Działalność współczesnych domów maklerskich. Co warto o nich wiedzieć?

Działalność współczesnych domów maklerskich. Co warto o nich wiedzieć?

We współczesnym świecie jest wiele instytucji, które mają duże znaczenie dla gospodarki. Jednocześnie są mało znane lub istnieje na ich temat wiele mitów. Przykładem takiej organizacji jest dom maklerski, czyli firma o dużym znaczeniu dla funkcjonowania rynków kapitałowych. Pełni wiele ważnych ról: umożliwia pomnażanie oszczędności, pomaga spółkom akcyjnym w emisji papierów wartościowych, ale realizuje także misję edukacyjną. Instytucja domu maklerskiego jest znana w zachodnim świecie od dawna, w Polsce funkcjonuje niespełna od 30 lat.  

Co to jest dom maklerski? 

Dom maklerski to pośrednik na zorganizowanym rynku papierów wartościowych. Oznacza to, że pośredniczy w obrocie akcjami, obligacjami oraz innymi instrumentami finansowymi. Maklerzy łączą firmy działające na rynku z osobami lub instytucjami, które chcą inwestować w ich działalność. Akcjonariusze w zamian za pieniądze dostają udziały i prawo do wpływania na losy spółek, a także prawo do dywidendy. Z kolei przedsiębiorstwa pozyskują środki finansowe, dzięki którym mogą szybciej się rozwijać, tworząc lepsze produkty i usługi.  

Dom maklerski działa w oparciu o przepisy prawa. Aktem prawnym, który reguluje jego aktywność w Polsce, jest ustawa z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z nią, jeśli ktoś chce prowadzić działalność maklerską, musi posiadać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to rządowy organ, który czuwa nad ochroną interesów poszczególnych uczestników rynków finansowych. 

Podstawowe zadania domów maklerskich 

W ustawie o obrocie instrumentami finansowymi można znaleźć zakres obowiązków domów maklerskich. Należą do nich: 

 • obsługa zleceń kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, 
 • pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi na własny rachunek, 
 • zarządzanie portfelami inwestycyjnymi klientów, 
 • doradztwo dla inwestorów, 
 • oferowanie papierów wartościowych. 

Jednocześnie czasy, w których instytucje maklerskie zajmowały się jedynie prowadzeniem transakcji wymiany instrumentów finansowych należą już do przeszłości. Na rynku kapitałowym panuje duża konkurencja i domy maklerskie podejmują szereg działań, aby przyciągać klientów.  

Pośrednicy na rynkach finansowych stale poszerzają swoją ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom. Zwiększają dostęp do nowych rynków, umożliwiają korzystanie z większej ilości instrumentów oraz dają inwestorom narzędzia do analizowania notowań papierów wartościowych. W końcu domy maklerskie tworzą infrastrukturę techniczną, dzięki której można zawierać transakcje drogą internetową i realizować zlecenia giełdowe.  

Czy dom maklerski może przyznawać kredyty? 

Chociaż instytucje maklerskie nie są bankami, to mogą udzielać kredytów na działalność inwestycyjną. Zasady, na których jest przyznawane dofinansowanie, są bardzo zbliżone do reguł stosowanych przez placówki bankowe. Występują tu różnego rodzaju koszty: 

 • oprocentowanie kredytu – według stawki WIBOR powiększonej o marżę pośrednika, 
 • opłaty z tytułu ubezpieczenia, 
 • koszty z tytułu blokady aktywów na koncie kredytobiorcy – jest to zabezpieczenie dla instytucji przyznającej pożyczkę. 

Do powyższej listy można też dopisać opłatę z powodu funkcjonowania Bankowego Systemu Gwarancyjnego, który dodatkowo chroni strony transakcji. W ramach tej usługi, dom maklerski może współpracować z bankiem, który jest jego partnerem lub instytucją macierzystą.  

Co można powiedzieć o ofercie analitycznej domów maklerskich? 

Współczesne domy maklerskie prowadzą rozbudowane usługi w ramach analizowania sytuacji na rynkach finansowych i ich wpływu na wycenę instrumentów. Na te działania składa się wiele różnych aspektów: 

 • wydawanie profesjonalnych raportów analitycznych, 
 • publikowanie rekomendacji konkretnych instrumentów, 
 • prognozy wyników finansowych spółek, 
 • wydawanie broszur technicznych. 

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także materiały edukacyjne, które są emitowane przez domy maklerskie. Zapraszają one ekspertów i cenionych analityków, którzy prowadzą szkolenia w zakresie wykorzystania analizy technicznej i umiejętności czytania wykresów giełdowych.

Previous Samsung Galaxy S22 Ultra – co potrafi smartfon biznesowy?
Next Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od skutków upadku gałęzi i słupów?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek przesyłek kurierskich pod koniec roku może być wart 5,2 mld zł

W tym roku rynek przesyłek kurierskich może wzrosnąć o ponad 20 proc. i osiągnąć wartość 5,2 mld zł. Popyt na usługi generuje rozwijający się dynamicznie eksport, a przede wszystkim rosnąca sprzedaż przez internet.

Wiadomości 0 Comments

Rośnie liczba przesyłek kurierskich z Polski do Chin, Afryki Północnej i Emiratów Arabskich

Niemcy są głównymi adresatami zagranicznych przesyłek kurierskich – wynika z danych DHL Express, realizującej międzynarodowe przesyłki ekspresowe. To nie powinno dziwić, bo zachodni sąsiedzi są naszym głównym partnerem handlowym. Zaskakująca jednak jest

Wiadomości 1Comments

Jak oszczędzać energię?

Od jakiegoś czasu panuje w Polsce zdrowa moda na ekologiczne życie, ochronę środowiska czy oszczędzanie. Wzrasta świadomość społeczna i coraz więcej ludzi stara się dbać o wydatki oraz racjonalnie wykorzystywanie

Wiadomości 0 Comments

Ile dają studia MBA?

Absolwenci Magisterskich Studiów Menedżerskich (Master of Business Administration, MBA) zarabiali w 2013 roku przeciętnie 15 000 PLN brutto miesięcznie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak. Jest to kwota

Wiadomości 0 Comments

300 hybrydowych samochodów do dyspozycji warszawiaków

W Warszawie ruszyła wypożyczalnia samochodów hybrydowych w systemie carsharing. We flocie Panek CarSharing znajduje się 300 samochodów modelu Toyota Yaris Hybrid, które mają pomóc rozładować korki w mieście i przyczynić się do zmniejszenia

Wiadomości 0 Comments

Cyfryzacja samorządów na słabym poziomie

Samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki zarządza danymi wrażliwymi co najmniej 24 mln podatników i obraca setkami miliardów złotych. Te liczby powodują, że inwestycje w cyberbezpieczeństwo są koniecznością, ale na razie głównie na papierze.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź