Czym jest kredyt inwestycyjny i dla kogo jest przeznaczony?

Czym jest kredyt inwestycyjny i dla kogo jest przeznaczony?

Prowadzenie firmy wiąże się zwykle z wysokimi kosztami i koniecznością inwestowania. Są jednak sytuacje, że trudno sprostać wyzwaniom i pokryć je z firmowego budżetu. Popularnym zewnętrznym źródłem finansowania jest kredyt inwestycyjny dla firm. Więcej na jego temat znajdziesz poniżej.

W ofercie banków są produkty kredytowe dedykowane do klientów indywidualnych, ale też do prowadzących działalność gospodarczą. Właściciele firm mogą zdecydować się m.in. na kredyt inwestycyjny. Co to jest, jak można go otrzymać i na co można go przeznaczyć?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt finansowy oferowany przez instytucje bankowe. Stanowi rodzaj kredytu, który jest zaliczany do tzw. kredytów bezpośrednich i jest oferowany przedsiębiorcom w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej i jej rozwoju oraz sfinansowaniu zaplanowanych inwestycji.

Kredyt inwestycyjny to produkt celowy, co oznacza, że bank musi wiedzieć, w jakim celu zaciągasz kredyt i jak zostaną spożytkowane pieniądze. Przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne oprocentowanie i wyższe kwoty. Podjęte przez przedsiębiorcę działania powinny pomóc firmie utrzymać lub umocnić jej pozycję na rynku. Różnią się one zasadniczo od kredytów obrotowych, gdyż w ich przypadku można spożytkować środki na bieżącą działalność firmy.

Jak można spożytkować kredyt inwestycyjny?

Przepisy ustawy Prawo bankowe określają, że kredyt inwestycyjny może zostać przeznaczony na sfinansowanie różnego rodzaju działań i inwestycji. Może to być między innymi:

  • zakup lub rozbudowa sprzętu komputerowego,
  • zbudowanie lub unowocześnienie systemu informatycznego,
  • budowa, rozbudowa lub zakup nieruchomości o charakterze gospodarczo-usługowym (zabezpieczeniem spłaty najczęściej jest ustanawiana hipoteka),
  • zakup urządzeń i maszyn przemysłowych,
  • zakup środków transportu,
  • zakup licencji, patentów, know-how itd.,
  • zakup udziałów w przedsiębiorstwach,
  • zakup długoterminowych papierów wartościowych.

Warunki udzielania kredytu inwestycyjnego

Prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej wiąże się ze stale rosnącymi kosztami. Banki przyznają kredyt inwestycyjny na podstawie przepisów prawa bankowego. Mogą wypłacić go w całości z przeznaczeniem na konkretny cel albo wypłacać w transzach. Wiele firm decyduje się też na tzw. linię kredytową.

By móc ubiegać się o kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca nie może zalegać z płatnością podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne, ma dobrą i udokumentowaną sytuację finansową oraz wysoką zdolność kredytową. Musi też przygotować plan finansowy, udokumentować słuszność inwestycji, jej efektywność i przewidywane zyski. Nie może być dłużnikiem wpisanym do dostępnych baz danych i musi mieć odpowiednio wysoki wkład własny.

Dodatkowo o kredyt inwestycyjny mogą składać wnioski przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy mają określony staż rynkowy. Powinien on wynosić co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Możliwości jest wiele. Wyróżniającą się propozycją kredytów przygotował m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Ponadto proponuje on kredyt inwestycyjny w różnych walutach.

Źródła

https://www.totalmoney.pl/artykuly/8788,kredyty-dla-firm,jak-otrzymac-kredyt-inwestycyjny,1,1

Previous Nowe uprawnienia urzędów podatkowych
Next Samsung Galaxy S22 Ultra – co potrafi smartfon biznesowy?

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Trwają prace nad projektem przepisów ograniczających sprzedaż alkoholu

Projekt przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu ma pozwolić samorządom na regulowanie miejsc i godzin, w których sprzedaż będzie zakazana. Samorządy będą mogły też decydować o liczbie sklepów monopolowych na określonym terenie. Obecnie szara strefa

Inwestowanie 0 Comments

W branżach wysokiego ryzyka nie ma miejsca na przypadek. Jak Galicja Brokers pomaga budować bezpieczeństwo biznesu?

W sektorze przemysłowym i transportowym jeden błąd może oznaczać milionowe straty i zagrożenie dla ciągłości działania firmy. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw szuka partnera, który pomoże im przewidywać i minimalizować ryzyka.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Handel to paliwo dla gospodarki

Jeszcze w kwietniu rząd ma przedstawić nową propozycję podatku od sprzedaży detalicznej. Jak zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha, tym razem przepisy mają nie objąć e-handlu. Nieznane są jeszcze stawki, jakie zostaną zaproponowane.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Nowy gracz na rynku gazu. Multimedia Polska sprzedaje błękitne paliwo

Sprzedaż gazu to jeden z elementów nowej strategii Grupy Multimedia Polska. Spółka zamierza wykorzystać to, że z roku na rok odbiorcy końcowi coraz częściej decydują się na zmianę sprzedawcy błękitnego paliwa. Z

Nieruchomości 0 Comments

Rynek nieruchomości – siła inwestycji w grupie

Idea wspólnego inwestowania na rynku nieruchomości może wydawać się kusząca i mieć wiele zalet. Jednak wyniki realizujących ją funduszy na razie nie zachwycają. Jeśli nie one to co? Dzięki wspólnemu

Inwestowanie 0 Comments

Zwiększa się zapotrzebowanie na leki, produkty i usługi medyczne

Wartość sprzedaży aptecznej sięgnęła w ubiegłym roku 30 mld zł, w tym roku oczekiwany jest kilkuprocentowy wzrost. Przyszłością rynku są telemedycyna i e-commerce. Neuca, lider polskiego rynku dystrybucji farmaceutyków, zapowiada również inwestycje w badania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź