Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?
Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy naszą pracę w inteligentny sposób. Pracować mniej i mieć lepsze efekty – to możliwe.
Określ priorytety
Zbyt duża liczba zadań do wykonania może wywołać stres i uczucie przytłoczenia. Zajmując się kilkoma rzeczami jednocześnie, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie w pełni się skoncentrować i każdej czynności poświęcamy zbyt mało czasu. A to nie sprzyja efektywności. – By uniknąć takiej sytuacji, każdego dnia ustal listę najważniejszych zadań, a rozpoczynając pracę nad zadaniem, poświęć się mu od początku do końca. Unikaj rozpraszaczy w postaci mediów społecznościowych, sprawdzania maila co kilka minut czy długich przerw na lunch. Wdrażając ten plan w życie, masz większe szanse na punktualne wychodzenie z biura, z poczuciem rzetelnie wypełnionych obowiązków – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Sam wyznaczaj terminy
Negocjuj z szefem lub klientem realne terminy wykonania zadania lub zlecenia. Zadbaj o to, aby zapewnić sobie pewien komfort. Jeśli jest to nie możliwe lub projekt ma wysoki priorytet, podejdź do tego racjonalnie. Okazjonalne nadgodziny zdarzają się w każdej firmie. Ważne, żeby nie stały się rutyną.
Nie popadaj w monotonię
Jeśli praca wymaga powtarzania pewnych schematów działań, każdy w pewnym momencie zaczyna odczuwać znudzenie. Nie lekceważ tego sygnału. Czasem nawet drobna odmiana potrafi wpłynąć na poziom satysfakcji i zmotywować do działania. Warto również porozmawiać z przełożonym o szansach podjęcia się np. nowego projektu, możliwości zapisania się na dodatkowe kursy lub szkolenia albo przejścia do innego działu. – Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, zastanów się czy warto tkwić w miejscu pracy, w którym nie ma żadnych szans na rozwój albo nawet na pewną odmianę. By może najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana pracodawcy – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Nie wymagaj od siebie za wiele
Ambicja to jedna z bardziej pożądanych przez pracodawców cech, jednak nie oznacza to, że pracownik musi zabierać się za zadania, wiedząc z góry, że im nie podoła. W przeciwnym wypadku narastająca, z powodu niewykonanych na czas projektów, frustracja szybko przerodzi się w syndrom wypalenia. Czasem warto jest powiedzieć „nie” szefowi, pamiętając przy tym o rozsądnej argumentacji. Dla własnego komfortu warto również pozwolić sobie na odpoczynek w ciągu dnia. Regeneracja sił w trakcie krótkiego spaceru w ramach przerwy na lunch pomaga nabrać świeżego spojrzenia. Łatwiej wtedy o kreatywne pomysły.
Dbaj o dobre relacje
Podtrzymywanie dobrych stosunków w miejscu pracy, zarówno z przełożonym, jak i współpracownikami, bez wątpienia wpływa na poziom zadowolenia z wykonywanego zajęcia. – Jeśli będziesz czuł niechęć bijąca ze strony szefa, to Twoje samopoczucie w pracy będzie się stopniowo pogarszać, a to z kolei może odbić się negatywnie na wynikach. Warto także w swoim zespole mieć zaufanych i przyjaznych kolegów. Poczucie wsparcia i życzliwości względem siebie wzmacnia morale całego zespołu – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Ciesz się z sukcesów
Często nie dostrzegamy małych zwycięstw, które mogą się przydarzać każdego dnia. Spektakularne sukcesy zdarzają się dużo rzadziej. Dlatego warto cieszyć się z drobnych rzeczy, które się udają. – Dostrzeganie własnych osiągnięć dodaje pewności siebie, wiary we własne możliwości oraz energii do dalszego działania i osiągania naprawdę wielkich rzeczy – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
monsterpolska.pl
Może to Ci się spodoba
Handel internetowy napędza polski rynek przesyłek
Rynek przesyłek w Polsce wart jest 1,4 mld euro i wciąż rośnie. Co roku przesyłanych jest ponad 300 mln paczek. Jak wynika z raportu Gemius, ponad 40 proc. klientów wybiera dany sklep ze
Alternatywa dla globalnych systemów ERP – Comarch uruchamia kampanię skierowaną do dużych firm
Comarch, największy rodzimy i drugi co do udziału w całym rynku dostawca systemów ERP w Polsce (wg raportu IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” z września
Jak działają organizacje pozarządowe?
O organizacji pozarządowej należy mówić w odniesieniu do instytucji, które funkcjonują z własnej inicjatywy, ale chcą ratować publiczne interesy. Celem nie jest generowanie przychodów, ale pomoc w wybranej dziedzinie życia.
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje pracę lekarzy?
Od stycznia ZUS z dużym zainteresowaniem monitoruje pracę niepaństwowych oddziałów służby zdrowia oraz gabinetów lekarskich. Wszystkie zastosowane procedury mają mieć wpływ na poprawę jakości usług oraz wspomóc przestrzeganie prawa. Jakie
Polscy naukowcy stworzyli innowacyjne urządzenie do badania piersi w warunkach domowych
Pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania piersi w warunkach domowych stworzyli polscy naukowcy z biotechnologicznej spółki Braster. Chroniony patentami wynalazek trafił właśnie do powszechnej sprzedaży na polskim rynku. Głównym kanałem dystrybucji
Moda na pomaganie – oby tak dalej!
Moda na dobroczynność od lat jest domeną gwiazd i celebrytów, którzy chętnie się chwalą swoją charytatywną działalnością. Jest to także pewien model działań PR, które dobrze wpływają na wizerunek. My
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!