Czym jest kredyt inwestycyjny i dla kogo jest przeznaczony?
Prowadzenie firmy wiąże się zwykle z wysokimi kosztami i koniecznością inwestowania. Są jednak sytuacje, że trudno sprostać wyzwaniom i pokryć je z firmowego budżetu. Popularnym zewnętrznym źródłem finansowania jest kredyt inwestycyjny dla firm. Więcej na jego temat znajdziesz poniżej.
W ofercie banków są produkty kredytowe dedykowane do klientów indywidualnych, ale też do prowadzących działalność gospodarczą. Właściciele firm mogą zdecydować się m.in. na kredyt inwestycyjny. Co to jest, jak można go otrzymać i na co można go przeznaczyć?
Czym jest kredyt inwestycyjny?
Kredyt inwestycyjny to produkt finansowy oferowany przez instytucje bankowe. Stanowi rodzaj kredytu, który jest zaliczany do tzw. kredytów bezpośrednich i jest oferowany przedsiębiorcom w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej i jej rozwoju oraz sfinansowaniu zaplanowanych inwestycji.
Kredyt inwestycyjny to produkt celowy, co oznacza, że bank musi wiedzieć, w jakim celu zaciągasz kredyt i jak zostaną spożytkowane pieniądze. Przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne oprocentowanie i wyższe kwoty. Podjęte przez przedsiębiorcę działania powinny pomóc firmie utrzymać lub umocnić jej pozycję na rynku. Różnią się one zasadniczo od kredytów obrotowych, gdyż w ich przypadku można spożytkować środki na bieżącą działalność firmy.
Jak można spożytkować kredyt inwestycyjny?
Przepisy ustawy Prawo bankowe określają, że kredyt inwestycyjny może zostać przeznaczony na sfinansowanie różnego rodzaju działań i inwestycji. Może to być między innymi:
- zakup lub rozbudowa sprzętu komputerowego,
- zbudowanie lub unowocześnienie systemu informatycznego,
- budowa, rozbudowa lub zakup nieruchomości o charakterze gospodarczo-usługowym (zabezpieczeniem spłaty najczęściej jest ustanawiana hipoteka),
- zakup urządzeń i maszyn przemysłowych,
- zakup środków transportu,
- zakup licencji, patentów, know-how itd.,
- zakup udziałów w przedsiębiorstwach,
- zakup długoterminowych papierów wartościowych.
Warunki udzielania kredytu inwestycyjnego
Prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej wiąże się ze stale rosnącymi kosztami. Banki przyznają kredyt inwestycyjny na podstawie przepisów prawa bankowego. Mogą wypłacić go w całości z przeznaczeniem na konkretny cel albo wypłacać w transzach. Wiele firm decyduje się też na tzw. linię kredytową.
By móc ubiegać się o kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca nie może zalegać z płatnością podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne, ma dobrą i udokumentowaną sytuację finansową oraz wysoką zdolność kredytową. Musi też przygotować plan finansowy, udokumentować słuszność inwestycji, jej efektywność i przewidywane zyski. Nie może być dłużnikiem wpisanym do dostępnych baz danych i musi mieć odpowiednio wysoki wkład własny.
Dodatkowo o kredyt inwestycyjny mogą składać wnioski przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy mają określony staż rynkowy. Powinien on wynosić co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Możliwości jest wiele. Wyróżniającą się propozycją kredytów przygotował m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Ponadto proponuje on kredyt inwestycyjny w różnych walutach.
Źródła
https://www.totalmoney.pl/artykuly/8788,kredyty-dla-firm,jak-otrzymac-kredyt-inwestycyjny,1,1
Może to Ci się spodoba
Jak początkujący powinni inwestować na giełdzie?
Wielu młodych ludzi ma marzenia o wielkich pieniądzach i dostatnim życiu. Mają oszczędności, ale boją się inwestować i nie mają ochoty na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Czy giełda to dobre
Młodzi konsumenci mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe swoich rodziców
Najmłodsi przedstawiciele millenialsów oraz pokolenie Z, czyli osoby urodzone pod koniec lat 90. i na początku pierwszej dekady tego wieku to dla brandów atrakcyjna grupa docelowa. Mimo że często sami nie zarabiają i dysponują ograniczoną
Jaki wpływ ma bank centralny na kształtowanie się cen rynku forex?
Polityka monetarna realizowana przez banki centralne jest jednym z głównych czynników, które wpływają na kurs waluty danego kraju. Dlatego każdy doświadczony trader wie, jak istotne są obserwowanie wydarzeń gospodarczych oraz
Są fundusze na globalny rozwój polskiego druku 3D
Druk 3D to branża, która rozwija się w niesamowitym tempie. Według analityków sprzedaży oraz ekonomistów, globalny rynek druku przestrzennego tylko w tym roku wyniesie wartość 121 mln dolarów. Jedynie w
Grupa Velux rozbudowała fabrykę w Namysłowie. Planuje wzrost zatrudnienia
Grupa Velux, producent okien, zakończyła inwestycję w fabryce w Namysłowie. Dzięki niej powierzchnia produkcyjno-magazynowa zwiększyła się o ponad 4 tys. mkw. i obejmuje 9 hal. Rozbudowana część zakładu ma przede wszystkim usprawnić procesy logistyczne.
Rośnie konkurencja na rynku hoteli
Rynek hotelowy w Polsce rośnie w siłę. W kraju działa ponad 2,6 tys. hoteli, co roku powstaje przynajmniej kilkadziesiąt nowych. Duża konkurencja sprawia, że przetrwają te hotele, które będą potrafiły zaskoczyć klientów,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!