Automatyzacja przyszłością nowoczesnego przemysłu obróbki stali

Automatyzacja przyszłością nowoczesnego przemysłu obróbki stali

Wprowadzenie w życie założeń inteligentnej produkcji w nowoczesnych przedsiębiorstwach nie będzie możliwe, bez odpowiednio przygotowanej hali produkcyjnej oraz maszyn pozwalających odpowiednio wykorzystać ich właściwości. Nowoczesne hale przemysłowe podlegają coraz większej automatyzacji, dzięki czemu przedsiębiorstwa są w stanie produkować więcej z większym zyskiem.

Pojęcie automatyzacji powstało w latach 40 i 50 XX wieku w firmie Ford, która jako pierwsza zdecydowała się na wprowadzenie samoczynnej, masowej produkcji samochodów tego producenta. Dostosowanie pomieszczeń fabrycznych i biurowych do zmieniającej się dynamicznie branży było dużym wyzwaniem. W połowie ubiegłego wieku wzrosło zapotrzebowanie na budowanie zakładów przemysłowych z linią produkcyjną oraz maszynami ściśle ze sobą współpracującymi.

Według szacunków wielu specjalistów branżowych, w 2017 roku liczba maszyn na świecie przekroczy 2 mln. Prognoza ta pokazuje, z jakim rozwojem przemysłu mamy do czynienia. Warto pochylić się nad tematem automatyzacji produkcji na przykładzie branży obróbki stali i metali kolorowych. Jak wiadomo, jest to jedna z najważniejszych branż produkcyjnych angażująca dużą ilość funduszy, kapitału ludzkiego oraz właśnie maszyn. Przedsiębiorstwa prześcigają się w rozwiązaniach mających na celu zwiększenie produktywności. Wydajność w przypadku maszyn do obróbki stali, a szczególnie wycinarek laserowych zależy od osiąganych szybkości cięcia, dokładności pozycjonowania oraz grubości przepalanych blach.

Bez stosowania urządzeń do automatyzacji operator układa blachę na obszarze obróbczym maszyny, programuje oraz ustawia parametry cięcia oraz rozpoczyna proces produkcji. Po zakończeniu cięcia jest zmuszony wymienić stoły obróbcze i manualnie, siłą własnych rąk ściągnąć gotowe elementy. Przedsiębiorstwa zorganizowane w ten sposób angażują operatora wycinarki do rozładunku wykonanych elementów. Pracownik jest zaangażowany zarówno w obsługę maszyny, jak i załadunek oraz rozładunek. Oznacza to zmniejszenie płynności produkcji i wydajności. W taki sposób pracuje większość firm z branży obróbki stali, aczkolwiek standardy ulegają zmianom, za sprawą integracji maszyn z automatyzacją i systemami magazynowania.

Polska firma Power-Tech, producent wycinarek laserowych EAGLE, we współpracy z producentem automatycznych systemów magazynowych Baumalog stworzyła instalację Crane Master Store. Obie firmy to nowoczesne, polskie przedsiębiorstwa inwestujące w innowacyjną gospodarkę oraz właśnie automatyzację produkcji. Instalacja zawiera w sobie wycinarkę laserową EAGLE iNspire 1530, system załadunkowo rozładunkowy Crane Master oraz regał automatyczny Twin Tower. Trzy maszyny połączone w jedną konstrukcję pozwalają uzyskać wysoki poziom automatyzacji eliminujący przestoje w produkcji oraz konieczność manualnego załadunku oraz rozładunku detali. Operator w przedsiębiorstwie wyposażonym w taką instalację nie musi już samodzielnie ładować blachy, ściągać wykonanych elementów czy też magazynować ich. Crane Master Store jest wyposażony w regał automatyczny TwinTower o wysokości 6,5 m oraz 40 półek o nośności 3000 kg każda. Jest to przykład nowoczesnej automatyzacji branży stalowej. Konstrukcja zajmuje mało miejsca na hali produkcyjnej i pozwala na wykorzystanie go w jak najlepszy sposób. Instalację charakteryzuje wydajność, płynność oraz dokładność. Wydajność, bowiem w sposób zautomatyzowany pobiera blachę z palety i rozładowuje gotowe fabrykaty jednocześnie magazynując je w odpowiednich półkach. Płynność, ponieważ za sprawą wyeliminowania ingerencji operatora w proces załadunku i rozładunku eliminujemy błędy, przestoje w produkcji i przyspieszamy pracę. Dokładność, bo maszyny współpracują ze sobą bezbłędnie, co eliminuje błąd ludzki i skutkuje wydajną produkcją detali o powtarzalnej, wysokiej jakości.

Jednocześnie Crane Master Store zajmuje mało mimo swojej skomplikowanej konstrukcji. Ergonomia wykonania maszyn obróbczych w dzisiejszych czasach to szczególnie istotny czynnik dla przedsiębiorstw. Nowoczesne i inteligentne hale produkcyjne cechuje właśnie ergonomia i odpowiednie gospodarowanie miejscem magazynowym. Regał automatyczny Twin Tower pozwala wykorzystać maksymalnie przestrzeń i efektywnie zarządzać magazynami i detalami wytwarzanymi przez wycinarki laserowe. W tym miejscu warto sobie wyobrazić, ile miejsca jest w stanie zaoszczędzić przedsiębiorstwo obróbki stali posiadające taki system. Decyzja o inwestycji w systemy załadunkowo rozładunkowe typu Crane Master obsługujące wieże magazynowe Twin Tower jest doskonałym rozwiązaniem wspierającym wydajne wycinarki z laserem fiber, które dzisiaj potrafią pracować już z mocą 12kW. Tak wysoką produktywność i wydajność trzeba w jakiś sposób zagospodarować, w czym właśnie pomoże automatyzacja.

Obecnie większość nowo powstających hal produkcyjnych jest w większym lub mniejszym stopniu zautomatyzowana. Rola człowieka i operatora maszyn jest z roku na rok zmniejszana w procesie produkcji. Wymusza to konkurencyjność na rynku i chęć przedsiębiorstw do tworzenia większej ilości produktów w tym samym czasie. Człowiek pełni już coraz częściej rolę kontrolera nad procesem cięcia i produkcji. Przedsiębiorstwo, które chce być bardziej konkurencyjne musi inwestować w automatyzację i nie jest to znak czasów, a raczej naturalny rozwój. Tak jak kiedyś Henry Ford zmienił oblicze branży i stał się jej pionierem, tak na lokalnym rynku automatyzacja może pomóc Twojej firmie stać się pionierem.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Tylko co dziesiąta firma korzysta z mediów społecznościowych

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce 8,4 proc. firm jest obecnych w social media. W porównaniu z 2014 rokiem to wzrost, ale niewielki. Wynik ten daje Polsce przedostatnie miejsce w UE. Średnia

Wiadomości 0 Comments

Ranking funduszy inwestycyjnych – grudzień 2014

W grudniowym Rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online, łączącym zarówno zysk, jak i ryzyko, oceniliśmy w horyzoncie rocznym w sumie 282 fundusze, spośród których 216 ma na tyle długą historię, że

Wiadomości 0 Comments

Fundusze: większe opłaty to mniejsze zyski

Opłaty związane z inwestycjami w fundusze mają duży wpływ na ostateczny wynik inwestycji. Ale części z nich można uniknąć, lub przynajmniej zmniejszyć. 4 proc. opłaty wstępnej za rozpoczęcie inwestycji to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź