Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej wrócić do gry, koniecznie zapoznaj się z profesjonalnymi radami rekrutera GoWork.pl.

– Niezależnie od tego, co było powodem zwolnienia, nastawienie odgrywa kluczową rolę – wyjaśnia Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji z GoWork.pl. – Nie zapominajmy, że pracodawcy chcą zatrudniać osoby pozytywne, które potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach – dodaje.

1. Skup się na przyszłości

Utrata pracy to prawdziwy cios dla naszego ego i poczucia wartości. Wyzwanie stanowi nie tylko sama sytuacja, której trzeba stawić czoła, ale emocje jej towarzyszące – upokorzenie, poczucie porażki, bezradność i niepewność. Nie ma nic złego w tym, by dać ujście tym naturalnym uczuciom. Ważne jednak, by nie rozpamiętywać przeszłości i nie użalać się nad sobą co mogłem zrobić? co powiedzieć? Było minęło. Nic na to nie poradzisz, więc przestań o tym myśleć. Działaj konstruktywnie. Zacznij od przeanalizowania budżetu i zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Zasygnalizuj też znajomym, że szukasz nowej pracy. Ich polecenie może się przydać.

2. Nie pozwól by twój statut Cię definiował

Psychologowie już dawno dowiedli, że osobom, które traktują zwolnienie jako osobistą zniewagę lub porażkę znacznie trudniej znaleźć nowe zatrudnienie. Zdecydowanie lepiej radzą sobie ci, którzy traktują tę sytuację, jako nieszczęśliwy splot wydarzeń – jeden z wielu w życiu. Ta sytuacja naprawdę może stać się twoją szansą. Zacznij planować swoją karierę. Uaktualnij swoje CV, zapisz się na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, przygotuj listę swoich mocnych stron. Pamiętaj, liczy się to jaką jesteś osobą i co chcesz robić w życiu, nie pojedyncza ocena, często wynikająca z sytuacji ekonomicznej firmy.

3. Zadbaj o siebie

W takich sytuacjach łatwo zalegnąć na kanapie z pilotem w jednym ręku i paczką chipsów w drugiej. Naprawdę są bardziej skuteczne i produktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Przekieruj negatywne emocje na coś pozytywnego. Nie możesz też narzekać na brak wolnego czasu, więc zadbaj o siebie – ćwiczenia pomogą pozbyć się stresu i sprawią, że poczujesz przypływ energii i siły. Gdy już pozbędziesz się negatywnych emocji, możesz przystąpić do aktywnego poszukiwania wymarzonej pracy.

4. Wykorzystaj pełną sieć kontaktów

Szukanie pracy powinno być aktywne. Skontaktuj się z agencjami rekrutacyjnymi, wertuj ogłoszenia w internecie, odnów stare kontakty i poinformuj jak najwięcej osób o tym, że potrzebujesz zatrudnienia. Im więcej ludzi będzie wiedzieć w jakiej jesteś sytuacji i czego szukasz, tym więcej będzie Ci mogło pomóc. Pamiętaj, najlepsze oferty często nigdy nie pojawiają się jako ogłoszenie.

5. Nie odpuszczaj

Jeśli czujesz taką potrzebę i możesz sobie na to pozwolić, zrób sobie kilka dni przerwy. Ważne jednak, by po takim odpoczynku wrócić do ustalonego porządku dnia. Stwórz sobie plan poszukiwań nowej pracy, wyznacz cele, które chcesz osiągnąć. To naprawdę pomaga się zmotywować i zorganizować. Trzymaj się przyjętych założeń i unikaj szukania pracy „jakiejkolwiek”.

6. Otaczaj się pozytywnymi osobami

Ludzie wokół Ciebie mają ogromny wpływ na to, jak postrzegasz siebie i sytuację w której się znalazłeś. Twoje otoczenie będzie miało wpływ na to, czy etap poszukiwań przerodzi się w festiwal użalania się nad sobą, czy w konstruktywne poszukiwania rozwiązań zażegnania kryzysu.

GoWork.pl

Previous AUD/USD: w drodze na nowe minima
Next Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem jest cały czas modne

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek przesyłek kurierskich pod koniec roku może być wart 5,2 mld zł

W tym roku rynek przesyłek kurierskich może wzrosnąć o ponad 20 proc. i osiągnąć wartość 5,2 mld zł. Popyt na usługi generuje rozwijający się dynamicznie eksport, a przede wszystkim rosnąca sprzedaż przez internet.

Wiadomości 0 Comments

Leasing popularniejszy od kredytu bankowego wśród małych i średnich firm

70 proc. nowych samochodów w Polsce kupowanych jest w leasingu. Z tego mniej więcej połowę kupują mikro-, małe i średnie firmy, które zaczęły doceniać zalety tego narzędzia finansowania. Ten segment klientów staje się

Wiadomości 0 Comments

Ponowne ogólnokrajowe zamrożenie – jakie niesie za sobą skutki dla branży?

Po ponad roku od rozpoczęcia pierwszej fali pandemii w Polsce rząd wprowadza ponownie zamknięcie wybranych sklepów w centrach i galeriach handlowych. Obostrzenia budzą mieszane uczucia zarówno u klientów, jak i

Wiadomości 0 Comments

Ilość danych o użytkownikach internetu rośnie w tempie 40 proc. rocznie

Liczba danych udostępnianych w internecie rośnie w szybkim tempie. Coraz więcej firm zbiera informacje o użytkownikach. Choć z jednej strony boimy się „wielkiego brata”, to często chętnie korzystamy np. z bezpłatnych aplikacji, które żądają dostępu

Wiadomości 0 Comments

60 proc. studentów dorabia po zajęciach. Większość pracuje na umowę-zlecenia

Prawie co trzeci student ma stałą pracę. Tyle samo studentów dorabia dorywczo. Ponad 40 proc. z tych, którzy jednocześnie uczą się i studiują, karierę zawodową rozpoczęło już na pierwszym roku – wynika

Wiadomości 0 Comments

Polska jednym z największych eksporterów mebli na świecie

Polska jest światową potęgą w produkcji i eksporcie mebli. W ubiegłym roku wartość wytworzonych w kraju wyrobów wyniosła 42,45 mld zł, z czego zdecydowana większość została sprzedana za granicę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź