Jak wybrać OFE? Poznaj odpowiedzi na 6 najczęstszych pytań

Jak wybrać OFE? Poznaj odpowiedzi na 6 najczęstszych pytań

Myślisz o swojej emeryturze? Jeżeli nie chcesz polegać wyłącznie na środkach wypłacanych przez ZUS, warto zainteresować się Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (OFE). Przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy muszę wybierać OFE?

Obecnie nie musisz wybierać OFE – cała Twoja składka emerytalna może być przekazywana do ZUS. Jeżeli jednak zdecydujesz się na OFE, będziesz otrzymywać świadczenie emerytalne z dwóch podmiotów, czyli z ZUS i z wybranego OFE.

Możliwe, że w momencie rozpoczęcia życia zawodowego nie myślałeś o przyszłej emeryturze. Im szybciej jednak pomyślisz o finansowym zabezpieczeniu po zakończeniu aktywności zawodowej,  tym lepiej – będziesz mógł spodziewać się wyższych świadczeń.

Polski system emerytalny opiera się na trzech filarach. Pierwszy to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zarządzany przez ZUS, drugi OFE i subkonto w ZUS-ie, a trzeci to IKE, IKZE i PPE (odpowiednio: indywidualne konto emerytalne, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i pracowniczy program emerytalny).

2. Dlaczego wyniki finansowe OFE są tak ważne?

Zdecydowałeś się gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę również w OFE? Zadajesz sobie pytanie, jak wybrać OFE? Pamiętaj zatem, że wybrany przez Ciebie fundusz będzie otrzymywał część Twojej składki emerytalnej i będzie ją inwestował. Im lepsze wyniki finansowe osiąga wybrany przez Ciebie fundusz, tym wyższe świadczenie otrzymasz w przyszłości. Sprawdzaj głównie długookresowe wyniki, bo oszczędzanie w OFE jest przewidziane na wiele lat.

Zapoznanie się z wynikami finansowymi OFE jest jednym z najważniejszych punktów, gdy decydujesz się na taką opcję. Dziś zadanie to jest proste – informacje znajdziesz w serwisach internetowych poszczególnych funduszy. Warto też skorzystać z aktualnych rankingów.

3. Czy wybierając OFE warto kierować się rankingami?

Ponieważ jeszcze niedawno każda osoba pracująca i odprowadzająca składki musiała wybrać OFE, w internecie powstało wiele stron podejmujących tę tematykę. Jeżeli nie masz czasu na dokładaną analizę wyników finansowych poszczególnych funduszy, wskazane jest zapoznanie się z aktualnym rankingiem. Analizując informacje zawarte w rankingu, sprawdź, przez kogo został sporządzony i czy został umieszczony w wiarygodnym serwisie internetowym. Warto odwiedzić stronę www.knf.gov.pl

4. Kiedy należy zapisać się do OFE?

Niedawno rozpocząłeś pracę zawodową? A może właśnie skończyłeś się uczyć i zarejestrowałeś się w najbliższym urzędzie pracy? W momencie odprowadzenia pierwszych składek na ubezpieczenie społeczne masz prawo zdecydować, co będzie działo się z Twoimi pieniędzmi, a dokładnie ze składką emerytalną. Jakie masz możliwości?

Dziś możesz zapisać się do OFE (w tym celu podpisujesz umowę) lub zdecydować, że cała składka emerytalna ma być przekazywana na Twoje subkonto w ZUS-ie. Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, część składki będzie przekazywana do wybranego przez Ciebie OFE.

5. Jak OFE inwestują środki?

Zanim zdecydujesz się na przekazywanie części składki emerytalnej do wybranego OFE, powinieneś wiedzieć, jak inwestują one środki, którymi dysponują. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, OFE mogą inwestować w różne instrumenty finansowe. Wśród nich  są m.in. akcje i obligacje, które nie są emitowane przez Skarb Państwa.

Jeżeli posiadasz wiedzę finansową lub po prostu interesujesz się swoimi pieniędzmi, powinieneś szukać informacji o inwestycjach w instrumenty finansowe na stronach internetowych poszczególnych OFE.

6. Czy środki zgromadzone na koncie OFE podlegają dziedziczeniu?

Tak. Podpisując umowę z OFE, możesz  wskazać osoby uposażone do otrzymania środków po Twojej śmierci. Prawo do połowy środków będzie miał także twój małżonek, jeżeli w małżeństwie istniała wspólnota majątkowa. Pamiętaj, że wskazanie uposażonych jest bardzo istotne – w innym razie konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego.

Previous Pokolenie millenialsów będzie napędzać handel internetowy i mobilny
Next System rejestrujący transakcje w bitcoinach może zrewolucjonizować tradycyjne systemy płatnicze

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 1Comments

Ubezpieczenie OC kalkulator – sprawdź ile zapłacisz w tym roku

Każdy właściciel samochodu raz do roku musi pamiętać o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej OC. Zwykle w tym czasie może podjąć decyzję o rezygnacji z dotychczasowego towarzystwa asekuracyjnego, na rzecz bardziej korzystnej

Ubezpieczenia 0 Comments

Starter Assistance w ofercie multiagenta Blue Finance

Naprawa auta na miejscu zdarzenia – to cel firmy Starter, której oferta właśnie dołączyła do marketów ubezpieczeniowych multiagenta Blue Finance. Zamiast holować samochód do warsztatu i czekać na zastępczy, można

Ubezpieczenia 0 Comments

Nie dbamy o zabezpieczenie swoich bliskich

Polacy rzadko zabezpieczają rodzinę od finansowych następstw swojej śmierci. Zwykle nie ustanawiają dyspozycji w banku na wypadek zgonu. Expander przypomina, że pozwala ona przekazać pieniądze rodzinie bardzo szybko, bo bez

Finanse osobiste 0 Comments

Topnieją oszczędności Polaków i zmniejsza się siła nabywcza

Jeśli wzrost cen będzie postępował w tempie z ostatnich miesięcy, już w marcu może osiągnąć pułap 2 proc., a w kolejnych miesiącach zbliżyć się do celu inflacyjnego – uważa główny ekonomista Société Générale. To

Finanse osobiste 0 Comments

Do końca roku na IKE i IKZE zgromadzimy ponad 5 mld zł

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do końca roku na rachunkach prowadzonych w ramach IKE i IKZE zgromadzimy grubo ponad 5 mld zł. To niewątpliwie powód do zadowolenia,

Ubezpieczenia 0 Comments

Czy powinno się ubezpieczyć swoje przedsiębiorstwo?

Wielu przedsiębiorców ma ogromne wątpliwości w trakcie zakładania swojej działalności gospodarczej. Przyczyną jest szybki wzrost podobnych biznesów, kryzys gospodarczy lub brak zapotrzebowania na proponowane usługi. Dobrym zabezpieczeniem będzie ubezpieczenie firmy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź