Ceny surowców w dół po rozczarowujących danych z Chin – raport surowcowy

Ceny surowców w dół po rozczarowujących danych z Chin – raport surowcowy

Miniony tydzień na rynkach towarowych zakończył się w podobnych nastrojach, w jakich się rozpoczął. Oznacza to dominację strony podażowej. W piątek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% do poziomu 281,90 pkt. Indeks dolara utrzymał się na wysokim poziomie, generując presję na spadek cen towarów.

Rozczarowujące dane z Chin

Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych również odznacza się przewagą sprzedających. W dużej mierze jest to rezultat słabych danych makroekonomicznych, które pojawiły się w weekend w Chinach.

W sobotę opublikowane zostały sierpniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach. Wszystkie te dane mocno rozczarowały. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,9% rdr wobec oczekiwań niecałych 9%, dynamika sprzedaży detalicznej spadła do poziomu nieprzekraczającego 12%, z kolei inwestycje w aglomeracjach miejskich cechowały się dynamiką 16,5% rdr, przy oczekiwaniach na poziomie 16,9% rdr.

Cena miedzi w dół po danych z Chin

Wspomniane dane położyły się cieniem na oczekiwaniach dotyczących dynamiki wzrostu gospodarczego Chin. Rządowa prognoza na ten rok, zakładająca wzrost PKB o 7,5%, w świetle ostatnich danych stoi pod znakiem zapytania – coraz częściej pojawiają się więc spekulacje dotyczące możliwych działań stymulacyjnych ze strony chińskich władz, jeśli kolejne dane również zawiodą.

Chiny to kluczowy światowy odbiorca wielu surowców, dlatego sytuacja w gospodarce Chin przekłada się na oczekiwania dotyczące popytu na surowce. Dodatkowo, sobotnie dane pokazały, że w sierpniu po raz pierwszy od 4 lat spadła produkcja energii elektrycznej w Chinach, co dodatkowo negatywnie wpłynęło na oczekiwania dotyczące popytu na surowce energetyczne.

Na skutek słabych danych z Chin, w poniedziałek osuwają się notowania m.in. miedzi. Cena tego metalu dzisiaj rano testuje ważne techniczne wsparcie w okolicach 3,06 USD za funt. Na razie popyt w tym rejonie jest wystarczająco silny, by odeprzeć siłę podaży, jednak jeśli kolejne dane z Chin (a także dane z USA – np. dane dotyczące produkcji przemysłowej, które mają pojawić się dzisiaj) okażą się słabe, to cena miedzi może szybko dotrzeć do poziomu 3 USD za funt.

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Brak reakcji OPEC na spadek cen ropy

Pod presją podaży dzisiaj rano znajdują się także ceny ropy naftowej WTI. Notowania amerykańskiego surowca testują obecnie techniczne wsparcie w okolicach 91,50 USD za baryłkę. Pokonanie przez sprzedających tego wsparcia otworzyłoby cenom ropy WTI drogę do poziomu 90 USD za baryłkę.

Dane z Chin to czynnik, który w pewnej mierze przyczynił się do negatywnych nastrojów inwestorów na rynku ropy, jednak negatywny wpływ na notowania tego surowca mają też inne czynniki. Władze Libii przekonują, że produkcja ropy naftowej w tym kraju wzrośnie do poziomu 1 mln baryłek dziennie w październiku.

Ciekawe – i sprzyjające sprzedającym – wiadomości napłynęły ze spotkania przedstawicieli krajów OPEC. Powiedzieli oni, że obecny spadek cen nie przekonuje ich do żadnych działań, które miałyby tę zniżkę zatrzymać. Kraje zrzeszone w kartelu zapowiedziały, że dopiero w przypadku spadku cen ropy naftowej (i to ceny Brent) poniżej 85 USD za baryłkę.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Rejestr Firm Pożyczkowych startuje 1 stycznia
Next „Kabel” zyskał dzięki referendum w Szkocji

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: w oczekiwaniu na wybicie

Notowania złota poruszają się w ostatnim czasie wewnątrz formacji trójkąta. Jest to związane ze zmniejszoną amplitudą wahań kursu i brakiem zdecydowania co do kierunku dalszego ruchu. W ramach tej formacji

Analizy surowców 0 Comments

Wysoka zmienność na surowcach

Wczoraj złoto wzrosło po raz trzeci z rzędu. Wyraźne wzrosty widoczne są także dziś rano, w związku z czym jest szansa na czwartą z rzędu zieloną sesję. Odbicie przez ostatnie

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: początek wzrostowego odbicia?

Notowania ropy naftowej wybiły opisywane przez nas wczoraj opory i wykonały większy ruch wzrostowy. Zatrzymał się on na zniesieniu 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej oraz zniesieniu 38,2 proc. większego ruchu

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: przebicie oporu

Złoto wybiło opisywany przez nas istotny opór na poziomie 1 195 USD. Wybicie wydaje się być trwałe (zamknięcie świecy godzinowej wyraźnie powyżej oporu) i powinno podtrzymać dynamikę ostatnich wzrostów. Przed

Analizy surowców 0 Comments

Dynamiczne i krótkotrwałe, odbicie cen złota i ropy – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych wyraźnie dominowała zielona barwa, co oczywiście przełożyło się na końcowy wynik indeksu CRB. Jego wartość wzrosła o 1,45% do poziomu 212,04 pkt. Wzrosły ceny surowców energetycznych,

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku miedzi – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB po raz kolejny zniżkowały – tym razem spadek wyniósł 0,21% i doprowadził notowania tego indeksu do poziomu 288,02 pkt. Zniżka ta była przede wszystkim rezultatem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź