Jak wybrać OFE? Poznaj odpowiedzi na 6 najczęstszych pytań
Myślisz o swojej emeryturze? Jeżeli nie chcesz polegać wyłącznie na środkach wypłacanych przez ZUS, warto zainteresować się Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (OFE). Przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
1. Czy muszę wybierać OFE?
Obecnie nie musisz wybierać OFE – cała Twoja składka emerytalna może być przekazywana do ZUS. Jeżeli jednak zdecydujesz się na OFE, będziesz otrzymywać świadczenie emerytalne z dwóch podmiotów, czyli z ZUS i z wybranego OFE.
Możliwe, że w momencie rozpoczęcia życia zawodowego nie myślałeś o przyszłej emeryturze. Im szybciej jednak pomyślisz o finansowym zabezpieczeniu po zakończeniu aktywności zawodowej, tym lepiej – będziesz mógł spodziewać się wyższych świadczeń.
Polski system emerytalny opiera się na trzech filarach. Pierwszy to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zarządzany przez ZUS, drugi OFE i subkonto w ZUS-ie, a trzeci to IKE, IKZE i PPE (odpowiednio: indywidualne konto emerytalne, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i pracowniczy program emerytalny).
2. Dlaczego wyniki finansowe OFE są tak ważne?
Zdecydowałeś się gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę również w OFE? Zadajesz sobie pytanie, jak wybrać OFE? Pamiętaj zatem, że wybrany przez Ciebie fundusz będzie otrzymywał część Twojej składki emerytalnej i będzie ją inwestował. Im lepsze wyniki finansowe osiąga wybrany przez Ciebie fundusz, tym wyższe świadczenie otrzymasz w przyszłości. Sprawdzaj głównie długookresowe wyniki, bo oszczędzanie w OFE jest przewidziane na wiele lat.
Zapoznanie się z wynikami finansowymi OFE jest jednym z najważniejszych punktów, gdy decydujesz się na taką opcję. Dziś zadanie to jest proste – informacje znajdziesz w serwisach internetowych poszczególnych funduszy. Warto też skorzystać z aktualnych rankingów.
3. Czy wybierając OFE warto kierować się rankingami?
Ponieważ jeszcze niedawno każda osoba pracująca i odprowadzająca składki musiała wybrać OFE, w internecie powstało wiele stron podejmujących tę tematykę. Jeżeli nie masz czasu na dokładaną analizę wyników finansowych poszczególnych funduszy, wskazane jest zapoznanie się z aktualnym rankingiem. Analizując informacje zawarte w rankingu, sprawdź, przez kogo został sporządzony i czy został umieszczony w wiarygodnym serwisie internetowym. Warto odwiedzić stronę www.knf.gov.pl
4. Kiedy należy zapisać się do OFE?
Niedawno rozpocząłeś pracę zawodową? A może właśnie skończyłeś się uczyć i zarejestrowałeś się w najbliższym urzędzie pracy? W momencie odprowadzenia pierwszych składek na ubezpieczenie społeczne masz prawo zdecydować, co będzie działo się z Twoimi pieniędzmi, a dokładnie ze składką emerytalną. Jakie masz możliwości?
Dziś możesz zapisać się do OFE (w tym celu podpisujesz umowę) lub zdecydować, że cała składka emerytalna ma być przekazywana na Twoje subkonto w ZUS-ie. Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, część składki będzie przekazywana do wybranego przez Ciebie OFE.
5. Jak OFE inwestują środki?
Zanim zdecydujesz się na przekazywanie części składki emerytalnej do wybranego OFE, powinieneś wiedzieć, jak inwestują one środki, którymi dysponują. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, OFE mogą inwestować w różne instrumenty finansowe. Wśród nich są m.in. akcje i obligacje, które nie są emitowane przez Skarb Państwa.
Jeżeli posiadasz wiedzę finansową lub po prostu interesujesz się swoimi pieniędzmi, powinieneś szukać informacji o inwestycjach w instrumenty finansowe na stronach internetowych poszczególnych OFE.
6. Czy środki zgromadzone na koncie OFE podlegają dziedziczeniu?
Tak. Podpisując umowę z OFE, możesz wskazać osoby uposażone do otrzymania środków po Twojej śmierci. Prawo do połowy środków będzie miał także twój małżonek, jeżeli w małżeństwie istniała wspólnota majątkowa. Pamiętaj, że wskazanie uposażonych jest bardzo istotne – w innym razie konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Może to Ci się spodoba
Co ma wpływ na wysokość odszkodowania?
Każdy przedsiębiorca działający na terenie kraju jest zobowiązany na bazie ustawy wykupić polisę asekuracyjną z tytułu wypadków w zakładzie pracy i dolegliwości zawodowych. Pracownik biorący udział w wypadku, który miał
Zmiana operatora, a konto osobiste
W dzisiejszych czasach telefon komórkowy to przedmiot, bez którego praktycznie nie ruszamy się z domu. Poza tym już dawno temu telefony przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości –
Jak otrzymać świadczenie z polisy po stracie najbliższych
Po śmierci bliskiej osoby rzadko zastanawiamy się nad kwestiami polisy ubezpieczeniowej. Żadne pieniądze nie zastąpią bowiem jej życia. Jednak wsparcie finansowe w tak trudnych chwilach będzie nieocenioną pomocą dla najbliższych.
Rynek kryptowalut przyciąga coraz więcej inwestorów. Kursy biją kolejne rekordy
W ciągu ostatnich miesięcy kursy kryptowalut biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane
Ubezpieczenie nowego samochodu – gdzie najlepiej ubezpieczyć auto z salonu?
Ubezpieczenia komunikacyjne to jedna z pierwszych inwestycji po zakupie nowego samochodu. Oprócz obowiązkowej polisy OC ubezpieczyciele proponują atrakcyjne pakiety ubezpieczeń dodatkowych. Co wpływa na ich cenę i gdzie szukać najkorzystniejszej
Bezrobocie w Polsce wciąż jest na niskim poziomie. Spowolnienie gospodarcze może jednak wymusić na firmach restrukturyzację zatrudnienia
Na razie stopa bezrobocia pozostaje na niskim poziomie 5,2 proc. Sytuacja na rynku pracy będzie jednak mocno skorelowana z bieżącą sytuacją gospodarczą, ale także z perspektywami polskiej gospodarki, którą czeka spowolnienie. Widać
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!