Działalność współczesnych domów maklerskich. Co warto o nich wiedzieć?

Działalność współczesnych domów maklerskich. Co warto o nich wiedzieć?

We współczesnym świecie jest wiele instytucji, które mają duże znaczenie dla gospodarki. Jednocześnie są mało znane lub istnieje na ich temat wiele mitów. Przykładem takiej organizacji jest dom maklerski, czyli firma o dużym znaczeniu dla funkcjonowania rynków kapitałowych. Pełni wiele ważnych ról: umożliwia pomnażanie oszczędności, pomaga spółkom akcyjnym w emisji papierów wartościowych, ale realizuje także misję edukacyjną. Instytucja domu maklerskiego jest znana w zachodnim świecie od dawna, w Polsce funkcjonuje niespełna od 30 lat.  

Co to jest dom maklerski? 

Dom maklerski to pośrednik na zorganizowanym rynku papierów wartościowych. Oznacza to, że pośredniczy w obrocie akcjami, obligacjami oraz innymi instrumentami finansowymi. Maklerzy łączą firmy działające na rynku z osobami lub instytucjami, które chcą inwestować w ich działalność. Akcjonariusze w zamian za pieniądze dostają udziały i prawo do wpływania na losy spółek, a także prawo do dywidendy. Z kolei przedsiębiorstwa pozyskują środki finansowe, dzięki którym mogą szybciej się rozwijać, tworząc lepsze produkty i usługi.  

Dom maklerski działa w oparciu o przepisy prawa. Aktem prawnym, który reguluje jego aktywność w Polsce, jest ustawa z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z nią, jeśli ktoś chce prowadzić działalność maklerską, musi posiadać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to rządowy organ, który czuwa nad ochroną interesów poszczególnych uczestników rynków finansowych. 

Podstawowe zadania domów maklerskich 

W ustawie o obrocie instrumentami finansowymi można znaleźć zakres obowiązków domów maklerskich. Należą do nich: 

 • obsługa zleceń kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, 
 • pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi na własny rachunek, 
 • zarządzanie portfelami inwestycyjnymi klientów, 
 • doradztwo dla inwestorów, 
 • oferowanie papierów wartościowych. 

Jednocześnie czasy, w których instytucje maklerskie zajmowały się jedynie prowadzeniem transakcji wymiany instrumentów finansowych należą już do przeszłości. Na rynku kapitałowym panuje duża konkurencja i domy maklerskie podejmują szereg działań, aby przyciągać klientów.  

Pośrednicy na rynkach finansowych stale poszerzają swoją ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom. Zwiększają dostęp do nowych rynków, umożliwiają korzystanie z większej ilości instrumentów oraz dają inwestorom narzędzia do analizowania notowań papierów wartościowych. W końcu domy maklerskie tworzą infrastrukturę techniczną, dzięki której można zawierać transakcje drogą internetową i realizować zlecenia giełdowe.  

Czy dom maklerski może przyznawać kredyty? 

Chociaż instytucje maklerskie nie są bankami, to mogą udzielać kredytów na działalność inwestycyjną. Zasady, na których jest przyznawane dofinansowanie, są bardzo zbliżone do reguł stosowanych przez placówki bankowe. Występują tu różnego rodzaju koszty: 

 • oprocentowanie kredytu – według stawki WIBOR powiększonej o marżę pośrednika, 
 • opłaty z tytułu ubezpieczenia, 
 • koszty z tytułu blokady aktywów na koncie kredytobiorcy – jest to zabezpieczenie dla instytucji przyznającej pożyczkę. 

Do powyższej listy można też dopisać opłatę z powodu funkcjonowania Bankowego Systemu Gwarancyjnego, który dodatkowo chroni strony transakcji. W ramach tej usługi, dom maklerski może współpracować z bankiem, który jest jego partnerem lub instytucją macierzystą.  

Co można powiedzieć o ofercie analitycznej domów maklerskich? 

Współczesne domy maklerskie prowadzą rozbudowane usługi w ramach analizowania sytuacji na rynkach finansowych i ich wpływu na wycenę instrumentów. Na te działania składa się wiele różnych aspektów: 

 • wydawanie profesjonalnych raportów analitycznych, 
 • publikowanie rekomendacji konkretnych instrumentów, 
 • prognozy wyników finansowych spółek, 
 • wydawanie broszur technicznych. 

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także materiały edukacyjne, które są emitowane przez domy maklerskie. Zapraszają one ekspertów i cenionych analityków, którzy prowadzą szkolenia w zakresie wykorzystania analizy technicznej i umiejętności czytania wykresów giełdowych.

Previous Samsung Galaxy S22 Ultra – co potrafi smartfon biznesowy?
Next Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od skutków upadku gałęzi i słupów?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Przeciętne zarobki w Polsce – jak wypadamy na tle Unii Europejskiej?

Jak wynika z raportu CBOS opublikowanego w 2014 roku, tylko niespełna połowa pracujących Polaków uważa, że ich praca przynosi dobre zarobki. Nie jest to zaskoczeniem, zważywszy na fakt, że wynagrodzenia

Wiadomości 0 Comments

Tylko co dziesiąty urlopowicz korzysta z usług biur podróży

Tegoroczne wakacje Polacy organizują głównie we własnym zakresie. Niemal 68 proc. osób, które zamierzają wyjechać na urlop, zaplanuje go samodzielnie – wynika z danych Diners Club Polska. Z usług biur podróży

Wiadomości 0 Comments

Zwycięstwo Trumpa w wyborach w USA to wzmocnienie tendencji populistycznych

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta może oznaczać gospodarkę, w którą przywódca może dowolnie ingerować, aby tylko utrzymać władzę. Hillary Clinton to szansa na odejście od populizmu i na gospodarkę łączącą tradycyjne reguły

Wiadomości 0 Comments

Samoorganizacja pracowników zamiast hierarchii wewnętrznej w firmie

Jakość kapitału ludzkiego i właściwe nim gospodarowanie to jeden z najważniejszych elementów zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach. Kluczem do sukcesu może być koncepcja Frederica Laloux zalecająca tzw. turkusowe zarządzanie. Zgodnie z nią rola nakazów w firmie

Wiadomości 0 Comments

Polskie miasta jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego. 40 proc. Polaków przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20 proc. z nich uważa, że palenie

Wiadomości 0 Comments

MON rozpoczął dogłębną reformę polskiej armii

Najpóźniej za 12 lat Polska będzie zdolna samodzielnie odeprzeć atak na swoje terytorium. Zreformowany zostanie system zakupu sprzętu, uzbrojenia i szkolenia polskich wojsk. Armię czekają też poważne zmiany kadrowe i organizacyjne –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź