Dynamiczny wzrost zysku i skali działalności PKO BP

Dynamiczny wzrost zysku i skali działalności PKO BP

W II kwartale Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała 855,6 mln złotych zysku netto, o 6,6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Skonsolidowane wyniki po raz pierwszy uwzględniają akwizycję spółek Nordei, która pozytywnie wpłynęła na wypracowane przychody, skokowe umocnienie pozycji lidera polskiej bankowości i zwiększenie udziałów rynkowych w głównych segmentach.

Przychody uzyskane w II kwartale wzrosły o 16 proc. q/q w efekcie wzrostu wyniku odsetkowego, prowizyjnego i pozostałego. Dzięki przejęciu udział w rynku bankowym wzrasta do 17 proc. Skonsolidowane aktywa wzrosły o 22,5 proc. r/r do 242,3 mld zł. PKO Bank Polski utrzymał znacząco wyższą dochodowość i efektywność od średniej w sektorze bankowym.

Skonsolidowany wynik finansowy za I półrocze 2014 r. w porównaniu do I półrocza ubiegłego roku wzrósł o 7,7 proc. do 1658,1 mln złotych. Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej w I półroczu ukształtował się na poziomie 5,5 mld złotych, czyli o 9,8 proc. wyższym r/r, w efekcie wzrostu wyniku odsetkowego o 8,8 proc. r/r oraz prowizyjnego o 3,8 proc. r/r. Przy czym wzrost przychodów aż o 16 proc. w samym II kwartale wynikał ze wzrostu wyniku odsetkowego o 11,4 proc. q/q i prowizyjnego o 11,1 proc. q/q.

Nie zwalniamy tempa, tworząc solidną postawę do budowy trwałych przewag konkurencyjnych i nowych źródeł przychodów. Proces integracji spółek Nordei przebiega zgodnie z planem i jest już na bardzo zaawansowanym etapie, koncentrujemy się na wypracowaniu synergii. Wyniki i aktywa integrowanych spółek zwiększyły przychody i pozycję rynkową Grupy PKO. Jednocześnie realizujemy inne ważne projekty zawarte w naszej nowej strategii, jakimi są: rozwój nowego modelu bancassurance, utworzenie banku hipotecznego i wspólnego standardu płatności mobilnych – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Łączny udział rynkowy PKO Banku Polskiego oraz Nordei w kredytach wzrósł o 2,2 p.p. w stosunku do końca ubiegłego roku, do poziomu 18,3 proc., a w depozytach wzrósł o 1,4 p.p. do poziomu 17,7 proc. – głównie w wyniku wzrostu udziału depozytów podmiotów instytucjonalnych.

Kredyty netto wzrosły do 178,0 mld złotych o 19 proc. q/q, a depozyty klientowskie do 171,4 mld złotych o 12,3 proc. q/q.

W porównaniu do poprzedniego kwartału skonsolidowany ROE wzrósł o 0,3 p.p. do 13,4 proc., zaś ROA utrzymał się na poziomie 1,6 proc. Zwrot z kapitału samego Banku sięgnął 13,5 proc. i jest najwyższy wśród banków konkurencyjnych.

Grupa utrzymuje także wysoką efektywność kosztową, przy dynamicznym rozwoju działalności biznesowej. Na koniec I półrocza wskaźnik C/I w ujęciu rocznym ukształtował się na poziomie 43,4 proc. i w r/r wzrósł nieznacznie o 0,3 p.p.

Od ponad 3 lat Bank utrzymuje najwyższy poziom marży odsetkowej wśród głównych konkurentów, znacząco wyższy od średniej dla sektora bankowego. Na koniec I półrocza tego roku marża w ujęciu skonsolidowanym wynosiła 3,6 proc.

Poprawiła się jakość portfela kredytowego, udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości spadł o 1,9 pp. r/r oraz o 0,9 pp. w ujęciu kwartalnym, do poziomu 7,2 proc. Koszty ryzyka obniżyły się o 14 p.b. r/r, a w ujęciu kwartalnym o 5 p.b., do poziomu 1,2 proc.

Współczynnik wypłacalności Grupy Kapitałowej PKO ukształtował się na poziomie 12,32 proc.
Istotnie wzrosła sprzedaż kredytów konsumpcyjnych, w I półroczu tego roku wyniosła 4,8 mld złotych, czyli o ok. 50 proc. więcej w porównaniu do I półrocza 2013 r. Sprzedaż kredytów hipotecznych w I półroczu tego roku sięgnęła ponad 6 mld złotych, o blisko 24 proc. więcej niż w I półroczu 2013 r.

PKO Bank Polski konsekwentnie realizuje strategiczne projekty, które są odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie przyszłość i pozwolą budować przewagi w nowych obszarach konkurowania o klientów. Buduje nowy model bancassurance, który będzie źródłem dodatkowych przychodów. Niedawno złożył wniosek o utworzenie spółki ubezpieczeń majątkowych do Komisji Nadzoru Finansowego. Z oferty ubezpieczeń na życie nowej spółki z Grupy – PKO Ubezpieczenia mogą skorzystać klienci nabywający i posiadający kredyty hipoteczne, rachunki osobiste, a od niedawna także pożyczki gotówkowe.

Bank rozwija bankowość mobilną, od niedawna użytkownicy IKO mogą korzystać z nowej wersji aplikacji, która nie tylko jest znacznie szybsza, ale została też wzbogacona o nowe, wygodne funkcje. Rośnie także grono klientów korzystających z IKO, dotychczas 185 tysięcy użytkowników aplikacji dokonało łącznie ponad milion transakcji.

Oferta PKO przyciąga coraz więcej najmłodszych klientów. Dzięki PKO Junior dzieci poniżej 13. roku życia w praktyce uczą się podstawowych pojęć związanych z finansami i zarządzają swoim minibudżetem. W ramach oferty PKO Junior Bank otworzył 131 tysięcy rachunków, z których skorzystało 124,5 tysiąca dzieci. W ostatnich miesiącach Bank uzupełnił ofertę PKO Junior o przedpłacone karty dla dzieci w postaci klasycznego plastiku, naklejki zbliżeniowej, a także silikonowego breloka czy maskotki żyrafki.

Większe bezpieczeństwo płynnościowego i stabilne źródła finansowania zapewni Bank Hipoteczny, który rozpocznie działalność w Grupie PKO na przełomie 2014 i 2015 r.

 

Źródło: PKO Bank Polski

Previous Dalszy spadek wyceny rubla
Next Fundusz z 7% lokatą w BGŻOptima

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Które konto osobiste jest dobre dla mnie?

Posiadanie konta osobistego jest teraz standardową procedurą. Minęły czasy, kiedy zaoszczędzony grosz chowało się do skarpety. Dziś większość pracodawców wymaga posiadania konta bankowego. To bezpieczniejsza forma przepływu pieniędzy.  Głównymi plusami

Bankowość 0 Comments

Getin Noble Bank współfinansuje Medyczne Centrum Przetwarzania Danych

Getin Noble Bank umocnił swoją pozycję na rynku bankowości korporacyjnej, angażując się w finansowanie Medycznego Centrum Przetwarzania Danych. W ramach umowy z Bankiem, spółka Data Techno Park uzyskała 16 mln

Bankowość 0 Comments

Nowe lokaty na bossabank.pl

23 lutego 2015 r. na platformie oszczędnościowo-inwestycyjnej Banku Ochrony Środowiska – bossabank pojawią się dwie nowe lokaty w ramach specjalnej promocji Hit Tygodnia. Są to: • 3-miesięczna lokata Hit Tygodnia

Bankowość 0 Comments

“Kapitalna Para” w eurobanku – połączenie lokaty bankowej i inwestycji w fundusz

Nowy produkt jest połączeniem promocyjnej lokaty z promocyjnym oprocentowaniem i inwestycji w fundusz. Pieniądze powierzone bankowi przez klienta w połowie przeznaczone są na lokatę, a w połowie na zakup jednostek

Bankowość 0 Comments

Bank Pocztowy promuje lokatę z funduszem inwestycyjnym

Do końca marca br. obowiązuje promocyjne oprocentowanie Lokaty 3-miesięcznej powiązanej z funduszem inwestycyjnym. Oprocentowanie wynosi 5%. Lokata 3-miesięczna połączona z funduszami inwestycyjnymi jest efektem współpracy Banku Pocztowego z IPOPEMA TFI.

Bankowość 0 Comments

Bank BGŻ najlepszy w rankingu Newsweeka

Bank BGŻ zajął 1. miejsce w kategorii głównej rankingu Przyjazny Bank Newsweeka – „Bank dla Kowalskiego”. Dodatkowo, Bank BGŻ spektakularnie awansował na 4. pozycję (z 18.) w rankingu “Banki w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź