zapada wyrok. Bywa tak, że jest korzystny dla pracownika, wtedy właściciel powinien ponownie przyjąć pracownika na dotychczasowych zasadach oraz przekazać przysługujące odszkodowanie.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!