Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Dziennikarze muszą przestrzegać reguł etyki zawodowej swojego zawodu oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Przepisy prawa określają, że dziennikarz ma prawo do pozyskiwania informacji dzięki dwóm rodzajom działania. Jako obywatel ma dostęp do informacji publicznych oraz dziennikarskie prawo do informacji.

To specjalne dziennikarskie prawo uprawnia go do kontaktowania się z przedstawicielami jednostek organizacyjnych, którzy muszą zapewnić mu swobodną współpracę z pracownikami oraz ułatwić zgromadzenie informacji i opinii. W przypadku stanowczego sprzeciwu na wypowiedź w danym temacie, dziennikarz nie może przymuszać osób trzecich do wypowiadania się.

W realizacji swoich obowiązków zawodowych dziennikarz powinien wykazywać szczególną rzetelność oraz staranność przy uzyskiwaniu materiałów prasowych i kontrolować je pod kątem zgodności z prawdą. Dodatkowo dziennikarz zobowiązany jest chronić interesy i dobra osobiste swoich informatorów swoich współpracowników dostarczających informacje, którzy realizują te czynności w dobrej wierze. Osoba wykonująca zawód dziennikarza musi także przestrzegać poprawności językowej i nie używać wulgaryzmów. Zabrania się dziennikarzowi propagowania zatajonej działalności reklamowej, w postaci tzw. kryptoreklamy. Ponadto prawo uniemożliwia dziennikarzom głoszenia sądów dotyczących decyzji sądowych zanim nie będzie wydane orzeczenie w pierwszej instancji. Zakazane jest upublicznianie wizerunków osób biorących udział w procesie, chyba, że zgodzą się one na publikację.

Informacje, które zostały zapisane w formie fonicznej lub wizualnej wymagają akceptacji informatora a przywoływane w materiale prasowym informacje, które nie zostały jeszcze upublicznione wymagają autoryzacji.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Sposoby motywacji pracowników
Next Jakie zmiany weszły w zakresie świadczeń opiekuńczych?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Prawo pracy 0 Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Prawo pracy 0 Comments

Czy osoby niepełnoletnie mogą podjąć pracę?

Wiele młodych osób planuje niezobowiązującą lub sezonową pracę, aby dorobić do kieszonkowego. Zwykle nie uzyskali jeszcze pełnoletności i nieustannie pozostają pod opieką rodziców. Czy mogą podjąć pracę w zgodzie z

Prawo pracy 0 Comments

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Według polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. Dlatego też przełożony nie jest upoważniony do wysłania podwładnego na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może odwołać się od takiej decyzji, ponieważ jest ona

Prawo pracy 0 Comments

Za czas niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie

Zgodnie z regulacjami prawnymi prawa pracy za okres niezdolności do pracy, na skutek choroby lub odseparowania w związku z chorobą zakaźną, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia. Okres ten może

Prawo pracy 0 Comments

Potrącenia z pensji pracowniczej

Każdy pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Powinno być wypłacane w kwocie odpowiedniej do wykonywanych obowiązków oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź